loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Hangi Araçların Geçiş Üstünlüğü Vardır?

Hangi Araçların Geçiş Üstünlüğü Vardır?

blog_img

Trafiğe çıkacak olan her aracın bilmesi gereken en nemli konuların başında geçiş üstünlüğü gelmektedir. Geçiş üstünlüğü, trafikte sonra derece önemlidir. Eğer geçiş üstünlüğünün hangi araçlarda olduğunu bilmiyorsanız, içeriğimizden gerekli olan bilgileri öğrenebilirsiniz. İçeriğimizde, geçiş üstünlüğü hakkında merak edilen pek çok noktayı sizlere açıklayacağız. Trafikte her aracın geçiş üstünlüğü yoktur. Belirli geçiş üstünlüğü olan araçlar bulunmaktadır. Hangi araçların bu üstünlüğe sahip olduğu ise, Karayolları Trafik Kanunu'nun 71 inci ve Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 141. maddesine göre belirlenmektedir. Geçiş üstünlüğüne sahip olan araçların sıralaması, bu maddelere göre ifade edilmektedir. Herkesin bildiği gibi geçiş üstünlüğü olan araçları en başında ambulans bulunmaktadır. Vatandaşların can güvenliğini sağlayan ambulanslara her zaman yol vermeliyiz.

Geçiş Üstünlüğü Olan Araçlar

Yapılan son düzenlemeyle geçiş üstünlüğü uygulamasına tabi olan araçların sıralaması değişti. Buna göre geçiş üstünlüğü olan araçları şu şekilde sıralayabiliriz.

- Acil ve yaralı olarak taşınması gereken kişilerin içerisinde olduğu ambulans ve özel amaçlı taşıtların geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.
- Organ ve nakil araçların geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.
- İtfaiye gibi müdahale araçların geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.
- Suçlarları ve sanıkları yakından takip eden ya da olay yerine giden zabıta araçlarının geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.
- Trafik güvenliğini koruyan trafik hizmetine ait olan araçların geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.
Kar ve buz mücadelesi gibi yol yapımında görevli olan araçların görev üstünlüğü bulunmaktadır.
- Acil durum ya da afet gibi durumlarda görevli olan araçların geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.
- Hizmetlerin devamında koruma araçları ile korunan araçların geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.

Geçiş Üstünlüğü Nedir?

Ehliyet kurslarında her kursiyere, geçiş üstünlüğü konusunda bir takım bilgiler verilmektedir. Trafiğe çıkacak olan her vatandaşın bu konuyu iyi bilmeli ve trafiğe o şekilde çıkması gerekmektedir. Özellikle görev sırasında araç sürücülerin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartıyla, yasaklara bağlı olmadan yol verilmesine, geçiş üstünlüğü denilmektedir.

Geçiş Üstünlüğü Olan Araçlara Nasıl Yol Verilmektedir?

Geçiş üstünlüğü olan araçlara nasıl yol verildiği en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Bu konu hakkında çok fazla bilginiz yoksa içeriğimizden destek alabilirsiniz. Geçiş üstünlüğü olan araçlara şu şekilde yol vermeniz gerekmektedir:

- Yol durumunu göz önünde bulundurarak hızınızı yükseltin. Gördüğünüz ilk boşluğa (uygun) aracınızı sokun.

- Tek şeritli ve çift yönlü olan yollarda geçiş üstünlüğü olan araca yol vermek için mümkün olduğu kadar sağa yanaşmaya çalışın. Eğer imkân varsa, aracınızı durdurabilirsiniz. Ancak burada en çok dikkat edilmesi gereken noktaların başında yolun sol tarafına geçmemeniz gerektiği gelmektedir. Karşı şeride geçerek yol vermeye çalışmayın. Bu sizi oldukça zor bir duruma sokacak ve kazaya bile sebebiyet verebilecektir.

- Çok şeritli olan ve emniyet şeridi olmayan araçlarda genellikle sağ şerit kullanılmak istenmektedir. Eğer sizler sol şeritteyseniz aracınızı yavaşlatın. İmkânınız varsa durun. Aracın geçebileceği kadar bir boşluk bırakabilirsiniz.

Geçiş üstünlüğü olan araçlara yol vermek istiyorsanız, bu şekilde yol verebilirsiniz. Ancak her halükarda mutlaka dikkatli olmalı ve kazaya sebebiyet verecek hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Designed By Teknolojik bilişim