loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Kasko Hangi Zararları Karşılar?

blog_img

Kasko zorunlu olmayan bir sigorta türü olmasına rağmen, pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. İsteğe bağlı olarak ve pek çok kişi tarafından tercih edilen bu sigorta türünün karşıladığı ve karşılamadığı bir takım durumlar bulunmaktadır. Zorunlu bir sigorta türü olmadığı için, sürücüler tarafından poliçe hazırlanma sırasında esneklik ya da yeni maddeler eklenebilmektedir. İçeriğimizin devamında kasko sigortasının teminatlarını bulabilirisiniz.

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmamaktadır?

Kasko sigortasının ödeme yapmadığı bir takım durumlar bulunmaktadır. bu durumlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

- Araç sürücüsü uyuşturucu madde kullanması sebebiyle eğer bir kazaya karışırsa, bu durumda meydana gelen hasar, kasko şirketi tarafından karşılanmamaktadır.
- Savaş, darbe ya da iç isyan gibi ayaklanma durumlarında araçlara gelen hasarlar, kasko sigortası tarafından karşılanmamaktadır.
- Eğer aracı ehliyetsiz olan bir kişi kullanır ve bu durumda bir kaza meydana gelirse, bu sebeple meydana gelen hasar şirket tarafında karşılanmamaktadır.
- Aracın periyodik bakımı ya da onarımının aksaması sebebiyle araçta meydana gelen paslanma, çürüme vb. durumların hasarları karşılanmamaktadır.
- Aracın bir arıza sebebiyle bir yere çekilmesi sırasında meydana gelen hasalar kasko tarafından karşılanmamaktadır.
- Sigortalının ya da sigortalının azmettirmesi sonucu araca bir hasar meydana gelirse de maddiyat karşılanmamaktadır.

Görüldüğü gibi kasko sigortasının karşılamadığı pek çok durum vardır. Ancak bunun dışında kasko sigortasının karşıladığı bazı durumların olduğunu da ifade etmek istiyoruz. Kasko araçtaki her hasarı karşılamaz, ancak yukarıda belirtilen durumların dışında olan hasarların büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaktadır?

Kasko sigortasının karşıladığı bir takım riskler bulunmaktadır. Kasko sigortası satın almadan önce sizin için karşıladığı teminatları bilmeniz yararınıza olacaktır. Bu şekilde satın almış olduğunuz hizmetin ne kadar verimli olabileceğini görmüş olacaksınız. Genel olarak sigortanın karşıladığı riskleri şu şekilde ifade edebiliriz:

- Enflasyon Teminatı: Meydana gelen enflasyona karşı, araç sürücüsü teminat altına alınmaktadır.
- Terör Teminatı: Grev, lokavt vb. eylemlerden meydana gelebilecek hasarlar teminat altına alınabilmektedir.
- Yanardağ, deprem vb. doğal afetler için de aracınız teminat altına alınabilmektedir.
- Sel ve Su Baskını Teminatı: Meydana gelen sel ve su baskını karşısında aracınızı teminat altına alabilirsiniz. Ancak felaketin meydana geldiği zaman, aracınızın kasko sigortasında bu teminatın olması gerekmektedir.
Ferdi Kaza Deprem Teminatı: Deprem sonrasında araçların içerisinde olan yolcuların vefatı sebebiyle, varislere, sakat kalmaları durumunda, sigortalının kendisine tazminat ödenmektedir.

Genel olarak kasko sigortasının karşılamış olduğu teminatlar bu şekildedir. Dilerseniz, ek teminatlar alarak da sigortanızın kapsamını genişletebilirsiniz. Sürücülerin en çok dikkat ettiği konuların başında kasko sigortasının vermiş olduğu teminatlar bulunmaktadır. Bütçenizi kasko sigortası ile teminat altına alabilirsiniz. Bazı sürücüler, kasko sigortasının çok gerekli olmadığını, nasıl olsa zorunlu trafik sigortasının yapıldığını ifade etmektedir. Ancak kasko sigortasının teminatları, zorunlu sigortaya karşı daha geniştir. Aynı zamanda zorunlu trafik sigortası karşı tarafı korurken, kasko sigortası yukarıda gördüğünüz gibi sizi korumaktadır. bu sebeple, kasko sigortası gerçekten ciddiye alınması gereken bir sigorta türüdür.

Bütçenize göre sigortanızın içeriğini genişletebilir, farklı teminatları da ekletebilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim