loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Maske Cezası İtirazı Nasıl Yapılır?

blog_img

Koronavirüs salgınının ülkemize gelmesiyle beraber zaman kaybı olmadan önlem alınmaya çalışıldı. Bunların başında sokağa çıkma yasağı gelmekteydi. Fakat daha sonra korona virüs salgını vakaların da bir miktar azalma olması normalleşme sürecine gidilmesine sebep oldu. Normalleşme süreci ile birlikte de her gün tespit edilen vaka sayılarının da yeniden artmaya başladığı gözlemlendi. Vatandaşların normalleşme sürecinde tamamen eski hayatlarına dönmeye çalışmaları maalesef vaka sayılarına yansıyarak bakanlığın yeniden bu konuda bir araya gelmesine sebep oldu.

Maske Cezasına İtiraz Yapma

Bakanlık tarafından bastırılarak beyan edilen gerekliliklerden biri de sokakta dahi maske takma zorunluluğu oldu. Bakanlık tarafından maske takma zorunluluğu 22 Haziran 2020 tarihiyle geçerli olmaya başladı. Yani sokağa çıkarken, marketlere girerken daha doğrusu ev dışında olduğunuz her süreçte maske takma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bu önlemin önce sizin sağlığınızı daha sonra ise çevrenizdeki insanların sağlığı için olduğunu unutmamalısınız. Maske takmamanın para yaptırımı şeklinde bir cezai işlemi bulunmaktadır. Dışarda yetkili görevliler tarafından maskeli görülürseniz, direkt olarak sizin tarafınıza bir para cezası uygulanmaktadır. Bu ceza ortalama 900 TL civarındadır.

Koronavirüs kapsamında Kabahatler Kanununa göre maskesiz bir şekilde dışarda bulunan bireyler için uygulanan 900 TL miktarındaki cezaya bireylerin itiraz hakları bulunmaktadır. Maskesiz sokağa çıkma yasağından ötürü para cezası aldıysanız Sulh Ceza Mahkemesine 15 gün içerisinde itiraz dilekçesiyle itiraz edebilme hakkınız bulunmaktadır. Dikkat etmeniz gereken nokta ise belirtilen süre olan 15 günlük zamanı geçirmeden itiraz dilekçeniz ile itiraz yapmanızdır. Üzerinden 15 gün geçmiş olan maskesiz sokağa çıkma yasağınının getirdiği para cezasına maalesef itiraz edememektesiniz. İtiraz dilekçenizi 15 gün sonrasında teslim etseniz dahi dediğimiz gibi kabul edilmemektedir.

Adıyaman, Aydın, Ankara, İstanbul, Bursa, Afyon, Ardahan, Amasya, Aydın, Denizli, Balıkesir, Bartın, Batman, Bilecik, Bolu, Burdur, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Antep, Giresun, Iğdır, Isparta, Maraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Rize, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Uşak, Yalova, Çanakkale, Urfa, Şırnak, Zonguldak, Bitlis, Tokat ve Tunceli gibi illerimizde bu yasak başlatılmış ve şu an hala devam etmektedir.

Koronavirüs kapsamında bu illerimizde sokağa çıkarken maske takma zorunluluğu bulunmaktadır. Ağız ve burun kapalı olacak şekilde maskenin takılması uygun görülmektedir.

Sokakta maske takmamanın cezası 900 TL olarak belirtilmiştir. Eğer erken ödeme sağladığınız zaman  ya da tek bir şekilde ödendiği zaman para cezasının 4’te 1’i oranında indirim sağlanacağı bildirilmiştir. Bu sayede kişiye kesilen idari para cezasının tek sederde ödenmesi durumunda 4’te 1 indirim ile kişi 675 TL ödeme yapacaktır. (900 /4 : 225) 900 – 225 : 675 TL olarak hesaplanmaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim