GİRİŞ YAP

Yayaya Yol Vermeme Cezası Ne Kadar?

Ülkemizde ne yazık ki, yayalara gerekli önem verilmiyor. Bununla beraber pek çok araç sahibi ise, yayalara yol vermiyor. Devlette, bunun önüne geçmek amacıyla yayaya yol vermeye sürülere ceza kesiyor. Peki, bu ceza ne kadar? Merak edilen yayaya yol vermeme cezası hakkında gerekli olan noktaları sizler için derliyoruz:

İçişleri Bakanlığı, 2019 yılını, “Yayalara Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan etti. Bu doğrultuda da, bazı cezaları ve kuralları yeniden düzenledi. Bu noktada da gerekli olan bütün belgeleri, bütün belediyelere gönderdi. Bizler de bunları merak edenlere aktarıyoruz.

Geçtiğimiz aylarda, TBMM’de düzenlenen cezalara göre, Yayaya yol vermeme cezası yüzde yüz artı. Geçtiğimiz dönemde, yayalara ol vermeyen sürücülerin ödeyeceği cezası 235 TL idi. Ancak Ekim ayından itibaren bu ceza 488 TL’ye çıkartıldı. Daha sonra, ceza bu yılın başında 604 TL’ye çıkartılarak daha da arttı. Cezaların sürekli olarak arttırılması, caydırıcılık oranlarını da arttırmaktadır. Kesilen cezalar, ilk 15 gün içerisinde ödenirse, yüzde 25’lik bir dilim indirime girmektedir. Buna bağlı olarak artık ehliyette puanlama sistemi bulunmaktadır. Yayaya yol vermeme cezasının, puan olarak karşılığı ise, 20 olarak belirlenmiştir. Bunlarında dışında trafikteki ceza tutarlarını şu şekilde belirtebiliriz:

 1. Emniyet kemeri takmayan sürücülere: 134 TL para cezası uygulanmaktadır.
 2. Araç içerisinde sigara içen sürücüye: 153 TL para cezası uygulanmaktadır.
 3. Park edilmeyen yere park eden sürücülere: 134 TL para cezası uygulanmaktadır.
 4. Kırmızı ışıkta durmayıp, ışıkta geçen sürücüye: 291 TL para cezası uygulanmaktadır.
 5. Ehliyet yokken, trafiğe çıkan ve araç kullanan sürücüyle: 2,497 TL ceza uygulanmaktadır.
 6. Yayalara yol vermeyen sürücülere: 604 TL para cezası uygulanmaktadır.
 7. Kış mevsimindeyken, kış lastiği kullanmayan sürücülere: 885 TL para cezası uygulanmaktadır.
 8. Ters yönden yola giren araçlara: 2,475 TL para cezası uygulanmaktadır.
 9. Araçtan dışarıya bir şey atmak ya da dökmek durumunda, sürücüye: 134 TL para cezası uygulanmaktadır.
 10. Muayene olan ve muayeneden geçemeyen araç, bu durumda trafiğe çıkarsa, 604 TL para cezasına çarptırılır.
 11. Araçta ilerlerken, telefonla konuşan sürücüye, 291 TL trafik cezası uygulanmaktadır.
 12. Araç hurda kategorisine giriyorsa ve bununla trafiğe çıkıyorsa: 2,498 TL para cezası uygulanmaktadır.
 13. Muayenesiz bir şekilde trafiğe çıkan araca: 291 TL para cezası uygulanır.
 14. Aracına ses çıkartan ve abartı olan egzoza: 1,240 TL para cezası uygulanır.
 15. Trafikte, yol bış olsun ya da olması, tehlikeli hareketler ve drift yapan kişilere, 6,200 TL para cezası uygulanmaktadır
 16. Kişi, alkollü olarak araç kullanıyorsa, 2,498 TL para cezası uygulanır.

Ceza Kime Yazılır?

Yayaya yol vermeme cezası son derece önemli bir konudur. Bu noktada cezanın da kime yazıldığı son derece merak edilmektedir. Bu noktada araç kiralık olsa bile cezayı sürücü ödemektedir. Kişi eğer kiralık bir araba kullanıyorsa, Cezanın kesildiği gün, yayaya kim yol vermediyse ceza direkt olarak o kişiye yansıtılmaktadır. Ancak bu durum araçların arızasından kaynaklı olarak yaşandıysa, araç teslim alınmadan önce, formun okunması ve yetkili olan kişilerden bilgi alınması gerekmektedir.

Yayaya yol vermeme cezası meclise sunulduktan sonra zamlanıldı. Yaya geçitlerindeki geçiş önceliği, herkesin de bildiği gibi yayalara aittir. Ancak ne yazık ki çoğu kişi bu durumun bilincinde değildir. Eğer bulunan bölgede, görevli bir kişi ya da trafik ışığı bulunmuyorsa, ilk geçecek kişi yayalardır. Eğer araç yaklaşırken, yaya geçmeye başlıyorsa, araç burada durarak yayaya yol vermesi gerekmektedir.

Bütün bu cezaların artması ve uygulamaların yaygınlaştırılması, beraberinde, emniyet kemerlerinin uygulanmasını da arttırılmaktadır. Yayaya yol vermeme cezası son derece önemli ve dikkate alınması gereken bir konudur. Trafik kuralları ihlal edenler ve trafikte sorun yaşanan kişiler için verilen cezalar, her yıl artış yaşıyor. Bunun en temel sebebi, vatandaşların trafik kurallarına uymalarını ve beraberinde trafik kazalarının ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Umarız ki, başarılı ve yararlı bir uygulama olur.

Ceza verildiğinde, eğer kişi cezasını erken öderse, belirli bir indirimden yararlanır. Ancak verilen süre geçilirse, ceza indirime girmekten çok her geçen gün daha da zamlanmaktadır.

Araç Kiralama Tüm Araçlar Ekonomik Araçlar Orta Sınıf Araçlar Lux Araçlar SUV Araçlar
E - BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
FIRSATLARI KAÇIRMAYIN
Whatsapp İçin Tıklayınız