loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Kış Lastiği Takmama Cezası Ne Kadar?

blog_img

Kış lastiği takmama cezası, artık kışın gelmesi ile beraber oldukça fazla araştırılmaktadır. Ne yazık ki, ülkemizdeki sürücülerin büyük bir kısmı, kış lastiği takma konusunda bilinçsiz. Aslında karlı ve buzlu yollarda, kazalardan koruyan kar lastiğinin önemli çok bilinmiyor. Devlette, bunun bilincinde olarak, kış lastiği takmayanlara ceza kesmeye devam ediyor. Peki, kış lastiği takmama cezası nedir? Ayrıntıları sizin için derliyoruz:

Geçtiğimiz yıl 1 Aralık 2018 tarihinde uygulanan kış lastiği uygulaması, 1 Nisan 2019 tarihinde sona ermişti. Bu tarih aralığındaki sürücüler, eğer kar lastiği takmadıysa, ceza ödemek durumunda kaldı. Şehirlerarası karayolunca yolcu taşıyan araçların, kar lastiği takma zorunluluğu bulunuyor. Ekipler ise sürücüleri belirlenen tarihler arasında denetlemeye devam ediyor.

Kış Lastiği Cezası Hakkında

Kış lastiği takmama cezası, geçtiğimi yıl 885 TL idi. Ancak 2019 yılının son zamanlarında belirlenen cezanın ne kadar olacağı ise henüz bilinmiyor. Kurala uymayan araç sürücüleri, bir önceki yıl 715 TL ceza öderken, yeniden açıklanan 23,73 oranlık zam ile ödeyecekleri tutar 885 TL olarak belirlendi.

Hem yolcu hem de eşya taşıyan araçların, bu lastikleri kullanması, bakanlık tarafından zorunlu hale getirildi. Hava ve iklimlere göre, yılın belirli bir dönemi zorunlu hale gelen bu uygulama, bir kesimin hoşuna gitse de bir kesimin gitmiyor. Tamamen can ve mal kaybının korunması ve kazaların azaltılması için uygulanan bu yöntem 2019 – 2020 döneminde de uygulanacak.

Lastik Değişimi Nelerde Yapılır?

Kış lastiği takmama cezası geldiğinde, pek çok kişi internet üzerinden lastik değişiminin nerede yapıldığını araştırıyor. Lastik değişimlerinin fiyatları, aracın lastik boyutuna göre değişkenlik gösteriyor. Ortalama 50 ila 70 TL arasında değişen lastikler, sürücülerin sağlıklı bir sürüş deneyimi yaşaması için oldukça önemli. Lastik değişimi yapan, lastik otelleri olarak bilinen yerlerde, lastik değişimi yaptırabilirsiniz. Ücretler değişkendir.

Bakanlığın bu uygulaması, karlı, ıslak ve buzlu yollarda, sürücülerin kaza yapmasını en aza indirmek ve önlemek.

Kış Lastiği Ne İşe Yarar?

Kış lastiği takmama çeşitli kazalara sebebiyet verebiliyor. Kış  lastiği uygulaması sayesinde, vatandaşların can ve mal güvenliği korunacak. Özellikle 7 derecenin altına inen hava sıcaklığında yollar buzlanabiliyor ve donabiliyor. Bu yollarda da araçların kaza yapması kaçınılmaz bir hale geliyor. Bu lastikler, yolun daha sağlıklı geçmesini sağlıyor. Bununla beraber, lastiklerin çok iyi yol tutuşu olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Bu lastiklerin kullanım ömrü ortalama 4 ila 5 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Doğru bir şekilde, mevsimine uygun olarak saklanıldığında ise, saklanma ömrü, uzmanlar tarafından 10 yıl olarak ifade ediliyor.

Kış Lastiği Kullanmanın Önemi Nedir?

Bakanlık, vatandaşların kış lastiği kullanmasını cezalar ile zorunlu bir hale getirdi. Peki, bu kış lastiğini kullanmanın avantajları nedir?

Soğuk havalarda, özel lastikler kullanmak yolun daha kaliteli bir şekilde geçmesini sağlıyor. Kış lastiklerin avantajını biliyorsanız ve kullanıyorsanız, doğru yoldasınız demektir.

Rahatlık ve güvenlik kişiden kişiye göre değişse de herkes için aynı öneme sahiptir. Kış lastikleri sadece ön tekerleklere değil, aynı zamanda aracın diğer tekerleklerine de takılmalıdır. Genel olarak bu lastiklerin avantajlarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Yüksek yola tutunma sağlar
  • Kısa fren mesafesi sağlar
  • Dağlardan geçtiğinizde, kaymadan sürüş sağlayabilirsiniz
  • Daha az kayma riski bulunmaktadır
  • Güvenli sürüş sağlar

Kış lastikleri, normal lastiklere göre biraz daha pahalıdır. Ancak verdiği güven, normal lastiklere göre çok daha fazladır. Gidilen yol karlı ya da buzlu olabilir. Güvenliğin arttırılıp, kazaların azaltılması bu noktada çok önemlidir. Aynı zamanda bu lastikler kısa fren mesafesi sağladığı için, lastiklerin yıpranması da aynı ölçüde az olacaktır.

Kış aylarında araç kullanmak normal zamanlara göre daha fazla dikkat gerektirmektedir. Kışın araba kullanmanın en temel püf noktası doğru lastiği kullanmaktır. Kullandığınız arabada sadece siz değil, aileniz ve sevdikleriniz de bulunuyorsa, bu durum daha da ciddi bir hal almaktadır. Yaşadığınız ya da gideceğiniz yer buzlu ise, mutlaka kış lastiği almalı ve kullanmalısınız. Kışın ortalama hava sıcaklığı 0 derecenin altına düşmektedir. Bu sıcaklıkta da yerlerin büyük bir kısmı buz olmaktadır. Kendiniz ve sevdikleriniz iççin kış lastiği kullanmanız son derece önemli.

Designed By Teknolojik bilişim