loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

blog_img

Köprüler ve otoyollarda nakit gişe sistemlerinin kaldırılmasının ardından kullanılan HGS bakiye sorgulama birçok farkı yöntemle yapılabilmektedir. Elektronik özelliğe sahip bir sistem işleyişi olan HGS, kuyruk bekleme durumu olmaksızın gişelerde geçilmesini sağlıyor. Çok daha güvenli ve hızlı süreçler için önemli ölçüde avantaj sağlar. HGS içerisinde var olan bakiyenin kullanımıyla kişilerin rahat seyahat etmesini de beraberinde getirmektedir. Buna ilave olarak herhangi bir cezai yaptırım olmaması için devamlı olarak HGS bakiyesinin kontrol edilmesi gerekebilir. Özellikle hatalı geçişlerle yüksek para cezalarıyla karşı karşıya kalınmaması için mutlaka geçiş öncesinde HGS bakiyesinin bilinmesi de önerilir. Peki, HGS bakiye sorgulama nasıl yapılmaktadır?

HGS Kart Bakiyeleri Kullanımı

PTT şubeleri veya çeşitli bankaların şubeleri aracılığıyla ruhsat ve kimlik bilgileriyle HGS Kart başvuruları yapılabilmektedir. Kısa bir zaman diliminde formların doldurulması ve imzaların atılmasının ardından kullanıma geçilebilir. Araca yapıştırılan aparat sayesinde kod üzerinden okuma sağlanır. Bununla birlikte var olan HGS hesabından bakiye işlemleri de yapılabilmektedir. HGS bakiye sorgulama için PTT resmî sitesi kullanılabilir. Üyelik sonrasında işlemlerde kart bilgileri yeterli olmaktadır. Geçişlerde herhangi bir ceza durumu olmaması için istenilen tutarlarda gönderimlerde yapılabilmektedir. Bununla birlikte HGS bakiye sorgulama ve tutar aktarımlarda banka hesapları da kullanılabilir. Ödemeler sekmesinden HGS ödemelerine girilerek bakiye arttırılabilir. Bu işlemlerde doğrudan banka hesabı kullanılabileceği gibi kredi kartıyla da çekimler yapılması söz konusudur.

HGS Bakiye Sorgulama

Var olan HGS bakiye sorgulama işlemleri E-devlet hesabı üzerinden de gerçekleştirilebilir. Araç sürücüsü üzerine kayıtlı olan sistem bilgileri de görüntülenebilir. İçerisinde bakiye durumları öğrenilebileceği gibi yüklemelerle ilgili de takip yapılabilir. Ayrıca çok sık köprü ve otoyolların kullanımı bulunması halinde bakiye sorgulamaları can sıkıcı olabilmektedir. Devamlı bakiyenin ne kadar kaldığı, ne kadar yükleme yapılabileceği kişiye zor gelebilir. Bu durumdan kurtulmak için banka hesabı üzerinden otomatik yükleme talimatı da verilebilir. Bu sayede hiçbir zahmete girmeden HGS bakiyesinin azalması durumlarında yüklemeler otomatik olarak yapılacaktır. Yükleme süreçlerinde kişiye ait banka hesabı kullanılabilir ya da var olan tüm yüklemelerde kredi kartı çekimleri yapılabilmektedir. Bakiye azalma durumunda doğrudan gönderim yapılacağı için devamlı olarak HGS bakiye sorgulama yapılmasına da ihtiyaç olmayacaktır. Ayrıca geçişlerde herhangi bir tereddüt yaşanmaması da bu şekilde sağlanabilir. Aksi durumda ortaya çıkabilecek bakiyenin yetersizliği durumunda çok yüksek meblağlar ödemek zorunda kalınabilir. Cezai yaptırımların telafisi güç olması da otomatik bakiye gönderimlerini çok daha cazip hale getirir.

HGS Bakiye Sorgulaması Nerelerde Olabilir?

İmkanların yeterli ölçüde kullanımıyla HGS geçiş ihlali durumlarının ortaya çıkması da önlenir. HGS bakiye sorgulama yapılması için doğrudan şubelere gidilebilir, bakiye durumu öğrenilebilir ve nakit ödemeler yapılabilir. Bunların dışında seyahat durumunda ise gişelere yakın bölgelerde var olan benzin istasyonlarından da HGS bakiyeleri sorgulanabilir. Anında yüklemler yapılarak gişelerde ceza ödemekten kaçınılabilir. Bazı marketlerde de HGS bakiyeleri yükleme işlemleri yapılırken kullanım noktasında bir sınırlandırma yoktur. Sakıncalı durum olmaksızın istenilen günlerde HGS sisteminden yararlanılabilir. Köprü ve otoyollardan geçebilmek için mutlak surette HGS kart sahibi olması gerekli olup süreçler giderek çok daha kolay hale getirilmektedir. Alımı ve kullanımıyla birlikte bakiye işlemlerinin de zahmetsiz yapılması mümkündür. Trafik yoğunluğundan kaçmak isteyenler için farklı otoyolların kullanımı ya da uzun seyahatlerde sorunsuz yolculuklar için iyi bir çözüm yoludur. HGS bakiye sorgulama tatile çıkmadan önce de yapılacaklar listesinde yerini almıştır.

Designed By Teknolojik bilişim