loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Muayenesiz Araç Bağlanır Mı?

blog_img

Trafikte öncelikle araç sahibinin ve daha sonra etraftaki diğer araçların güvenliğinin sağlanması için trafikte bulunan araçların tamamının araç muayenesi yapılmış olarak trafiğe yani yola çıkması gerekmektedir. Ve bu muayene yapılmadığı takdirde araç sahibine ceza sistemi uygulanılır. Bulunduğumuz yıl için trafik ceza fiyatları da zamların etkisiyle artış gösterdi ve bununla birlikte muayenesiz aracın yakalanması durumundaki cezalarda artıştan yararlandı.

Muayenesiz Araçlar Bağlanıyor Mu?

Muayenesiz araç bağlanır mı? Sorunun cevabına baktığımızda ise ilk seferde para cezasına tabi tutularak aracınız trafikten direkt olarak uzaklaştırılır ve trafikteki polis memuru size 15 gün olarak bir süre verir. Muayenesiz yakalanılan ilk seferde aracınız size direkt olarak teslim edilir fakat eğer hala muayene yaptırmaz ve ikinciye muayenesiz olarak trafik kontrolüne takılır veya yakalanırsanız aracınız hemen olarak çekilir ve bağlanma olayı gerçekleşir. Yollarda trafik kontrol ekipleri tarafından sık sık genel olarak kontrol yapılmaktadır.

Bulunduğumuz 2020 yılı için trafikte muayenesiz yakalanan araç için güncel ceza miktarı 288 TL. Polisin size sunduğu 15 gün içerisinde tekrar trafik kontrolünden geçerek bu cezayı ödediğinizde %25 oranında indirimden yararlanarak daha az bir ücretlendirmeden yararlanabilmektesiniz. Aynı zamanda ehliyetiniz üzerinden de 10 ceza puanı uygulanmaktadır. Ve bildiğiniz üzerinde 100 üzerinden bu oldukça yüksek bir cezai puandır.

Trafikte 2 kez muayenesi geçmiş durumunda olunduğunda maalesef oldukça zararlı bir şekilde bu durumdan çıkabilirsiniz. Çünkü araç trafikten men edilerek daha fazla bir para cezası ile çekici ile çekilir. Ve araç sahibine araç yine çekici ile teslim edilir ve bu durum aynı zamanda çekici içinde bir ücret ödenmesi durumunu meydana gerekmektedir. Yani para cezasına ilaveten bir de çekici masrafı ödemek zorunda kalmak durumdasınız. İlk seferinde direkt olarak para cezasıyla ehliyetten puan düşürülerek uygulanan cezayla araç sahibine çekici durumu olmadan verilen araç iki veya daha fazla trafik kontrolüne yakalanması durumunda zorunlu olarak çekici ile alınması gerekmektedir. Araç içinde öncelikle sizin ve yanınızda bulunabilecek kişileri göz önüne alarak ve trafikteki diğer bireylerin de hayatını önemseyerek rutin olarak görülen araç muayenesini yaptırmak hem maddi hem sağlık açısından sizin için en basit ve  en faydalı tercih olacaktır.

Büyük ve 3 yılını doldurmuş araçların 2 yıl süreyle muayene yapılması zorunlu kılınmaktadır. Aracın tamamen kontrole tabi tutulması için muayene oldukça önemlidir. Online randevu alarak muayene işlerinizi zaman kaybı olmadan halledebilirsiniz. Fakat muayene için randevu alınarak işlemlerin başlaması için belirli koşullar bulunmaktadır. Bunlardan biri sahip olduğunuz araç üzerine herhangi bir trafik borcunun olmamasıdır. İlaveten MTV ve trafik sigorta borçlarının da bulunmaması gerekmektedir. Eğer sahip olunan aracın sigortası mevcut değilse muayeneyi tamamlanması mümkün değildir. Ve egzoz ölçüm belgelerinin bulunmadığı araçlar için de muayeneye alınması maalesef mümkün değildir. Bu koşullar sağlandığında ve muayeneniz tamamlandığında sorunsuz bir şekilde yola çıkabilir ve trafikte yer alabilirsiniz. Böylece hem kendi hayatınızın güvenliği hem de trafikteki diğer araçların güvenliğini sağlamakla beraber trafik cezalarından kurtulmuş olursunuz. Herhangi bir cezanız bulunup bulunmadığını e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim