loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Sorgulama

blog_img

Trafik sırasında hareket eden araçların egzoz kısımlarından çıkan gazları sizler de görmüşsünüzdür. Bu gazların zararlı olup olmadığını bizler bilemeyiz. Bunun için egzoz gazı emisyon ölçümü sorgulama işleminin yapılması gerekmektedir. Gazın çevreye zarar vermemesi, zararlı etkilerin azaltılması gerekmektedir. Bunun için yapılacak olan emisyon ölçümleri son derece önemlidir.

Otomobillerin büyük bir kısmı çevre dostu olarak üretiliyor. Ancak ne kadar çevre dostu olarak üretilirse üretilsin, çevreye gaz saçıyor. Bu gazlar zehirli bir hal alabiliyor. Bu ölçümü yaptırdıktan sonra, eğer aracınızda bir sorun yoksa Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı alabilirsiniz. Kirletici miktarı belirli sınırı aşmayan araçlara aynı zamanda Emisyonu Pulu da verilmektedir.

Emisyon Testini Kim Yapar? Test Nasıl Yapılır?

Emisyon testini yaptırmak için, muayene istasyonlarına başvurabilirsiniz. Burada uzmanlar ve çalışanlar tarafından araçlarınız incelenerek, belirli testlerden geçecektir. Bu testin düzenli olarak 2 yılda bir yaptırılması gerekmektedir.

Bu test sırasında eğer bir sorun varsa, araç sahibine ruhsa ve pul verilmemelidir. Sorun tamir edildikten sonra araç için gerekli evraklar teslim edilmelidir. Eğer aracınız ilk muayeneden geçemiyorsa, 30 gün içerisinde sorunu çözüp geldiğinizde 2. Muayeneyi ücretsiz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Peki, araçlardaki ölçümler nasıl yapılır? Egzoz gazı ölçümleri, LPG’li, dizel ve benzinli olan araçlara göre değişkenlik gösterebiliyor.

Benzinli Araçlarda Egzoz Testi: Ölçümlerin 2000 devir üzerinden yapılması gerekmektedir.

Benzin ve LPG’li Araçlarda Egzoz Testi: Ölçümler sadece tek yakıta göre değil, iki yakıt türüne göre yapılması gerekmektedir.

Dizel Araçlarda Egzoz Testi: Üç defa gaz pedalına tam ve devamlı olarak basılmalıdır. Motor kesme hızına kadar gelinmeli ve ölçüm bu şekilde yapılmalıdır.

Egzoz Muayenesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Bütün araçların bu testten geçmesi ve rapor alması gerekmektedir. Yeni olarak üretilen araçların hemen hemen hepsinde, egzoz arızalarını belirten sensorlar bulunmaktadır. Ancak bu sensorların yanmasını beklemeden, düzenli aralıklar da kontrol edilmesi gerekmektedir.

Aracınızı muayene ettirecekseniz, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İlk olarak egzoz ve onunla alakalı parçaları kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Kontrol sırasında eğer bir arıza varsa, bu parçayı mutlaka tamir ettirmelisiniz. Aksi durumda, muayeneden geçemezsiniz.

Eğer aracınızda birden fazla sorun varsa, bu muayeneden geçmenizi zorlaştıracaktır. Bunları tamir ettirerek, muayeneye girmeniz ayriyeten uğraşmanızı engelleyecektir.

Ancak bazı araçlar bu muayeneye girmemektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir: mopedler, motosikletler, traktörler,1979 yılından önce üretilen araçlar, elektrikli araçlar, hidrojen yakıtlı olan araçlar, hibrit sistemli olan araçlar vb. bu araçların muayeneye girmesine gerek yoktur. Muayeneden muaftırlar.

Emisyon Testi Hakkında

Aracın dışarıya saldığı zehirli gazı önlemek amacıyla, emisyon ve egzoz testi uygulanmaktadır. Hava kirliliğini tanımlamak ve aracın ne kadar zarar verdiğini öğrenmek amacıyla, belirli dönemde bu test yapılmaktadır. Bu şekilde aracın trafiğe çıkıp çıkmamasının uygun olduğu öğrenilmektedir.

Bu araçların testi sırasında mutlaka araç sistemlerinin doğru çalışıp çalışmadığı öğrenilmelidir. Test öncesinde, egzoz sistemlerini kontrol ettirmek sizlerin yararına olacaktır. Eğer bir sorun varsa, sorun ortadan kaldırılmalı, gerekli tamirat işlemleri yapılmalıdır. Eğer aracınız binek ve resmi ise ilk 3 yaşına girene kadar 1 kere daha sonra ise 2 yılda bir yapılması gerekmektedir.

Eğer aracınızı bu muayeneye sokmazsanız ödeyeceğiniz cezalar bulunuyor. Bunlar şu şekildedir:

  • Motorlu aracı olan kişiler egzoz muayenesi yaptırmazsa: 1.546 TL ceza öderler.
  • Standardın dışında egzozu olan kişiler: 3.093 TL ceza öderler.
  • Emisyon sistemlerini devre dışında bırakan araçlar ise: 1.546 TL ceza öderler.

Aracınız eğer emisyon testinde başarılı olursa, test sonuçlarına uygun olmayan standartlara sahip olduğunuzu gösteren bir belge verilmektedir. Bu belge de HC ya da CO değeri çok yüksek yazar. Bu da testten başarısız geçtiğini anlayabilirsiniz.

HC hidrokarbon arızaları anlamına gelmektedir. Bu yakıtın yanmadan dışarıya atılması anlamına gelmektedir. Dışarıya çok zararı bulunuyor. Birçok sebepten meydana gelebilir. Araçların düzenli olarak kontrolden geçmesi ve arızaların tamir edilmesi gerekir.

Karbonmonoksit arızaları ise zengin yakıtın olduğu durumlarda ortaya çıkar. Miktarı ise ortalama 30 + / 0.25 mm şeklinde olması gerekmektedir. Bu değerleri aşan araçların da tamir edilmesi gerekir.

Designed By Teknolojik bilişim