loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar Nelerdir?

Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar Nelerdir?

blog_img

Ehliyet çıkarmak ne kadar zorlu bir süreç ise, ehliyet kaybedildiğindeki, işlem aynı şekilde biraz zorludur. Yeni düzenlemelere göre, ehliyet işlemleri artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü biriminde yapılmaktadır. Ehliyetini kaybeden kişiler internet üzerinden Kayıp ehliyet için gerekli belgeler ve evraklar konusunda araştırma yapmaktadır. Bizler de bu noktada sizlere merak edilen soruları cevaplandırmak istiyoruz. Ehliyet kaybedildiğinde, belirli bir miktarın yatırılması gerektirildiği gibi, bazı evrakların da çıkartılması gerekiyor. Peki, ücret nedir? Belgelerin içeriği nedir? Devamını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kayıp Ehliyet Hakkında

Kayıp ehliyet için gerekli belgeler ve evraklar konusunda araştırma yapıyorsanız, kesinlikle doğru adrestesiniz. İlk olarak ehliyetinizi çaldırdıysanız, ya da kaybettiyseniz, ilk olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi, Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer bulunduğunu bölgedeki Nüfus Müdürlüğü yoğun ise, ilk olarak randevu almayı deneyebilirsiniz. Bunun için de ALO 199’u aramanız yeterli olacaktır. Bu şekilde gittiğinizde çok daha az beklemiş olacaksınız.

Eski zamanlarda, ehliyet kaybedildiği zamanlarda ilk olarak ilan verilmesi gerekiyordu. Ancak şimdiki zamanda gazeteye ilan verme gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Buraya müracaatta bulunduğunuz zaman, 15 günlük bir geçici ehliyet alacaksanız. Yeni ehliyetiniz belirttiğiniz adresinize gelene kadar, 15 günlük ehliyetinizi sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kayıp Ehliyet İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Kayıp ehliyet için gerekli belgeler ve evraklar konusunda şunları belirtebiliriz:

  • Pasaport – Nüfus Cüzdanı ya da Avukatlık Kimliği,
  • Kan grubunuzu gösteren belge: Ufak bir kan vererek, kan grubunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Parmak iziniz ve dilekçe
  • Biyometrik fotoğraf (Sayısı değişkenlik gösterebilir): Fotoğrafçılarda çekilen bir fotoğraf türüdür. Genellikle fotoğraf sayısı 2 olmaktadır.
  • Sürücü olur sağlık raporu: Ehliyetinizi kaybettiyseniz bu belgeyi almanız gerekmektedir. Özel kurumlarda bu raporu almak istiyorsanız, ortalama 50 TL bir bedel ödemeniz gerekmektedir.

Kayıp olan ehliyetiniz için bu belgeleri toparlayarak başvurmanız yeterli olacaktır. Bununla beraber, yukarıda da belirttiğimiz gibi, belirli bir ücret yatırmanız gerekiyor. Bu ücret hakkında da yapılması gereken işlemleri ve miktarı şu şekilde belirtebiliriz:

Ücreti ilk olarak Vergi dairelerinin veznelerine ya da bu konu ile ilgili olan bankalara yatırmanız gerekiyor. İlk zamanlarında bu işlemlerin ücreti Emniyet Genel Müdürlükleri’nde alınıyordu. Ancak bu şekilde ödeme daha geniş alanlara yayıldı ve vatandaşlar rahatladı. Tercih edilebilecek bankalar sayesinde vergi dairelerinde sıra beklemek durumunda kalmayacaksınız. Ödemeniz gereken miktar ise sadece 15 TL’dir. Bu tutarı içeriği şu şekildedir:

  • 15 TL’nin sadece 13 TL’si kâğıt için alınan bedeldir.
  • Kalan 2 TL’si ise, hizmet bedelidir.

Bu miktarı ödediğiniz zaman ve gerekli belgeleri toparladığınız zaman, ehliyetinizi yeniden çıkartabilirsiniz.

Ehliyet Kaybedildiğinde Bir Ceza Ödenir Mi?

Kayıp ehliyet için gerekli belgeler ve evraklar toplandıktan sonra, çoğu kişinin merak ettiği bir konuya açıklık getirmek istiyoruz. Kişiler, ehliyetlerini kaybettiği zaman bir ceza ödeyip, ödemediklerini merak etmektedir. Ancak ehliyeti çıkarmak için yukarıda söylediğimiz 15 TL kâğıt ve hizmet bedeli dışında hiçbir şekilde başka bir bedel ödemezsiniz. Kısacası, ehliyeti kaybetmenin cezası bulunmamaktadır. Ancak daha sonra 2. Defa ehliyetinizi kaybettiğiniz zaman, 159 TL bir bedel ödemeniz gerekecektir. Ehliyetinizi yeniden çıkarttıysanız, biraz dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Ehliyete halk arasında sürücü belgesi adı verilmektedir. Sürücü belgesi, kişilerin trafikte araç kullanmalarını sağlayan önemli bir belgedir. Trafikte araç kullanmak istiyorsanız, sürücü belgenizin olması gerekmektedir. Ehliyetsiz olarak trafiğe çıkmak çok büyük suçtur ve maddi olarak da cezası bulunmaktadır. Eğer bu cezaya yakalanmak istemiyorsanız, ehliyetiniz yokken, trafiğe çıkmayın.

Ehliyetinizi kaybettiğinizde ilk olarak hemen emniyete gitmelisiniz. Buraya bildirmeniz, olası bir sorunun çıkmasını önleyecektir. Daha sonra yukarıda da belirttiğimiz Nüfus Müdürlüğü’nden randevu almanız ve zamanınızı beklemeniz yeterli olacaktır.

Kayıp ehliyetler için bu noktada bir ayrım yapmamız gerekiyor. Yeni çipli olarak çıkan ehliyetler ve eski ehliyetler. Kaybetmiş olduğunuz ehliyet eski türdeki bir ehliyetse, yeni ehliyetiniz çipli olacaktır. Bu şekilde aynı zamanda ehliyetinizi de yenilemiş olacaksınız. Sadece 15 TL değiştirebilirsiniz. Ancak çipli ehliyet kaybettiyseniz, yukarıda da belirttiğimiz gibi 159 TL ödemeniz gerekecektir. Kayıp ehliyet için gerekli belgeler ve evraklar bu şekildedir.

Designed By Teknolojik bilişim