loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Araç Kredisi İçin Gereken Evraklar ve Şartlar

Araç Kredisi İçin Gereken Evraklar ve Şartlar

blog_img

Araç kredisi için gerekli evraklar ve şartlar konusu hakkında bilgi vermeden önce, araç kredisi hakkında bilgi vermemiz daha doğru olacaktır. Araç kredisi, halk arasında taşıt kredisi olarak da bilinmektedir. Hem sıfır hem de 2. El araçlar için çekilebilmektedir.

Ancak bu krediyi 0 araçlar için kullanmak istiyorsanız, aracın rehin olacağını belirtmemiz gerekiyor. Rehinlik süreci, araç kredisi bitene kadar devam etmektedir.

Çekeceğiniz taşıt kredisinin faizleri ve geri ödeme miktarları bankadan bankaya değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun için bankaların verdiği araç kredilerini araştırmanız gerekmektedir.

Araç Kredisi Hakkında

Günümüzde artık hemen hemen her ailenin bir aracı bulunuyor. Bu araçlar ya 2. El ya da 0 olarak temin ediliyor. Ancak araç almak isteyen kişilerin elinde bazen nakit para olmuyor. Nakit paranın temin edilemediği durumlarda araç almak isteyenler, tercihini araç kredisinden yana kullanıyor.

Araç kredisi almak istiyorsanız, ilk olarak bütçenizi ayarlamalı ve ona göre başvuruda bulunmanız gerekiyor. Araba sahibi olmak isteyenler, eğer bütçelerini ön plana koymazlarsa, ödemede sıkıntı yaşayabilirler. Bu da maddi anlamda sizleri zor bir konuma düşürebilir. Burada dikkat edilmesi gereken sadece taşıt kredisinin miktarı değildir. Aynı zamanda faiz oranları, dosya masrafları, sigorta giderleri gibi pek çok noktanın dikkatle hesaplanması gerekmektedir.

Aracınız için son taşıt kredisini ödeyene kadar araç aslında bankanındır. Son kredi miktarını ödediğinizde araç üzerinden rehin kalkacak ve araç size ait olacaktır.

Araç Kredisi İçin Başvurdum Ama Fikrimi Değiştirdim

Araç kredisi almak için başvurabileceğiniz pek çok banka bulunuyor. Sizler bu bankalardan birini tercih ettiniz, gerekli evrakları hazırladınız ve bankadan onay bekliyorsunuz. Banka onay verene kadar sizler kararınızdan çoktan vazgeçmiş olabilirsiniz. Ancak bu durumda da banka kredinize onay verdi. Peki, ne yapacaksınız? Kanunen 14 gün içerisinde bu işlemden vazgeçme hakkınız bulunuyor. 14 gün içerisinde bankaya başvurarak, kredinizi kullanmak istemediğinizi iletebilirsiniz. Kredi hiç kullanılmadığı için banka bu isteğinizi onaylayacak ve kredinizi iptal edecektir.

Ya da kredi kullanımını yaptınız. Ama yine de vazgeçme kararını aldınız. Bunun için de yine banlaya iptal başvurusunda bulabilirsiniz. Burada yapmanız gereken işlem, anaparanın faiz miktarını ödeyerek (kullandığınız miktarı) işlemi sonlandırabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Toplanması Gereken Evraklar Nelerdir?

Taşıt kredisi başvurusunda bulunmak istiyorsanız, bankanın sizlerden isteyeceği bazı evrakları tamamlamanız gerekiyor. Bu evrakları toparladıktan sonra, banka kredi başvurunuzu değerlendirme altına alacaktır.

  1. İlk olarak başvuracağınız kredi türü için, bankada gerekli formaları doldurmanız gerekmektedir.
  2. Nüfus fotokopisi, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerin hem aslı hem de fotokopisini hazır bulundurmanız gerekmektedir.
  3. Krediye başvuracak olan kişilerin kendilerine ait elektrik, su ya da doğalgaz gibi gelir belgelerinin hazırlanması gerekmektedir.
  4. Ücretli bir çalışansanız son 12 ay için maaş bordosunu hazırlamalısınız.
  5. Emekli iseniz, emekli kartı ve maaşınızı gösteren hesap belgesini hazırlamalısınız.
  6. Daha sonra satın almak istediğiniz araç 0 bir araçsa araç faturası, 2. El ise ruhsatını hazırlamanız yeterli olacaktır.

2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araç almak isteyenlerin, dikkat etmesin gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. İlk olarak almak istediğiniz araçların üzerinde bir ceza olup olmadığını araştırmanız son derece önemlidir. Genel olarak 2. El olan araçlar için bazı bankalar yaş sınırını 5 olarak ifade etmektedir. Ancak bazı bankalar da 10 yaş sınırı koymaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yaş sınırıdır. Araçların yaşına dikkat etmelisiniz.

Satın almak istediğiniz aracınız yetkili serviste kontrolden geçmesi, sizin açınızdan çok yararlı olacaktır.

Aynı şekilde aracın üzerinde hiçbir şekilde trafik cezası, OGS cezası ya da vergi borcu gibi cezaların olmaması gerekmektedir. Cezaların olması, aracın satışını zorlaştıracağı gibi, kredi almanızı da zorlaştıracaktır.

Taşıt kredisi almak isteyenler, bankaların sunduğu şartları hem yerine getirmeli, hem de istedikleri evrakları hazırlamalıdır. Bu şekilde düşük faizlerde güzel arabalar satın alabilirsiniz. Sizin için en uygun bankayı araştırmalı, en doğru bankayı seçmeniz çok önemli. Araç almak çok ciddi bir iştir. Eğer direkt nakit alacak paranız yoksa doğru bankayı bularak da hayalinizdeki araca sahip olabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim