loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Trafik Cezası Ödenmediğinde Ne Olur?

blog_img

Trafik cezaları, çeşitli sebeplerden ötürü yazılabiliyor. Bu noktada çeşitli sebeplerden dolayı, trafik cezalarını ödemeyen kişiler, internet üzerinden trafik cezası ödenmediğinde ne olur? Sorusunun cevabını merak ediyor. Bizler de bu noktada trafik cezaları hakkında merak edilenleri sizler için derliyoruz:

Eğer trafik cezası geldiğinde, belirli bir süre içerisinde cezalarınızı öderseniz, kârlı duruma geçebilirsiniz. Eğer bu cezaları ödemezseniz, belirli aralıklarda zamlanarak karşınıza çıkar. Eğer yaptığınız bir hatadan dolayı trafik cezanız oluştuysa bu 30 gün içerisinde sizlere ulaşır. Yazıldığı andan itibaren 30 gün boyunca bu cezayı ödemeniz gerekmektedir. Eğer ödemenizi 30 gün içinde değil de, 15 gün içinde yaparsanız yüzde 25’lik bir indirimden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda 15 gün içerisinde cezanızı öderseniz 4 taksitte yaptırabilirsiniz. Bu şekilde hem cezanızı erken ödemiş hem de indirim ve taksitten yararlanmış olacaksınız. Bunun için tebliğ tarihine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Trafik Cezamı Ödemezsem Ne Olur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, trafik cezanızı ilk 30 gün içerisinde ödemeniz gerekiyor. Eğer 30 gün içerisinde ödemezseniz, her ay yüzde 5 faiz binecektir. Bu durumda hem taksitten hem de indirimden yararlanamayacaksınız.

Eğer zaman içerisinde faizli tutarda ödenmezse, ne yazık ki maaşa haciz ya da icra işlemleri başlatılacaktır. Kısacası bu ceza her türlü, ceza sahibinden tahsil edilecektir.

Trafik Cezam Mevcut, Arabamı Satarak Bu Cezadan Kurtulabilir Miyim?

Trafik cezası olan kişiler, araçlarını satarak bu cezalardan kurtulmak ister. Ancak aracınızın borcu varsa bu cezayı ödemeden aracınızın satışınızı yapamazsınız. Hata bugüne kadar olan cezaların faizlerini ödemeniz gerekecektir. Ödenen cezalar, sisteme biraz geç düşebilir. Eğer aracınızı satmaya niyetliyseniz, cezanızı daha önceden ödemeniz yararınıza olacaktır. Bu şekilde notere gittiğinizde aracınız üzerinde hiçbir borç ya da ceza kalmayacaktır.

Trafik cezalarınızı düzenli olarak kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde faizli ceza ödemek durumunda kalmayacaksınız. Trafik cezalarınızı internet üzerinden ya da vergi dairesinden sorgulatabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. İnternetten İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü sitesini kullanarak sorgulayabilirsiniz.

Neden Trafik Cezası Alınır? Sebepleri Nelerdir?

Trafik cezası pek çok sebepten alınabilmektedir. Özellikle yaşadığınız şehirde trafik sorunlar varsa, kurallara uyarak yola devam etmeniz önemli. Araç kullanırken sürücülerin, yol dışında farklı şeylerle ilgilenmesi ne yazık ki ceza yemelerine sebep oluyor. Bu tür cezaların önlenmesi için kurallara uyulmalı ve trafikteyken sadece yol ile ilgilenilmesi gerekmektedir. İşte genel olarak trafik cezalarıyla karşılaşabileceğiniz durumlar:

  • Aracı alkolü olarak kullanmak: Bu durumda sadece kendi canınızı değil, aynı zamanda başkalarında canına kast etmiş oluyorsunuz. Alkol alan bir kişinin bilinci sağlıklı olmaz. Bu sebeple en ufak bir dalgınlık, ciddi trafik kazalarına sebebiyet verebilir.
  • Kırmızı ışıkta geçmek: Günümüzdeki trafik cezalarının büyük bir kısmı, kırmızı ışıkta geçmekten kaynaklanmaktadır. Trafikte güvenli bir şekilde ilerlemek için trafik kurallarına uymanız gerekmektedir. Hız sınırını kırmızı ışıkta geçerseniz, daha büyük trafik cezaları ile karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda ehliyetinize de el koyulabilmektedir.
  • Aracın muayenesiz olması: Günümüzde trafiğe çıkan bütün araçların muayenesinin olması gerekmektedir. Bu şekilde trafikten meydana gelen kazaların büyük bir bölümü önlenebilir. Her aracın 2 yılda bir muayeneden geçmesi zorunlu bir hale gelmiştir. Bu şekilde muayenesiz olan araçlar büyük trafik cezalar ödemek durumunda kalacaktır.
  • Hız sınırını aşmak: Ülkemizdeki kazaların en temel sebebi hız sınırının aşılmasından kaynaklanmaktadır. Aşırı hız sadece sürücüye değil, aynı zamanda karşı tarafa da zarar verebilmektedir. Aracın hakimiyeti hız sınırı aşıldıkça zorlaşacaktır. Bu sebeple hız sınırına uyulması gerekmektedir.

Belirtilen bu cezaların hepsi, büyük cezalar kategorisine girmektedir. Bunun dışında da emniyet kemeri takmamak, araçta sigara içmek ya da telefonla konuşmak da trafik cezaları arasında bulunmaktadır.

Trafik cezaları, kişileri sadece maddi olarak değil, aynı zamanda manevi anlamda da güvence altına almaktadır. Bu kurallara uyarak, hem kendinizi hem de sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. Trafiğe çıktığınızda ceza almamak istiyorsanız, sigortanızı ve aracınızı muayene etmelisiniz. Bu şekilde trafikte güveni sağlar hem de kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Trafikte ceza almadan ilerlemek, kurallara uyarak sağlanmaktadır. Kurallara uyun, uymayanları da mutlaka uyarın!

Designed By Teknolojik bilişim