loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

 • ANASAYFA
 • BLOG
 • Hurda Teşviki 2020 Yılında Devam Ediyor Mu?

Hurda Teşviki 2020 Yılında Devam Ediyor Mu?

blog_img

Hurda indirimi, aslında hurda teşviki olarak da bilinmektedir. Ne yazık ki bu indirim 31 Aralık 2019 tarihinde sona erdi. Vatandaşlar, bu indirim sayesinde uygun fiyatlarda araç alabiliyor. Ancak her araç bu indirimden yararlanamıyor. Hurda indiriminden yararlanabilmeniz için bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hurda teşviki için araçların 16 yaşından büyük olması gerekecektir. Eğer aracınız hurda kategorisinde olsa bile yaşı dolmazsa, bu indirimden faydalanamazsınız.
 • Aracınızın yaşının dışında, hurda olan aracınızla yeni almak istediğiniz araç aynı kategoride olmalıdır. Otomobili hurda verdiyseniz, otomobil almanız gerekecektir.
 • Her aça için 1 tane teşvik hakkı bulunmaktadır. Ancak yıl içinde istediğiniz kadar indirimden yararlanabilirsiniz.
 • Birden fazla indirim için tek araç kullanılamaz. Yeni alacağınız araç için bir tane indirim kullanabilirsiniz. İndirimler birleştirilmemektedir.
 • Hurdaya vereceğiniz aracın bütününü koruması gerekmektedir. Motor, şanzıman ve kasa gibi önemli parçalarının yerine sağlam bir şekilde duruyor olması gerekiyor.

Bu şartları taşıyorsanız, aracınız için indirimden faydalanabilirsiniz. Hurda teşviki diğer bir adıyla Yaşlı Araç Değişim Programı olarak da ifade edilmektedir. 2018 yılında hazırlanan ve 1 yıl sonra Haziran ayında yürürlülüğe girdi. Ortalama 6 ay süren bu indirimden çok sayıda sürücü faydalandı. Ancak 2020 yılına girmemizle beraber bu teşvik indirimi de sona erdi.

Hurda Teşvikinin Yararları Nelerdir?

Hurda teşviki uygulamasını pek çok yararı bulunuyor. Bu yararların en büyüğü, trafikten yaşlanmış araçları çekmek. 16 yaşından büyük araçlar, yavaş yavaş trafikten çekilecek ve yerlerine son model yeni araçlar gelmeye başlayacak.

Hurda Teşviki

Hurda teşviki uygulamasından yararlanmak isteyenler, ne kadar indirim alacaklarınızı merak ediyor. İndirimler genel olarak şu şekilde belirlenmektedir:

 • 70 bin TL değerinde olan araçlar için 15 bin TL ödeme yapılmaktadır.
 • 70 bin TL ila 120 bin TL değerinde olan araçlar için 12 bin TL ödeme yapılmaktadır.
 • Buna bağlı olarak ÖTV indiriminden yararlanabilecek olan araçlar panelvan, binek otomobiller, pikap araçlar, ATV, çekiciler, otobüsler, minibüs ve midibüsler şeklinde belirtilmektedir.

Hurda Olarak Belirlenen Araçları Nereye Götürebilirim?

Hurda teşviki indiriminden yararlandıktan sonra, aracınızı nereye teslime edeceğinizi bilemiyor olabilirsiniz. Bunun için araçların teslim edileceği kurumları şu şekilde sıralayabiliriz: Geçici depolama alanları, il özel idareleri, büyükşehir belediyeleri, ÖTA (Ömrünü Tamamlamış Araç), MKEK (Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu). Belirtilen bu yerlere hurda olarak sayılan araçlarınızı teslim edebilirsiniz.

Bu yerler içerisinde olan Makine Kimya Endüstrisi, araçlara kilo başına fiyat ödeyerek satın alıyor. Eğer aracınızın yaşı dolmadan elden çıkarmak istiyorsanız bu yolu kullanabilirsiniz.

Hurda Teşviki Fiyatları

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren önemli bir yasa mevcut. Hurda teşviki yasası, ÖTV indirimi ile yeni model araçların daha uygun fiyata satın alınması amaçlanıyor. Teşvik sistemi nasıl işlemektedir?

46 bin liraya ulaşmayan araçlar için 10 bin liraya,

46 bin lira ile 80 bin lira arasındaki araçlar için 8 bin lira

80 binden fazla olan araçlar için 3 bin lira indirim sağlanmaktadır.

Ancak ÖTV avantajıyla hurda indirimi farklı şeylerdir. ÖTV indirimi 30 Haziran’a kadar devam etti. Hükümet 2018 yılında ekonominin canlanması için hurda indirimini hazırladı. Geçmiş dönemlerde doların artması, beraberinde araç fiyatlarının da artmasına sebep oldu. Araç fiyatları artınca da pek çok kişi araç alırken 40 kere düşünmek zorunda kaldı. Bütçesine göre hareket eden kişiler için hurda indirimi büyük avantaj oluşturdu! Artan dolar fiyatlarına karşı alınan bu tedbir ile hem vatandaşlar yeni arabalarına daha uygun fiyatlardan ulaştı. Hem de pazarda daralma baş gösterdi.

Teşvik Uygulamasının Yararları

Teşvik uygulamasının pek çok yararı bulunuyor. Bu uygulama sayesinde 3 ila 12 bin TL arasında indirimden yararlanabilirsiniz. Eski araçlarınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Artık trafikte yeni araçların artmasıyla beraber, yol güvenliği sağlanmaktadır. Trafikte can güvenliği sadece sürücüler için değil, araç içerisindeki diğer yolcular için de çok önemlidir. Trafiğe daha güvenli çıkmak adına yapılan bu uygulamadan sizler de yararlanabilirsiniz.

Uygulama 2019 yılının sonunda sona erdi.

Designed By Teknolojik bilişim