loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Cam Filmi Seviyeleri Nelerdir?

blog_img

Sürücüler tarafından araçlarda olması istenen aksesuarlar arasında bulunan cam filmi seviyeleri var olurken muayene sorunları da bu şekilde yaşanmamaktadır. Yönetmeliklere uygun olan cam filmi kullanımlarında hiçbir yasak ve ceza durumuyla karşılaşılmaz. Devamlı olarak yasaklanıp sonra izin verilen cam filmiyle ilgili 2019 yılı için geçerli olan yönetmelikte kullanılagelir. Buna göre görüşün engellememesi şartıyla cam filmi kullanımları söz konusudur. Yönetmeliğe karşı gelmeyen cam filmi takmanın cezası bulunmazken cam filmi seviyeleri kavramı da burada belirleyici olan husustur.

Cezada Belirleyici Durum Cam Filmi Seviyeleri

Bilindiği gibi oto cam filmleri araç içinin az ya da hiç gösterilmemesini sağlamaktadır. Özellikle uzun yollarda tercih edilen cam filmleri sayesinde aynı zamanda güneş ışınlarından korumada elde edilir. Buna ilave olarak göz sağlığı noktasında da faydalı olduğu bilinir. Ancak yine de trafikte güvenliğin sağlanması ve kazaların önlenmesi için cam filmi seviyeleri belirlenmiş olup bunlara riayet edilmesi zorunlu tutulur. Araçlarda kullanılagelen r43 cam filmi ise görüş açısından herhangi bir engelleme yapmadığı için yasaklardan muaf durumdadır. İstenildiği şekilde bu cam filmi seçenekleri kullanılabilir. Bununla birlikte var olan yönetmeliğe göre sürücün 180 derecelik açıda en az %70 görme durumunun bulunması istenir. Yani, var olan cam filmin engelleme düzeyi %30 seviyesinde kalmalıdır. Olası tehlikeli anlarda can güvenliği için bunun yapılması zorunlu tutulurken para cezasını içerir. Cam filmi seviyeleri numaralara göre belirlenirken 1, 2, 3 ve 4 numara cam filmleri kullanılmaktadır. 1 numara cam filminde görüş durumu %85’dir. Bundan dolayı hiçbir ceza ve yasak durumuyla karşılaşmadan rahatlıkla araçlarda kullanılabilir. Arka camlarda da bu cam filmi seviyeleri değerlendirilebilir. 2 numara cam filminde ise %70 görüş durumu söz konusudur. Sınırda olmasının yanında kullanımında da herhangi bir sakınca yoktur. 3 numaralı cam filminde ise %55 görme durumu tespiti vardır. Bundan dolayı yeni çıkan yönetmelikle birlikte araçlarda bu tip cam filminin kullanımı cezayı da beraberinde getirir. Ayrıca araç muayene işlemlerinden geçebilmesi de söz konusu olmayacaktır. 4 numaralı cam filmde %40 ışık geçirgenliği mevcut olup aynı şekilde kullanımı yasaktır.

TÜVTÜRK Cam Filmi Onayları

TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen araç muayene durumlarına ilişkinde cam filmi seviyeleri ve özellikleri büyük öneme sahiptir. Aracın ön camında mutlak surette cam bulunmamalıdır. Ayrıca filmin iç kısımdan cama uygulanmış olması gerekir. Camın dıştan ışık yansıtma durumunda ise %15’lik sınırın aşılması istenmez. Cam filmi kalınlığında maksimum 80 um ölçü bulunurken 98 UV korumalı olması da gerekir. Cam filmlerde PVC malzeme kullanımı olması da istenmeyen durumlar arasındadır. Kaplama işlemlerinde ise akrilik yapıştırıcıların kullanımı bulunup bulunmadığı da kontrollerden geçirilir.

Cam Filmi Seviyelerinde Etkenler

Hali hazırda cam filmi seviyeleri ve kalınlık durumu yönetmelikten yüksek olursa cezası vardır. Cam filmi geçirgenlik durumu belirleyici etkenlerin başında gelirken sürücünün görüş açısının engellenmemesi öncelikli durumdur. Bunun için 180 derecelik görüş durumuna ilişkin alan kontrolü yapılır. Bununla birlikte arka cam ve kenar arka camlarda da uygun cam film kullanımlarına izin verilir. Araç içinde keskin bir engelleme olması hallerinde de yönetmelik gereği cam filmi cezaları olabilmektedir. 30/1-b yönetmelik koduna göre görüşün engellenmesi ve kaza halinde tehlikeli olabilecek aksesuarlar sınıfında değerlendirilir.

Designed By Teknolojik bilişim