loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Kar Zinciri Takmama Cezası Ne Kadar?

blog_img

Kar zinciri takmama cezası konusunda merak edilen bütün detayları sizler ile paylaşacağız. Havaların soğuması ile beraber yavaş yavaş kış mevsimine girmiş bulunmaktayız. Havaları bu kadar soğuması, sizin de tahmin edeceğiniz gibi, kış mevsimini de beraberinde getirmektedir. Kış mevsiminde yağan kar, zamanla donarak buza dönüşmektedir. Bu da ne yazık ki pek çok kazaların oluşmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Bizler de caydırıcılık noktasında oldukça önemli olan Kar zinciri takmama cezası hakkında sizlere bilgi aktarımı sağlayacağız. İlk olarak kar zincirin ne olduğu ile başlayabiliriz:

Kar Zinciri Takmama Cezası Ne Kadar?

Çıkan kanunlara uygun olarak davranmayan sürücüler için, cezalar uygulanmaktadır. Sadece kış lastiği için değil, aynı zamanda kar zinciri takmayan sürücüler de ciddi para cezasına çarptırılmaktadır. Belirli bir kar kalınlığına gelindiğinde kar lastiği ve kar zincirinin kullanılması gerekiyor. Özellikle dört çekerli özelliklere sahip olan araçlara takılan zincirler, büyük kazaları önlediği gibi, sürücülerin emniyetini de sağlıyor.

Ancak kar zincirini karın çok fazla olmadığı ve tehlike arz edilmediği durumlarda kullanırsanız, bu durum ne yazık ki, aracınıza, tekerleklere ve çevreye zarar verecektir. Ülkemizde bu tür durumlar, sadece belirtilen zamanlar içerisinde kullanılması gerekiyor.

2015 yılında hayatımıza giren kar zinciri takmama cezası 88 TL’dir. Havanın karlı olduğu zaman, zincirsiz, trafiğe çıkarsanız ve yakalanırsanız, bunun için 88 TL ödemeniz gerekecek. Bunun dışında, 10 ceza puanı da ehliyetinizden düşülecektir.

Kar zincirinin takılması biraz zor olabilir. Doğru takamayarak hem aracınızın tekerleğine, hem zincire hem de kendinize zarar verebilirsiniz. Eğer nasıl takılacağından tam olarak emin değilseniz, bu noktada yardım alabilirsiniz. Kar zinciri takmama cezası ödemek istemiyorsanız da, belirtilen zamanlarda kar zinciri kullanmanız çok önemli. Kar zincirinin takılması için belirli bir zorunluluk bulunuyor.

Sizler de kadar güvenli sürseniz, kurallar uysanız, ne yazık ki sizin verdiğiniz dikkatin yarısını bile karşı taraf vermiyor olabilir. Bu da ne yazık ki, sonu ölümlerle sonuçlanan trafik cezalarına sebep olabiliyor. Güvenliğin en önemli parçaları arasında bulunan kar zinciri, kış aylarında en çok kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Özellikle aşağıda belirtilen araçların sadece kar zinciri değil, aynı zamanda çekme halatı da sert hava koşullarına karşı yanında bulundurması gerekiyor:

  1. Kamyon tipi araçlar
  2. Çekici tipli araçlar
  3. Lastik tekerlekli olan traktör tipi araçlar
  4. Otomobiller
  5. Minibüsler
  6. Otobüsler

Belirtilen bu araçlar çok sayıda hem can hem de mal taşıdıkları için, güvenlik sağlama adına bu ürünleri bulundurması ve kullanması gerekiyor. Bunlar hem trafikteki diğer yolcuları, hem de araç içerisindeki diğer yolcuları korumaktadır.

Kar zinciri takmama cezası ödediyseniz, ikinci defaya daha temkinli olmanız ve artık kar zinciri kullanmanız gerekiyor. Ancak ceza ödediğiniz halde 2. Defa bu şekilde yakalanırsanız, o zaman trafikten men edileceksiniz. Bu da sizin için maddi ve manevi olarak sıkıntı yaratabilir.

Kar Zincirleri Hakkında

Kar zincirleri, aynı zamanda kar paleti olarak da bilinmektedir. Tekerleğin kaymasını ve boşa dönmesini önleyen önemli bir araçtır. Ancak belirtmemiz gerekiyor ki, bu ürünler, kış lastiği yerine geçmez. Bu mutlaka kış lastiği ile beraber kullanılmalıdır. Bu zincirler sürüş akslarının üzerine yerleştirilerek kullanılmalıdır. Arabanın yola tek başına güvenli olarak gitmesi konusunda o kadar da yeterli değildir. Beraberinde kar lastiğinin de kullanılması gerekmektedir.

Uygun fiyatlarda kar zinciri bulmanız mümkün. Takma konusunda zorlanıyorsanız, yukarıda belirttiğimiz gibi profesyonel yardım alabilirsiniz.

Kış Lastiğinin Avantajları Nelerdir?

Soğuk havaların yaklaşmasıyla beraber, yola çıkan sürücüler daha da dikkat kesilmeye başladı. Soğuk, karlı ve buzlu havalarda özel aparatlarla dışarıya çıkılması zorunlu hale geldi. Bu zorunluluklara uymayan sürücülere ise, caydırıcı nitelikli para cezası uygulanmaya başladı.

Yolculuğunuzun rahat ve güvenli bir şekilde geçmesini istiyorsanız, lastik ve zincir konusundaki bütün önlemlerinizi almış olmanız gerekmektedir. Bu ürünlerle ekim ila Mayıs arasında sıkıntısız bir şekilde yolculuk edebilirsiniz. Bahar aylarının gelmesi ile beraber bu ürünlerin kullanımı bir süreliğine durmaktadır.

Eğer sizler de hem kendinizin hem de sevdiklerinizi canını önemsiyorsanız, trafiğe çıkmadan önce, yaz kış demeden bütün önleminizi almanız gerekmektedir.

Designed By Teknolojik bilişim