loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Frenden Ses Gelmesinin Sebepleri Nelerdir?

blog_img

Frenden ses gelmesi durumunun pek çok sebebi olabilir. Önemsenmeyen frenler ne yazık ki, sadece kendinizin değil, aynı zamanda araç içerisindeki yolcuların hayatını da tehlikeye atmaktadır. Eğer frenlerinizden ses geldiğini fark ettiyseniz, vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Aracınızı frenden ses gelmesi sebebi ile oto tamircisine götürdüğünüz zaman aracınızın tekerlekleri sökülür ve fren balataları kontrol edilir. Bunun en temel sebebi, balataların bitmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Frenden Ses Gelmesinin Sebebi Nedir?

Frenden ses gelmesi durumunun en temel sebebi, balatalardan ses gelmesidir. Balatalar bittiğinde, aracınızın frenlerinden ıslığa benzer bir ses gelecektir. Sertleşen balatalar, diske baskı uyguladığı için bir ses çıkacaktır. Bu balataların tekrar kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Eğer sadece frenlerinizden ses gelmesinde şikâyetçiyseniz, balatalarınızı değiştirebilirsiniz.

Frenden Ses Gelmesi

Frenlerden şikâyetçi olan kişiler genellikle frenleri kullandıklarında, rahatsız edici bir sesle karşılaşırlar. Araçların en önemli parçalarının başında frenler gelmektedir. Sürücüler bu durumu fark ettiklerinde hemen doğru teşhis için, araçlarını kontrol ettirmelidir. Frenden ses gelmesi aslında araçların kullanımları ile alakalı bir durumdur. Sadece balatalardan dolayı ses gelmez. Bunun dışında kampana ve fren disklerinden de ses gelebilmektedir. Eğer balatalarınız iyiyse, fazladan masraf edip, balatalarınızı değiştirmenize gerek yoktur.

Frene bastığınız zaman gelen sesler, çoğu işinin canın sıkmaktadır. Teşhisi tam olarak koymak için aracınızı servise götürmelisiniz. Yukarıda da belirttiğiniz frenden ses gelmesi durumunu oluşturan en temel sebep, balatalardan kaynaklanıyor. Ancak balatalar bu durumda bitmemiş olabilir. Balataların kullanımdan dolayı, seviyeleri düşmüş olabilir.

Frenler, aracın ve içerisindeki kişilerin güvenliğini sağlayan çok önemli bir yapıdır. Her aracın fren sistemi güvenli bir şekilde çalışmalıdır.

Baskı Balatanın Önemi Nedir?

Motor, çalışmak için güç üretecektir. Bu gücün iletilebilmesi için kavrama tekniğine ihtiyaç vardı. Debriyaja basıldığında vites ile motor arasında bağlantının çalışabilmesi için, baskı balata kullanılmaktadır. Vites değiştiği sırada, aracın boşta çalışmasını sağlayan bu sistem, araç için çok önemlidir. Aracınızın çalıştıktan sonra kullanılan debriyaj, fren ve gaz kısımları, baskı balataya bağlıdır.

Baskı balatanızı uzun süre kullanmak istiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Her şeyden önce, patinaj ile aracınızı kaldırmamalı ve hareket ettirmemelisiniz. Bu şekilde çalıştırdığınızda, aracınızın dişlisine çok yüklenmiş olacaksınız. Yokuşlarda da yapılan bu durum, debriyajın ömrünü kısaltacağı için, maddi anlamda sizi zarar sokacaktır.

Debriyaj ömrü, kişiden kişiye göre değişkenlik gösterecektir. Genellikle 100 bin kilometre üzerinde aynı baskı balatayı kullanabilirsiniz. Ancak bu kilometreyi beklemeden de aracınızın balatasını değiştirerek, anlık arızaları önleyebilirsiniz. Aracınızın balatasını erken değiştirirseniz, büyük yararlar sağlayabilirsiniz. Çoğu kişi, daha arızalanmadan balataların değiştirilmesini maddi zarar olarak görmektedir. Ancak bu şekilde değişim yaparsanız, aracınızla yolda kalma tehlikesi yaşamamış olursunuz. Yakıt tüketiminde de büyük yararlar sağlayabilirsiniz.

Debriyaj Kaçırma

Debriyajın bozulduğunu kendinizde aracınızı kullanırken anlayabilirsiniz. Hareket ettiğinizde, sistem gecikmesi ya da farklı şekillerde debriyajın bozulduğunu fark edebilirsiniz. Eğer tam olarak baskı balatanız bittiyse, aracınızın kalkışından yüksek verim elde edemezsiniz. Bununla beraber, pedal kısmı daha da sertleşecektir. Debriyajı kullanırken, her zamankinden daha çok güç uygulamanız gerekecektir. Kısacası bütün bu durumları, seyahat halinde anlayabilirsiniz.

Aracın Suya Girmesi

Bütün bu durumların dışında, araçların su birikintilerine girip, çıkması da ne yazık ki frenlerden ses gelmesine sebep olabilmektedir. Sürücüler, frene bir ya da iki defa bastıklarında, aracın altından giren su süzülerek, araçtan akacaktır.

Kampana frenlerde zaman içerisinde kir ve toz birikmesi olabilir. Bu da tozların ve kirlerin balataya yapılmasına sebep olabilir. Frene basıldığında rahatsız edici bir ses duyarsanız, sebebini kendiniz çözmek yerine yarım almanız daha sağlıklı olacaktır.

Designed By Teknolojik bilişim