loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

 • ANASAYFA
 • BLOG
 • Ehliyet Yenileme Belgeleri ve Evrakları Nelerdir?

Ehliyet Yenileme Belgeleri ve Evrakları Nelerdir?

blog_img

Ehliyet yenileme belgeleri ve evrakları çoğu kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konuların başında gelmektedir. Ehliyet alınması artık son derece kolaylaştırılmıştır. Eğer sizler de ehliyet aldıysanız ve yenileme zamanı geldiyse, hangi belgelere ihtiyaç olduğunu merak ediyorsunuzdur. Genellikle ehliyet yenileme belgeleri için şunlar kullanılmaktadır:

 1. Kişi kimlik belgesi
 2. Sürücü sağlık raporu
 3. Biyometrik fotoğraf (1 adet)
 4. Kan grubunu gösteren belge ya da onaylı yazılı bir beyan
 5. Kişinin adli sicil belgesi (Bu durum artık elektronik ortamda anlık olarak görüntülenmektedir)

Ehliyet Yenileme Ücreti Hakkında Merak Edilenler

Ehliyet yenileme belgeleri ve evrakları konusunu açıkladıktan sonra bu konu hakkında ödenmesi gerek miktarı belirtmek istiyoruz. Ehliyetinizi çeşitli sebeplerden dolayı yenileniyor ya da yeniden çıkartıyor olabilirsiniz. Ancak şunu belirtmek istiyoruz. Elinizdeki ehliyet eski tipte bir ehliyetse, bunun için 15 TL ödemeniz yeterli olacaktır. Ancak ehliyetiniz yeni ve çipli ise, bunun için biraz daha ödemeniz gerekecektir. Yeni kimlik için 196 TL bir ödeme tutarı çıkmaktadır.

Bu miktarlar, çeşitli bankalarda sağlanmaktadır. Bunun dışında Maliye bakanlığını ve emniyete de ödeme yapabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Ehliyet yenileme belgeleri ve evrakları konusunda hazır olan bir kişi, ya da hazırlanacak olan bir kişi bu konunun son başvuru tarihini merak etmektedir. 2016 yılında ilk olarak çipli ve yeni ehliyetler dağıtılmaya başlandı. Buna bağlı olarak da, vatandaşların yeni ehliyete geçmek için, son tarihi 31.12.2020 olarak belirtmişti. Ancak bu tarihin değişip değişmeyeceği henüz net olacak bilinmemektedir Eski kimliğinizi son olarak belirtilen tarihe kadar kullanabilirsiniz. Ancak o tarihten sonra yeni kimliğinizin elinizde olması gerekmektedir.

Ehliyet Yenileme İçin Başvuru Süresi Çok Uzar Mı?

Ehliyet çıkarmak için çok fazla uzun süre beklemenize ya da uğraşmanıza gerek bulunmamaktadır. Artık yeni sürücü belgeleri Ehliyet yenileme belgeleri ve evrakları hazır olsa bile hemen verilmiyor. Basımı gerçekleştirildikten sonra, kişinin belirtmiş olduğu adrese direk PTT ile gönderilmektedir. Yeni ehliyetin ulaşma süreci ise ortalama 1 hafta şeklindedir. Adres belirtirken, lütfen doğru adresi söylediğinizden emin olun.

Ehliyet Gelene Kadar Geçici Belge Verilecek Mİ?

Ehliyetiniz için başvurduğunuz zaman, sizlere yeni bir belge verilecektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Ehliyet yenileme belgeleri ve evrakları teslimiyetini yaptıktan sonra en geç 1 hafta içerisinde sizlere teslim edilecektir. Bu süre zarfında size verilen belgeyi, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ancak remi işlemlerde kullanmak istiyorsanız, bazen sorun çıkabileceğini belirtmemiz gerekmektedir.

Sizler yine de ehliyetiniz gelene kadar araç kullanmanız gerekiyorsa, mutlaka belgenizi yanınızda bulundurun.

Nüfus Müdürlükleri’ne Hangi İşlemler İçin Gidilmektedir?

Nüfus Müdürlükleri’nde yapılacak olan işlemler şu şekilde belirtilmektedir:

 • Ehliyetinizin süresi dolduysa, bunun için başvurabilirsiniz.
 • Ehliyeti ilk defa alacaksanız, başvurabilirsiniz.
 • Eski ehliyetinizi, yeni çipli ehliyetiniz ile değiştirecekseniz, Nüfus Müdürlükleri’ne ulaşabilirsiniz.
 • Eğer evlendiyseniz, ya da ehliyetinizde sınıf değişikliği olduysa, bunun için de başvuru yapabilirsiniz.

Ehliyet Yenilemeden Önce, Başvuru Yapmak ya da Randevu Almak Gerekiyor Mu?

Ehliyet almak için yukarıda da belirttiğimiz gibi, müdürlüklere gitmeniz gerekiyor. Ancak buraya gitmek için illa ki de randevu almanız gerekmiyor. Ancak işlerinizi halledebilmeniz için erken gitmenizi öneriyoruz. Randevu alan vatandaşlar, işlerini daha kısa süre içerisinde tamamlayabiliyor. Bizler de bu noktada, işlerinizin daha kısa süre içerisinde tamamlanması için, randevu alarak girmenizi öneriyoruz. Randevusuz, gittiğiniz durumlarda, işleminizi tamamlayamadan geri dönme ihtimaliniz bulunuyor. Randevu alma işlemini internetten yapabileceğiniz gibi, telefondan da sağlayabilirsiniz. Artık günümüzde pek çok kişi randevusunu bu şekilde alarak, işlerini daha kısa süre içerisinde tamamlıyor. Sizler de işlerinizi bu şekilde tamamlayabilirsiniz.

2017 yılında yapılan düzenlemeye göre en son 31 Aralık 2020’ye kadar başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak son zamana bırakamamanızı öneriyoruz. Yoğunluktan kaynaklı işler istediğiniz gibi ilerleyemeyebilir.

İnternetten Ehliyet Yenileme Randevusu Alma

İnternetten randevu almak için, ilk olarak Nüfus Genel Müdürlüğü’nün resmi sayfasına giriş yapın. Daha sonra “Sürücü Belgesi Randevu Al” kısmına tıklayın. Çıkan metni okuduktan sonra, anladığınızı onaylayın. Karşınıza çıkan formu doğru bir şekilde doldurun. İl ve ilçe seçimi yaptıktan sonra işlemi tamamlayın.

Designed By Teknolojik bilişim