loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

blog_img

Yakıt tasarrufu sürücülerin en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Çünkü yakıt tasarrufu ile bütçe planlaması yapan pek çok sürücü mevcut. Sürücülerin, ekonomik anlamda zorlanmamalarını sağlayacak olan yakıt tasarrufu işlemlerinin nasıl yapılacağını sizlere aktarmak istiyoruz. Yakıt tasarrufu konusunda aklınıza gelebilecek pek çok noktayı sizler için cevaplandıracağız.

Yakıt Tasarrufu Önerileri

Akaryakıtlara yapılan zamlar sonrası, vatandaşlar, yakıt tasarrufunun nasıl yapılabileceğini araştırmaya başladı. Dizel ya da benzinli araçlarda yakıt tasarrufu yapılabilmektedir. Peki, ama nasıl? Sürücüler, genellikle araçlarının çok yaktıklarından şikâyetçi olmaktadır. Yakıt tüketimi aslında araçların özelliklerine ve motorların hacmine bağlı olarak ifade edilmektedir. Yakıt tasarrufu yapmak isteyenlerin yapması gerekenler ve dikkat etmesi gereken noktalar son derece basittir.

Araçlarınızın Bakımın Yaptırın

Yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız, aracınızın bakımlarını zamanında yaptırmanız gerekmektedir. Özellikle motor yağı, hava filtresi ve bujiler gibi önemli parçaların mutlaka düzenli aralıklarla değiştirilmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir. Motorunuza ait olan bu parçaları değiştirmez ya da bakımını ihmal ederseniz ne yazık ki yakıt tasarrufu etmeniz çok zor olacaktır. Motorunuza ait kitapçıklara bakın ve ne zaman bakımların yapılması gerektiğin öğrenin. Aynı zamanda aracınızı nerede kullandığınızda son derece önemlidir. Eğer çamurlu ve çok tozlu arazilerde araçlarınızı kullanıyorsanız, mutlaka hava filtresini kontrol etmenizi önermekteyiz.

Motorun Isınmasına Dikkat Edin

Sürücüler genellikle araçlarına bindikleri zaman belirli bir süre motorun ısınması için araçlarını çalışır konumda bırakırlar. Ancak uzmanlar, araçların 30 saniyeden fazla rölantide çalıştırılmaması gerektiğini öneriyoruz. 30 saniye içerisinde gitmeye hazır değilseniz, aracınızı çalıştırmamanızı öneriyoruz. Eğer arcınızı kışın kullanacaksanız, 1 ya da 2 dakika boyunca bu şekilde çalışmasında herhangi bir sorun yoktur. Aracın durduğu yerde ısınmasını sağlamak yerine, yavaş hareketlerle yolda ısıtmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Örnek vermek gerekirse bir araç 1 saat boyunca rölanti modunda çalışırsa en az 1 litre yakıt yakacaktır. Bu da bütçenize ciddi anlamda zarar verecektir.

Aracınızı Aniden Hızlandırmayın

Yüksek bir şekilde aracınızı bir anda hızlandırırsanız, Yakıt tasarrufu yapmayı aklınızdan çıkartın. Hızınızı arttıracaksanız, bunu bir anda değil de yavaş yavaş yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Gaz pedalına normalden daha fazla basmak, aracınızdaki yakıtın daha hızlı bitmesine sebep olacaktır. Bu da yakıt tasarrufu yapmanızın önüne geçecektir. Ne yazık ki pek çok sürücü aracını hızlandırdığında yakıt tasarrufu yaptığını düşünüyor. Çünkü bu şekilde varacağı yere daha hızlı varır. Ancak aracı ani hızda kullanmak yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olmaz. Yakıtın daha hızlı bitmesine sebep olur.

Vitesi Boşta Kullanmayın

Pek çok sürücü, seyahat halindeyken vitesi boşa alarak, yakıttan tasarruf ettiğini zannetmektedir. Yeni nesil araçlarda normal seyir halinde ayağınızı gazdan çektiğiniz zaman kompresör sistemi devreye girecektir. Devreye girmesiyle birlikte tasarruf yapılabilir. Bu durumda fren pedalına az basmanızın da artı bir faydası olacaktır. Hem yakıttan hem de fren balatalarından karlı duruma geçebilirsiniz.

Doğru Vitesi Kullanın

Araçlarda bulunan her vitesin bir kullanım amacı bulunmaktadır. Birinci viteste aracın hareket etmesini sağlarsınız. Uzun süre aracı aynı viteste kullanırsanız, anormal bir şekilde yakıt tüketmiş olursunuz. Bütün motorların kendine göre yükse verimde çalıştığı bir devir ayarı bulunmaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim