loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

blog_img

Trafik cezası alan kişiler, bu cezalara nasıl itiraz edeceklerini araştırmaktadır. Karayolları, sağlıklı bir trafik için sürekli olarak denetlenmektedir. Denetleme sonucunda trafik kurallarına uygun bir şekilde hareket etmek, trafikte doğru bir şekilde ilerlemek son derece önemlidir. Trafik polisleri, vatandaşların trafikteki hal ve hareketlerini sürekli olarak denetlemektedir. Eğer elinize bir trafik cezası gelirse ve bu cezanın haksız bir şekilde yazıldığını düşünüyorsanız, size mutlu olacağınız bir haberimiz var. Emniyet tarafından tarafınıza yazılan trafik cezalarına itiraz etme hakkınız bulunuyor. Trafik cezasına itiraz edebilmek için bu işlemin mahkemeler üzerinde yapıldığını ifade edebiliriz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir takım önemli noktalar bulunmaktadır. Gerekli detayları sizlere aktaracağız.

Trafik Cezasına İtiraz Edebilir Miyim?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi trafik cezalarına itiraz edebilirsiniz. Ancak cezaya itiraz etmek istiyorsanız gerekli evrakları toplamanız ve mahkemeye başvurmanız gerekmektedir. Mahkemelere başvurduğunuz zaman, mahkeme kimi haklı görürse, mahkeme masraflarını karşı taraf ödeyecektir. Peki, nasıl itiraz edebilirsiniz?

Sulh Ceza Mahkemesi'ne bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Bu şekilde yazılan trafik cezası için itiraz yolu mümkün olabilmektedir. Son günlerde emniyet güçleri, trafikteki kontrolü sağlamak için sıkı denetimler ve kontroller yapmaktadır. Denetimlerin ve uygulamaların sıklaşması, beraberinde yazılan trafik cezaları artabilmektedir.

Trafik Cezasına Hangi Durumlarda İtiraz Edilebilir?

Trafik cezası uygulamasına itiraz edebilmeniz için bazı durumların gerçekleşmesi gerekiyor. Yani her durumda cezalara itiraz edemezsiniz. İtiraz edebileceğiniz durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

- Tarafınıza aktarılan trafik cezası, trafik ihlallerinden kaynaklıyorsa, itiraz edebilirsiniz.
- Radar uyarısının yapılmaması durumunda, hız sınırını aştığınız için ceza yediyseniz, itiraz edebilirsiniz.
- Ceza taraflarınıza iletilirse ya da bunun için herhangi bir delil bulunmuyorsa itiraz edebilirsiniz.
- Belediye araçlarıyla, sizlere park edeceğiniz alanlar sunmuyorsa, bu duruma park ettiğiniz yerler için ceza aldıysanız, itiraz edebilirsiniz.

Trafik Cezasına İtiraz

Trafik cezası uygulamasına itiraz edilebileceğini ifade ettik. Sürecin nasıl işlediğini merak etmiş olabilirsiniz. Cezanızın haksız bir şekilde yazıldığını düşünüyorsanız, bu konuda mahkemeye başvurabilirsiniz. Mahkemeye bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Yazılan dilekçenize en az 15 gün içerisinde cevap gelecektir. Gelen cevaba göre mahkeme sizleri belirtilen günde ve saatte çağıracaktır. Karar mahkeme tarafından verilecektir. Belirtilen saatte ve tarihte mahkemede bulunmanız gerekmektedir. Mahkeme cezanızı iptal edebileceği gibi cezanızın onanmasını da isteyebilir. Eğer cezanızın geçerliliği devam ederse, ödemeniz gerekecektir. Adınıza ya da plakanıza haksız bir şekilde ceza yazıldığını düşünüyorsanız, mutlaka itiraz etmeniz gerekmektedir. Konu hakkında çok fazla bilginiz yoksa avukatlarınızdan da destek alabilirsiniz.

Cezayı Ödedikten Sonra Dava Açtım

İtiraz hakkınızı kullanmadan önce cezanızı ödemiş, daha sonra dava açmış olabilirsiniz. Eğer olumlu bir şekilde davanız sonuçlanırsa, bu durumda haklı görüldüğünüzde yatırmış olduğunuz tutar tarafınıza iade edilecektir. Olumsuz cevap aldığınız durumda cezanızı geri almayacağınız gibi, mahkeme masraflarını da ödemeniz gerekecektir.

Hangi Belgelerle İtiraz Edilebilir?

Trafik cezalarına itiraz edebilmeniz için ilk olarak bazı belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Dava dilekçesi
2. Ruhsat fotokopisi
3. Ehliyet ve kimlik fotokopisi
4. Trafik idari para cezası karar tutanağı tebligatının fotokopisi
5. Trafik idari para cezası karar tutanağının fotokopisi

Designed By Teknolojik bilişim