loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • 2020 Otoban Hız Limitleri ve Ceza Sorgulama

2020 Otoban Hız Limitleri ve Ceza Sorgulama

blog_img

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) karayollarında ki hız sınırlarını tespit etmekle yetkilendirilmiştir. Karayolları tarafından belirlenen mevzuatlar ile şehir içinde, şehirlerarası oto yollarda ve diğer oto yollarda hız sınırları belirlenmektedir. Bu hız sınırları yolda oluşan yıpranmalar, yolların fiziki durumu o bölgenin iklim koşullarına göre belirlenmektedir. Buna bağlı olarak şoförlerin yollarda uyması gereken birtakım kurallar vardır. Yolun türüne göre oluşturulan hız limitleri ise yine aynı şekilde uyulması gereken kuralları oluşturmaktadır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde trafik cezaları öne çıkmaktadır.

2020 Otoban Hız Sınırları

Otobanda hız sınır ve hız limitleri neye göre belirleniyor diye soracak olursanız. Otoban hız sınırı 2020 güncellemesi ile hangi araçların ne kadar hız yapabildiğini bu yazıda sizler için derledik.

2017 yılında hız limitleri ile ilgili başlatılan uygulama ile sürücülerin HGS ve OGS geçişleri arasındaki hız limitleri hesaplanır. Bu geçişlerde uyulması gereken hız sınırına uymayan sürücülere para cezası uygulanıyor.

Hız limitleri trafikte ki araçların büyüklüğüne ve yolun durumuna göre belirlenir. Motorlu araçlar için çift yönlü şehirlerarası yollarda hız sınırı 90 kilometredir. Bölünmüş yollarda 110 kilometre sınır varken otoyollarda ise bu sınır 120 kilometre ile sınırlandırılmıştır. Bu durum diğer araçlar için ise farklılık göstermektedir.

Minibüsler için hız limiti 100 km

Otobüsler için hız limit 100 km

Kamyonetler için hız limiti 95 km

 Kamyonlar için hız limiti 90 km

Çekici hız limiti hız limiti 120 km

Motosiklet (L3)için hız limiti 100 km

Motosiklet (L4,L5,L7) için hız limiti 80 km olarak belirlenmiştir.

İş makineleri için ise durum çok daha farklıdır sadece izin koşulu ile otoyolda yolculuk yapabilirler.

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aracınıza ve plakanıza ait trafik cezası olup olmadığını E-devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitelerinden plakanızı girerek trafik cezalarınızı öğrenebilirsiniz. Bu işlemi E-devlet üzerinden yapmak için öncelikle E-devlet’e giriş yapmanız gerekmededir. Eğer daha önce E-devlet şifresi almadıysanız ise öncelikli olarak PTT şubelerinden 2 Türk lirası ücret karşılığında alınabilir. E-devlete girişiniz gerçekleştikten sonra e-hizmetler menüsüne girilir.’’Araç plakasına yazılan ceza sorgulama’’ bağlantısı ile trafik ceza sorgulaması yapabilirsiniz. Emniyet genel müdürlüğü EGM sorgu sayfasından bu işlemi yapmak isterseniz. Bunun için, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesine girerek ‘’Ceza ve Otopark sorgulama’’ bağlantısını açarak Sırasıyla Ad, Soyadı ve TC kimlik numarası girerek rahatlıkça sorgulama yapabilirsiniz.

Sürücü Belgesi Ceza Sorgulama

Araç plakasına yazılan ceza sorgulamada olduğu gibi. Sürücü belgesine yazılan cezalarda EGM sayfasından rahatlıkça yapabilirsiniz. Bu sayfada herhangi bir cezanın olup olmadığı eğer varsa olan cezalarla ilgili tüm detaylara erişim sağlanabilir.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama

Sorgulama ekranlarında aynı zamanda otoparka çekilen araç sorgulaması gerçekleşmektedir. Bu konuda araçların hangi otoparkta olduğunu ve bu işlemlere bağlı cezaların tutarının görüntülenmesi sağlanmaktadır.

Trafik Cezaları Nasıl Ödenir?

Trafik cezası ödeme işlemlerinin yapılması için, öncelikle cezanın sürücüye tebliğ etmiş olması gerekir. Gelir idaresi Başkanlığı internet sitesinden kredi kartıyla veya PTT şubelerinden nakit olarak da ödeme gerçekleşmektedir.

Designed By Teknolojik bilişim