loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

ÖTV İndiriminde Son Durum

blog_img

Araçlarda geçerli olan ÖTV indirimi 30 Haziran 2019 itibariyle sona ererken konu hakkında son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. 1600cc silindir hacimli araçlarda uygulanan ÖTV indirimiyle pazarda önemli bir artış olması hedefleniyordu. Hali hazırda var olan durgunluğun giderilmesinde önemli katkı sunduğu da verilere yansımış durumda. Konuyla ilgili son açıklamalar ise bizzat Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi. Türkiye’nin zor günleri geride bıraktığının altını çizen Albayrak, 2019 yılı sonunda büyüme gerçekleşeceğini de söyledi. Şu an itibariyle ÖTV indirimine dair herhangi bir yenileme yapılmayacağını da kaydetti. Bakanlık olarak spesifik bir ÖTV çalışmasının olmadığını da açıkladı. 2019 yılının faiz ödemesinin bütçede var

ÖTV İndirimi Neler Kazandırdı?

Hükümet ile sektör yöneticileri arasında yapılan görüşmelerin neticesinde çıkan ÖTV indirimi önemli kazanımları da beraberinde getirdi. Devlet için gelir kaybı oluştururken sektörün canlanması için bir fırsat niteliği taşıyordu. Ancak 2019 yılı verilerine göre pazarda daralmanın devam ettiği görülüyor. ÖTV indirimi sonrasında 1.6 motor için fiyatlar yeniden yükseltişmiş oldu. ÖTV oranı %35 olurken indirimin kalkması sonrasında ise %50 ÖTV ile 120 bin TL sınırı da aşılmış oldu. Gelecek günlere ilişkin ise sektörün önemli temsilcileri açıklamalar yapmaya devam ediyor. Bunun en büyük nedeni ise fiyatların bir anda yükselmesine bağlı olarak araç alımlarının gerilemesi. Hali hazırda ÖTV indirimiyle 100 bin TL’ye alıcı bulan araçların yenilenen fiyatları 159 Bin TL’nin üzerine çıkmış durumda. 120 bin TL üzeri fiyatlandırma sahip otomobillerde ise ÖTV oranı %45 iken indirimin bitmesiyle %60 oldu.

ÖTV indirimlerinin bitmesiyle birlikte ikinci el pazarına etkisi de olumsuz oldu. İkinci el fiyatlarında %7 seviyesinde bir düşüş sağlandığı aktarırken indirimin kaldırılması sonrasında artışın çok daha fazla olduğu kaydedildi. %15lik ÖTV indirimi ile ilgili sürenin uzatılması yapılmazken yenileme durumlarının oluşması da pek mümkün görülmüyor.

Otomotiv Sektörü ÖTV Talebini Yineledi

Gerçekleştirilen ÖTV indirimi ile sağlanan 15 puanlık indirim piyasanın hareketlenmesine katkı sundu. Sektör temsilcileri yetkililerle görüşerek uygulamanın daha yüksek oranlarla devam etmesini talep etti. Ancak var olan durumlara ilişkin olarak yenileme durumu gelmezken yıl sonu hedefleri açısından da gerek olmadığı belirtiliyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapan Ali Bilaloğlu ise kamuoyuna geçtiğimiz günlerde bir teklif açıkladı. Buna göre 2019 yılının sonuna kadar devam etmesini istediklerini planı hükümet yetkililerine sundu. 1600 cc altı araçlar için geçerli olacak destekte ÖTV alımının sıfırlanması talep edildi. Bununla birlikte KDV indirim oranı da %1 olarak istenirken Pazar getirilerine göre hesap edildiği belirtildi. Ancak bu talebin 2019 yılı içerisinde uygulanmasına ihtimal verilmiyor.

2019 İçinde ÖTV İndirimi Beklenmiyor

Bu yılın Ocak ile Mayıs ayları arasında pazarın %50 daraldığını ifade eden sektör yöneticileri ise son aylardan umutlu. 5 yıllık otomotiv satışları %51,4 oranında azalırken 80 bin kişiye istihdam sağlamanın artık zor olduğunun da altı çiziliyor. Buna karşın ÖTV indirimi konusunda hükümet kanadından yeni bir gelişme yaşanmasına olanak verilmiyor. İstanbul Ticaret Odası Başkanı olan Şekib Avdagiç ise son günlerde yaptığı açıklamalara bir yenisini daha ekleyerek ÖTV indiriminin 2019 yılının son gününe kadar devam etmesini istedi.

Designed By Teknolojik bilişim