GİRİŞ YAP

Çakar Lamba Takma Cezası ve Çakar Lamba Ceza Sorgulama

Araçlarda tavan ya da ön panjur kısımlarına takılan ve kırmızı-mavi ışıklı yanan çakar lamba takma cezası vardır. Son yıllarda çokça görülen çakar lambalarla ilgili ortaya çıkan şikayetlerin ardından harekete geçildi. Özellikle trafik yoğunluğu oluşmasıyla kolaylıkla sağladığı tespit edilen çakar lamba kullanıcıları için şartlar çok daha ağırlaştırıldı. Karayolları Trafik Kanunun 26 maddesinin 2.bölümünde var olan cezai işlemler tespit sonrasında uygulanır. Buna göre ışıklı ve-veya sesli uyarı cihazların yasal olmayan şekilde kullanılması yasaktır.

Çakar Lamba Takma Cezası Nedir?

2918 sayılı kanun çerçevesinde kullanım durumunun oluşması sonrasında 1002 TL cezası vardır. Cezai durumlar anında uygulanırken sürücü ile araç sahibinin farklı olması halinde ise ayrı ayrı aynı miktarda ceza verilir. 15 günlük süre zarfında online olup olmadığına bakılmadan ödenmesi durumunda ise %25 indirim uygulanır. Bununla birlikte aynı yıl içerisinde 3 kez bu maddeden ceza alımı halinde ise araçlar, trafikten 15 günlük süre için men edilir. Bu men durumlarının ardından tekrar kullanım halinde cezaların bu şekilde katlanarak gittiği de bilinmelidir. Trafik şartlarını büyük oranda tahrip eden bu durumla ilgili ise son yıllarda yaşanan olayların sayısı bir hayli fazladır. Buna ilişkin olarak çakarlı lamba üstünlüklerinin ne durumda olduğu da bilinmelidir. Her ne kadar çakar lambalı araçlar trafikte geçiş üstünlüğüne sahip olsa da bu araçların sayısı oldukça azdır. Yasa dışı bir şekilde kolaylıkla satın alınarak kullanılması ise kaosu da beraberinde getirir. Böyle durumların görülmesi halinde araç plakasının alınarak 155 hattına bildirilmesi de istenir. Bu sayede trafik polisleri güzergah üzerinde kontrol yaparak araca cezai işlem yapabilir. Çakar lamba takma cezası sorgulaması E-Devlet üzerinden yapılabilir. Trafik cezaları bölümünden araç bilgileri sayfasından ne zaman ve nerede ceza alındığı görüntülenebilir. Doğrudan online işlemlerle ödemesi bu şekilde de yapılabilir.

Çakar Lamba Cezalarında Hapis Var Mı?

Cezai yaptırımlar her aşamada daha da artarken idari suçlar kapsamında girmektedir. Trafikte rahatsızlık verilmesi ve üstünlük kurulmasına imkân tanıyan çakar lamba takma cezası herkes için geçerlidir. İzne tabi olmayan araçlarda kullanımı kesinlikle yasak olup her aracın işlemleri ekiplerce yapılır. Bununla birlikte çakar lamba kullanımıyla hapis durumu var mı sorusu da sıklıkla dile getirilir. Herhangi bir adli durum söz konusu değilse yalnızca çakar lamba takılmasından dolayı yargılama yapılmamaktadır. Ancak çakar lamba takılmasından ötürü yaşanan kaza veya daha başka durumlarda konunun mahkemeye taşınabilir olduğu bilinmektedir. Kişinin bu yolla kendilerine maddi kazanç elde etmesi ve üstlük sağlaması durumları da yine adli soruşturmaya tabi olmaktadır.

Çakarlı Lamba Üstünlüğü Nedir?

Trafikte çeşitli nedenlerden ötürü bazı araçların üstünlükleri bulunur. Trafik polisleri ve ambulans dışında çakar lamba kullanan koruma ekipleri de üstünlük sahibidir. Ancak yine de sayıları her geçen gün artan çakar lamba kullanımlarına paralel olarak bu durumların herhangi bir geçerliliği mevcut değildir. Trafik polisleri günlük olarak otoyol ve geçiş güzergahlarının tamamında gerçekleştirdiği denetimlerle çakar lamba takma cezası işlemlerinin yapılmasını sağlar. Var olan kullanımlarının tekrarlanması ya da siren kullanım halinde de yine aynı şekilde cezai gereklilikler uygulanır. 2918 sayılı yönetmeliğin 60.maddesinde de herek çakar lamba gerek yüksek sesli siren kullanımlarına ilişkin süreçlerin neler olduğu belirtilir.

Araç Kiralama Tüm Araçlar Ekonomik Araçlar Orta Sınıf Araçlar Lux Araçlar SUV Araçlar
E - BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
FIRSATLARI KAÇIRMAYIN
Whatsapp İçin Tıklayınız