loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

 • ANASAYFA
 • BLOG
 • Araç Muayenesinde Ağır Kusurlar Nelerdir?

Araç Muayenesinde Ağır Kusurlar Nelerdir?

blog_img

Trafiğe çıkan araçların sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Araç sayısının artması, beraberinde trafik kazalarını ve trafikte yaşanan sorunları da ön plana çıkarmaktadır. Bizler de bu noktada araçların trafik muayenesinden ve araç muayenesindeki ağır kusurlardan bahsetmek istiyor. Eğer aracınızı muayene ettirdiğinizde, aracınızdaki kusurlar ağır kategorisine giriyorsa, ne yazık ki aracınız trafiğe çıkamaz. Trafiğe çıkabilmesi için, bu ağır kusurların ortadan kalkması ve muayeneden geçti raporunun alınması gerekmektedir. Peki, araç muayenesinde ağır kusurlar nelerdir?

Ülkemizdeki araç muayenesi TUVTÜRK tarafından yapılmaktadır. Bu muayene sırasında ağır kusur tespit edilirse, 1 ay içerisinde kusurlar giderilip, yeniden muayene ettirilmesi gerekmektedir.

Muayenedeki Ağır Kusurlar

Araçların ağır kusurları, çeşitli bölgelerde olabilmektedir. Eğer aracınız muayene sırasında şunlardan geçemediyse, ağır kusurlu sayılmaktadır. En kısa süre içerisinde sorunu düzelterek, yeniden muayene ettirmeniz gerekmektedir:

Aracın Belgelerindeki Ağır Kusurlar

 1. Araç ruhsatı okunmuyor
 2. Araç ruhsatı yıpranmış
 3. Araç ruhsatında elle düzeltme var
 4. Aracın rengi farklı
 5. Aracın yakıt tipi farklı
 6. Aracın koltuk sayısı farklı
 7. Aracın kategorisi farklı
 8. Aracın yükü – cinsi ve sınıfı uyuşmuyor
 9. Aracın muayenesi için kaşe yeri yok
 10. Ön ve arka laka bilgi yok

Fren Sistemindeki Ağır Kusurlar

 1. Fren etkisi düşük
 2. Fren etkisi çok fazla
 3. Fren çözülmüyor
 4. Fren doğru monte edilmemiş
 5. Fren tek tarafta etkili
 6. Fren fakı var
 7. Farklı fren tipi var
 8. Frenler bağımsız çalışmıyor
 9. Servis frenleri kilitleniyor
 10. Park frenleri kilitleniyor
 11. Araç boştayken fren basıncı yüksek
 12. Araç boştayken fren basıncı düşük
 13. Servis freni yavaş çözülüyor
 14. Frenler sızdırıyor

El Freni

 1. El freni yeterli değil
 2. El freni hasarlı
 3. Fren kuvvetlendiricisi sızdırıyor
 4. Ana fren merkez silindirindeki sorunlar
 5. El freni yok
 6. El freni çalışmıyor
 7. Fren çubuklarındaki sorunlar

ABS Sistemindeki Sorunlar

 1. ABS yok
 2. ABS onaysız takılmış
 3. ABS lambası çalışmıyor
 4. ABS hata veriyor

Direksiyon Sistemi

 1. Direksiyon geri dönmüyor
 2. Direksiyon son dayanması konusundaki sorunlar
 3. Direksiyon yataklamalarındaki sorunlar

Bütün bunların dışında Rot kolları, Direksiyon sistemi, Camlar ve aynalar, Aydınlatma sistemi, Sinyal sistemi, Süspansiyon sistemi, Rotil sistemi, Yaylar, Lastikler, Jantlar, Koltuklar, Debriyaj sistemi, Emniyet Kemeri, Yakıt sistemi gibi noktalarda da ağır kusurlu sayılan araçlar bulunmaktadır. Araç muayenesi çok detay isteyen bir işlemdir. Araçtaki en ufak kusur, ağır kusurlu sayılmaktadır. Bu araçların da trafiğe çıkması yasaklanmıştır. Eğe aracınızda yukarıdaki sorunlar bulunuyor ve ağır kusurlu sayılıyorsa, 1 ay içerisinde sorunları düzeltip tekrar muayene olmanız gerekmektedir.

Aracım Ağır Kusurlu Sayılırsa Ne Olur?

Aracınız için muayeneden sonra ağır kusurlu rapor verildiyse, en kısa sürede yukarıda da belirttiğimiz gibi, kusurlardan kurtulmanız gerekiyor. 1 ay içerisinde kurtulup, yeniden muayeneye gittiğiniz zaman yeniden ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz. Aracınızın eksikleri tamamlanıp yeniden muayeneye girmediğiniz sürece, aracınız geçti raporu alamayacaktır.

Araç Muayenesi Neden Önemli?

Araç muayenesi sayesinde meydana gelebilecek kazaların önüne geçebilirsiniz. Bu şekilde hem kendinizi hem de sevdiklerinizi sorunsuz bir şekilde taşıyarak, trafikte güven içerisinde seyahat edebilirsiniz. Artık ülkemizde araçların muayenesi TUVTURK bakmaktadır. Muayene öncesinde şu noktalara dikkat etmeniz çok önemli:

Muayene randevusu almak tamamen ücretsiz! Randevu almadan gittiğinizde aracınızı muayene ettiremezsiniz. Çağrı merkezinden ya da internet üzerinden muayene randevusu alabilirsiniz.

Özellikle büyük şehirlerdeyseniz, aracınızın muayenesi için en az 2,5 saat zaman ayırmanız gerekiyor. Büyük şehirlerdeki araçların sayısı epey fazla. Bunu göz önünde bulundurarak, aracınızı muayene götürmelisiniz.

Trafik cezalarınızı ve verginizi ödediğinizden emin olun. Aksi durumda, aracınızın muayenesini yaptıramazsınız. Muayenesi geçen araçlardan faiz alınmaktadır.

Muayeneye gelmeden göz egzoz ölçümünü yaptırmış olmanız gerekiyor. Egzoz ölçümünden geçemezseniz, normal muayeneden geçmiş olsanız bile, aracınız ağır kusurlu sayılacaktır.

Aracınızı muayene götürmeden önce mutlaka gerekli belgelerinizi yanınızdan ayırmayın. Bu belgeler arasında ruhsat, kimlik, ehliyet, zorunlu trafik sigortası ve diğer önemli belgeler bulunmaktadır.

Araç size ait değilse, gerekli belgeleri yanınızdan ayırmayın.

Designed By Teknolojik bilişim