loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

APP Plaka Kullanmak Yasak Mı?

blog_img

APP plaka, günümüzde gençler tarafından oldukça tercih edilen bir plaka türüdür. Görünüm itibariyle, araçların plaka kısmında yazan bilgiler daha dikkat çekici ve daha değişik şekilde yazılmaktadır. Dikkat çekmek isteyenlerin kullandığı APP plaka kullanmak yasak mı?

APP plaka günümüzde çok fazla tercih edilen bir plaka türü haline gelmiştir. Normal plakalara kıyasla çok daha hoş ve dikkat çekicidir.

APP Plaka Yapmak

Bu plaka türünü genellikle oto sanayiciler ve reklamcılar tasarlayıp basmaktadır. Dilediğiniz pek çok yerde, araç için APP plaka bulabilirsiniz. Özellikle tercih edilen şekiller kabartma yöntemi ile daha çekici bir hale gelmektedir. Bu plaka türünde, yazıların özellikleri, araç sahipleri tarafından belirlenmektedir.

APP Plaka Yasak Mı?

Ancak ne yazık ki, APP plaka, Emniyet Müdürlüğü tarafından yasaklanmıştır. Bu plaka türü 2010 yıllında kullanılmaya başlansa da 6047 sayılı kanuna göre yasaklı hale gelmiştir. Yasağa rağmen bu plaka türünü kullanan kişiler, 427 TL para cezası ödeyecektir. Ancak bu ödeme miktarı, peşin ödemeler için geçerlidir. Ödemeler daha sonraya kalırsa, miktar 876 TL’ye çıkacaktır. Eğer sizler de bu plaka yüzünde ceza yediyseniz, paraya faiz işlemeden ödemenizi yapmanız gerekmektedir. Ancak cezanın 7 gün içerisinde ödenmesi gerekiyor. 7 günden sonra cezanın miktarı artacaktır.

Bu tür plakalar yasak olduğu için, artık çoğu kişi sosyal medya üzerinden bu plakalara ulaşıyor. Ortalama 90 TL’ye yaptırılan bu plakalar, çevirmelerde ya da muayenelerde fark edilmektedir.

Plakalar Nasıl Olmalıdır?

Yapılan aştırmalar, TÜVTÜRK’te sıra dışı olan plakaların muayeneden geçemeyeceğini ortaya koymaktadır. Standart dışı olarak ifade edilen plakalar nasıl olmalıdır? Bizler de sıra dışı plakaları sizlere şu şekilde sıralıyoruz:

 1. Plakada TR ibaresi bulunmalıdır.
 2. Plakada mühür bulunmalıdır.
 3. Plakada olan TR ibaresi beyaz renkte olmalıdır. Zemini ise mavi renkte olmalıdır.
 4. Plakada ay yıldızlı bir ibare olmalıdır.
 5. Belirlenen yazı karakterlerine ve boyutlarına uygu olması gerekmektedir.
 6. Plakanın altında dalgalı şeritlerin olması gerekmektedir.
 7. Plakalar genel olarak zemin beyaz, üzerindeki yazılar siyah renkte olmaktadır. Ancak bazı özel plakalar bu durumun dışındadır.

Bu plakalar kontrollerden sorunsuz bir şekilde geçmektedir. Ancak bunun dışında muayeneden geçemeyen araçları da sıralamamız gerekiyor. TÜVTÜRK muayenesinden geçemeyen araçlar da şu şekildedir:

 1. Plakaların üzerinde kesinlikle kaplama, folyo ya da farklı bir cisimlerin olmaması gerekmektedir.
 2. Plakaların üzerinde cam kaplama olmamalıdır. Bu şekilde araçlar muayeneden geçemez.
 3. Plakaların üzerinde cıva, vida ya da farklı ürünler plakaların okunmasını güçleştiriyorsa, kullanılmaması gerekmektedir.
 4. Plakanın kenarları çizilirse, şekli herhangi bir şekilde değiştirilirse muayeneden hiçbir şekilde geçemez.
 5. Plakaların üzerindeki boyaların, boyaların kalıntısı, aşınmalar ve yazıların okunmasını engelleyen bükülmeler, çöküklükler yüzünden araçlar muayeneden geçemez.

APP Plaka Hakkında

APP Plaka, Amerikan Pres anlamına gelmektedir. Kısaca standart dışı plaka olarak tanımlanmaktadır. Aracına standart dışında farklı bir görünüm vermek isteyenler genellikle bu plaka türünü tercih etmektedir. Kişinin isteğine bağlı olarak bu plaka türünde renler, yazı tipleri, boyutlar değiştirilebilmektedir. Ancak bu tür plakalar kullanmak yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Kullananlar için cezai işlem uygulanabilmektedir. Bu sebeple standart olarak tanımlanan plakaları kullanmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Plaka Nereden Bastırılabilir? Plaka Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Plaka yenileme işlem yapmak istiyorsanız, randevu almanız gerek yok. Artık bu işlemler için randevular kalktı. Direkt olarak size en yakın notere giderek de plaka yenileme işleminize başlayabilirsiniz. Plaka yenileme işlemi için bilinmesi gerekenler şu şekilde:

 • Yenileme işleminin yapılması için araçların yasal temsilcilerinin bulunması gerekiyor.
 • Araç muayenesinin geçmemiş olması son derece önemli. Muayene süreci geçen araçların ilk olarak muayenesi tamamlanması gerekiyor.
 • Başvuru yapmak isteyen kişilerin, dilekçe hazırlaması gerekmektedir.
 • Gerekli olan işlemler yapıldıktan sonra, resmi plaka basım merkezine gidebilirsiniz. Ancak buraya giderken, noterden aldığınız plaka basım belgesini unutmamanız gerekiyor. Aksi durumda işleriniz aksayabilir.
 • Yenileme ücretinin de yatırılması gerekiyor. Ücreti yatırdıktan ortalama 15 dakika sonra işlemleriniz tamamlanacaktır. İşlemlerin yapılması için ayriyeten Tescil Şube’ye gitmenize gerek yok. İşlemler artık plaka basım merkezi tarafından yapılacaktır.

Arka ve Ön Plaka için 42 TL olarak belirtilmektedir.

Designed By Teknolojik bilişim