loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Donan Araç Nasıl Çalıştırılır?

blog_img

Donan araç çalıştırma sorunu, ne yazık ki bütün kış aylarında araç sahiplerinin en sıkıntı yaşadığı konuların başında gelmektedir. Kış aylarında araba donması çok sık görülmektedir. Bu durum çok can sıksa da çözümü bulunmaktadır. Eğer sizler de donan araçlarınızdan şikâyetçiyseniz, bu yazımızı mutlaka okumalısınız. İşte donan araçlara gelen çözüm önerileri:

İlk olarak araçlarınızın donmasını istemiyorsanız, araçlarınızın türüne göre, gün içerisinde belirli aralıklarda rölantine çalıştırmanız gerekmektedir. Bununla beraber ne yazık ki, bu konuda bilinçsiz olan sürücülerimiz bulunuyor. Bu sürücülerimiz araç altına ateş yakarak, donan araçlarını çalıştırmaya çalışıyor. Ancak bu son derece yanlış ve tehlikeli bir yöntemdir. Bu yöntemi genellikle aracın içerisindeki donan yağı ısıtmak ve beraberinde, mazotun filtresinde bulunan donmayı çözmek amacıyla kullanılmaktadırlar. Eğer sizin araçlarınızda donuyorsa, mutlaka açık alana değil, kapalı garajlara park etmeniz gerekiyor.

Çevrenizde, araçlarınızı park edecek kapalı garajlar olmayabilir. Bunun için dizele, antifriz katmanız, işinizi biraz olsun kolaylaştıracaktır. Bununla beraber aracınıza sıcak üfleme yapmalısınız. Çalışmamaların ve donmaların önüne geçmek için, özellikle geceleri araçlarınızı rölantide çalıştırmanız, sabah zorluk çekmenizi engelleyecektir. 10 dakika boyunca rölantede çalıştırabilirsiniz.

Aynı zamanda hava tanklarının içerisine az miktarda alkol katabilirsiniz. Ya da hava kızdırıcı – hava kurutucu aparatlar da kullanabilirsiniz. Bu yöntemler araçlarınızın donmasını engelleyecektir. Çünkü hava ne kadar soğursa, sizin aracınızın içerisinde akünün elektrolit yoğunlu ters oranlar düşecektir. Bu sebeple, sizler aracınızı çalıştırmak istediğinizde, ya da çalıştırdığınızda size istediğiniz performansı veremeyecektir. Kısacası, araçlarınızı gün içerisinde 10 dakika rölantide çalıştırmanızın yararı olacaktır

Donan araç çalıştırma konusunda, sizlere yardımcı olacak diğer bir noktayı şu şekilde belirtebiliriz. Araçların nereye ve nasıl park edildiği de son derece önemli bir noktadır. Bu da araçların donmasını ve çalışmasını etkilemektedir. Rüzgârın nereden estiğini, ya da sabah aracınıza güneşin vurup vurmadığını hesaplamanız gerecektir. Bu şekilde park etmeniz, sabah işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer park ettiğiniz yer rüzgâr alıyorsa, bu sebeple aracınıza çalışmayacaktır. Ancak motorunuz, aracınız, güneş görüyorsa, bu sabah motorun daha kolay çalışmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda aracın donması da engellenecektir. Bu sebeple araçlarınızı kuzeye değil, motorlarının güneye denk gelecek şekilde de park etmeniz önerilmektedir.

Arabanız Çalışmıyorsa, Akünüz Zayıf Olabilir

Donan araç çalıştırma konusunda değinmemiz gereken bir diğer önemli nokta ise, akülerdir. Akülerinizin zayıf ve bitmiş olması da sabahları çalışmanızı engeleyecektir. Akünün tam şarj olması veya da elektrot yoğunluğunun yüksek olması gerekmektedir. Genellikle biten aküler hemen atılır, yerine hemen yenisi alır. Ancak bu çok da doğru bir davranış değildir. Aküler genel olarak eylül ya da ekim aylarında yenilenmelidir. Eğer akünüzü kullanalı henüz 4 yıl olmamışsa, akünüz hala iş görür demektir. Ancak 4 yılı geçen akünün de sizin için yapabileceği çok fazla şey bulunmamaktadır. Aküler kışın değiştirilirse eğer, şarj olması süresi çok az olabileceği için, kış aylarında çok fazla şarj tutmayacaktır. Bu sebeple kış ylarında aküyü değiştirmenizin çok bir yararı olmayacaktır. Sizler kışın ne kadar akü değiştirirseniz değiştirin, hava eğer gerçekten soğuksa, bunun faydasını göremezsiniz.

Donan Dizel Araçlarda Araba Çalıştırma

Donan araç çalıştırma aynı zamanda dizel araçların da en büyük sorunları arasında bulunmaktadır. Bu araçlarda, çalıştırmayı kolaylaştırmak için içindeki havayı kızdırmak gerekiyor. Ancak bunun için alttan çakmak tutmak değil de, kızdırma bujilerinin kullanılabildiğini unutmamanız gerekiyor. İlk olarak bu bujilerin, aracınızı ısındırmasını ve çalıştırmasına izin verin. Direkt kontağı çevirip, aracınızı marş durumuna getiremezsiniz. Araç size uyarı verdiğinde ancak marsa basın. Bu işlemi 2 ya da 3 defa bekledikten sonra yaparak aracınızı hafif bir şekilde çalıştırın. Ne yazık ki, dizel araçlar kış aylarında kullanıcılarına zorluk yaşatabiliyor. Eğer aracınızı uzun bir süre çalışmıyorsa, ne kadar marşa basarsanız basın, çalışmayacaktır. Sürekli olarak çalışmayan araçlarda marşa basmak, zaman içerisinde de motora zarar verecektir. Görüldüğü gibi, donan araç çalıştırma konusunu sizler için kısaca ele aldık. Genel olarak araçlarınızı kapalı alanlara park edebilirsiniz, çalıştırmak için bu kadar uğraşmak durumunda kalmayacaksınız. Son olarak doğru araç yağını tercih ederseniz, aracınızın çalışmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim