loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Yayaya Yol Vermeme Cezası Ne Kadar?

blog_img

Trafikte ve sosyal hayatta uyulması gereken toplumsal kurallar vardır. Bu kurallar toplum refahı için uygulanmaktadır uymayan vatandaşlar tabiki vardır uymayanlara uyulması hususunda bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Sosyal hayatta toplum huzurunu bozan davranışlara para ve hapis cezası uygulandığı gibi trafikte de bu yaptırımlar aynı şekilde uygulanmaktadır. Trafikte para cezası hapis cezası yanısıra ehliyetlere uygulanan ceza puanları ile ehliyetlere geçici veya sürekli el konulması dahi uygulanmaktadır. Trafikte hep sürücülerin uyması gereken kurallardan bahsettik tabiki trafikte olan yayalarında uyması gereken kurallar vardır. Nasıl ki trafikte kurallara uymak konusunda sürücüler zorunlu kılınmışsa aynı şekilde yayalarda kurallara uymak zorundadırlar.

Yaya geçidi cezası ne kadar şartları nelerdir?

Yeni gelen kanun yayalara yol verme konusunda sürücülere uygulanan yaptırımdır yayalarda aynı şekilde trafikteki araçlara saygılı olmak zorundadır. Aşağıda uyulması gereken kuralları inceleyelim.

Yaya Geçidi Cezası Ne Kadar?

Trafikte Can ve Mal güvenliğini sağlama amacıyla uygulanan yaptırımlara düzenleme geldi. Son zamanlarda artan can kayıplı trafik cezalarından sonra harekete geçildi yapılan düzenlemelerden biriside yayalara yol verme konusunda sürücülere getirilen kanundur. Yayalara yol verme cezası geçen yıllara oranla %100 arttırıldı. Yaptırımların uygulanması için geçmiş yıldan uygulanan ceza 2 katı oranında artırılmıştır. Erken ödemeden faydalanmak isteyen sürücüler 15 gün içerisinde ödemeleri durumunda %25 lik indirim uygulanacaktır.

Ceza Kodu: 74/b

Ceza tanımı: Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek,

Ceza puanı: 20

Ceza miktarı: 598 TL

%25 İndirimli ödemede: 448,50 TL

(Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse.)

Designed By Teknolojik bilişim