loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Plakasız Araç Kullanma Cezası

blog_img

Araçların sahip olduğu tüm işlemler plakalar üzerinden gerçekleşirken plakasız araç kullanma cezası oldukça yüksektir. Araçların plakasız kullanımından doğan cezalara geçmeden önce plakasız kullanımın ne olduğunun bilinmesi gerekir. Motosiklet, yarı ve tam römork araçlarda tek plaka kullanımı olsa dahi araç plakasız olarak kabul edilir. Bundan dolayı bu yasa gereğince ceza durumları doğar. Otomobil ve diğer araçlarda ise hem ön hem de arka bölümde bulunması gereken iki plakanın da olmamasıyla plakasız araç kullanma cezası ile karşılaşılır. Var olabilecek kaza ya da tüm olumsuz durumlarda güvenliğin riske atılması, soruşturmalara engel teşkil etmesi de plakasız kullanımların olmamasını öncelikli hale getirir. Araçlar için kimlik hüviyetine sahip olan plakalarla var olan işlemlerin yapılması sağlanır. Araca özel plakaların olmaksızın araçların trafiğe çıkarılmasına izin verilmez.

Araçlara Dair Plaka Cezaları Nelerdir?

Plakasız araç kullanma cezası yönetmeliğin 23. Maddesinin 4.bölümünde açıklanır. 20 ceza puanının yanı sıra 1698 TL tutarında bedel alınır. Ancak 15 günlük indirimli ödeme süresi hakkından herkes yararlanabilir. Ceza sürücülere yazılmakla birlikte trafikte herhangi bir nedenden dolayı araçların plakasız kullanımına izin verilmemektedir. Bundan dolayı cezai işlemlerin yanında araç trafikten men edilmektedir. Araçlarda var olan plakaların çeşitli nedenlerden dolayı yanlış okunmasının sağlanması durumlarına ilişkinde cezalar bulunur. Plakanın okunmaması için bazı uygulamaların yapılması, işlemlerde bulunulması da yine aynı şekilde ceza almayı gerektirir. Her araçta mutlak surette plaka bulunmalı ve görülebilir duruma getirilmelidir.

Tescil plakasında yapılacak değişimlerle okunmasının mümkün olmaması 412 TL para cezasını da beraberinde getirir. Buna ilave olarak 15 puanlık ceza da sürücüye verilir. Plakanın uygun hale getirilmesi için ise maksimum 7 günlük süre verilir. Tescil plakasının değiştirilerek kullanılması halinde ise ceza 844 TL’ye kadar çıkmaktadır. 15 günlük süre içerisinde gerçekleştirilecek online ödeme durumlarında ise indirimli tarife üzerinden ödeme alınır. Ayrıca farklı araçların plakasını kullanma ise resmî belgede sahtecilik kapsamında değerlendirilir. Kişinin alacağı para cezasına ek olarak kişinin yargılanması kararı dahi verilebilir. Çeşitli haklar sağlama ve kazançlar elde edilmesinin tespitiyle 5 yıla kadar hapisle yargılanmanın önü açıktır.

Plakasız Araç Kullanma Cezası Sorgulaması Yapma

Var olan plakasız araç kullanma cezasına ilişkin sorgulamalar E-Devlet üzerinden yapılabilir. Trafik cezaları içerisinde plaka cezaları bölümünden plakasız araç kullanma cezası görülebilir. Aynı şekilde resmi siteye yönlendirme yapılarak hemen bu şekilde cezanın ödenmesi de mümkün olmaktadır. Böylelikle zahmetsiz bir şekilde var olan sorgulamalarla ödemeler tamamlanabilir. EGM üzerinden de plakasız araç sorgulama yapılmasına olanak tanınır. Banka hesaplarıyla farklı taksitlendirme seçenekleriyle plakasız kullanıma dair cezaların ödemesi olmaktadır. Cezanın belirli bir süreyi aşmasıyla gecikme bedelleri olabilirken trafikten me edilen araç içinde farklı uygulamalar yapılır. Plakasız araç sorgulama sonrasında var olan durumlara ilişkin itiraz hakkı da saklı tutulur. Herhangi bir yanlışlık durumu olduğu düşünülüyorsa vakit kaybetmeden itiraz edilebilmektedir. Bunlara dair de süreçlerin online şekilde yapımı söz konusu olup sonuçlara ilişkin ise belirli bir takvim durumu vardır. Ancak kısa sürede sonuçlanma hali pek olmamaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim