loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Bebek Koltuğu Kullanmama Cezası Ne Kadar?

blog_img

Araçlarda bebek koltuğunun bulundurması zorunludur. Ancak ne yazık ki pek çok sürücü bu zorunluluğun farkında olmamakla beraber çocukların kucakta gitmesine ya da koltukta oturmasına müsaade etmektedir. Bu son derece sıkıntılı ve sakıncalı bir konudur. Bebek koltuğu mutlaka araçlarda olması gereken zorunlu eşyaların arasında bulunmaktadır.

Günümüzde ailelerin büyük bir kısmı çocuklarını ve bebeklerini yanlarında taşımaktadır. Ancak araçlarda bebek koltuğunun bulundurulması zorunlu olduğu için çocukların bu koltuklar üzerinde seyahat etmesi gerekmektedir. Trafikte sürücünün güvenliğinin dışında araç içerisindeki yolcuların ve hatta bebeklerin güvenliği de son derece önemlidir. Bu sebeple bebekleri ile seyahat eden ailelerin bu noktaya oldukça fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Meydana gelebilecek her türlü kazada, eğer bebekler koltuklarında oturmuyorsa, ciddi anlamda hasar görebilmekte ve kötü durumlara sebebiyet verebilmektedir. Araç içerisindeki bebekleri bebeklerin güvenliğinin sağlanması için bebek koltuğu zorunlu bir hale getirildi. Kullanılmadığında hem maddi hem de ceza puanı olarak ceza yiyeceksiniz.

Araçta Bebek Koltuğunun Cezası Var Mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi araçlarda bebek koltuğunun bulundurulması zorunludur. Bebeklerin can güvenliğini sağlamak amacıyla, bebek koltuğunu kullanmazsanız, maddi olarak 108 TL civarında trafik cezası yersiniz. Aynı zamanda ceza puanı olarak da ehliyetinize 10 puan ceza yazılır. Özellikle boyu 150 cm'den kısa olan bütün çocukların ön koltukta seyahat etmesi kesinlikle yasaktır. Aynı zamanda çocuklarınızı bu şekilde ön koltukta seyahat etmelerine izin veriyorsanız, ayrıca 108 TL ceza yersiniz. 108 TL ceza yememek için mutlaka araçlarınızda bebek koltuğu bulundurmanız gerekmektedir.

Bebek Koltuğunun Yaş Sınırı Nedir?

Bebek koltuğu için belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. Aynı zamanda bebek koltuğundan ziyade çocukların boyuna ve yaşına bakılmaktadır. Buna göre boyu 150 cm'den kısa ve 36 kilodan hafif olan çocukların mutlaka bebek koltuğunda seyahat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu çocukların ön koltukta seyahat etmeleri de yasaktır. Çoğu sürücü ve ebeveyn ne yazık ki bu cezaları çok caydırıcı bulmamakla beraber, çocuklarını ön koltukta seyahat ettirmektedir Ancak meydana gelen herhangi bir kaza ve çarpışma durumunda çocuklarınız çok büyük hasarlar görebilmektedir.

Bebek Koltuğunun Zorunlu Olduğu Araçlar

Bebek koltuğunun zorunlu olduğu bir takım aralar bulunmaktadır. Belirteceğimiz bu tür araçlarda mutlaka bebek koltuğunun olması zorunlu. N1, N1G, N2, N3, M1 ve M1G tipli araçlarda bebek koltuğu olması gerekmektedir. Araç tiplerinden ziyade içerisinde emniyet kemerinin olduğu tüm araçlarda bebek koltuğunun olması gerektiğini söyleyebiliriz. Yukarıda belirttiğimiz ölçülerden ve kilolardan fazla olan çocuklar koltuklarında özel olarak seyahat etmelidir. Eğer emniyet kemeri sistemi olmayan araçlar varsa, çocuklar kesinlikle bu araçlarda seyahat edemez. Emniyet güçlerinin denetimlerinde bu konular oldukça sıkı bir şekilde incelenmektedir.

Bebek Koltuğu Nasıl İşe Yarar?

Kaza anında ya da meydana gelecek bir çarpma anında, yetişkinler gibi çocuklar da ön tarafa ya da sağa sola doğru savrulmaktadır. Eğer çocuklar bebek koltuklarına sabit değilse, bu anda sağa sola savrulacağı gibi araç içerisinden çıkabilirler de. Ailelerin bu tür durumları da göz önünde bulundurarak, ona göre bebek koltuğu kullanmaları gerekmektedir.

Designed By Teknolojik bilişim