loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar Nelerdir?

Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar Nelerdir?

blog_img

Kayıp ehliyet durumunda yapılması gereken bir takım işlemler bulunmaktadır. Sürücüler için ehliyetler son derece önemlidir. Çeşitli sebeplerden ötürü ehliyetinizi kaybetmiş olabilirsiniz. Peki, bu durumda ne yapmanız gerekiyor? İlk defa ehliyet almaya kıyasla, var olan bir ehliyeti kaybettiğinizde uğraşacağınız prosedürler ve hazırlayacağınız evrakların sayısı daha fazladır. Biraz daha zor olan bu işlemi, en kısa yoldan nasıl halledebileceğinizi sizlere açıklamak istiyoruz. Ehliyetinizi kaybettiğiniz bir takım ücretler ödemeli ve sizden istenilen evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Kayıp ehliyet konusunda merak edilen pek çok noktayı sizler için açıklamak istiyoruz.

ALO 199 Hattını Kullanabilirsiniz

Çalıntı ya da kayıp ehliyet durumlarında başvuru yapmak için randevu almanız gerekmektedir. Artık bildiğiniz gibi nüfus Müdürlükleri randevu sistemiyle çalışmaktadır. Bunun için internet sayfasından randevu alabileceğiniz gibi ALO 199 hattını kullanabilirsiniz. Randevu sonrasında geçici olarak 15 günlük geçici ehliyet belgesi alabilirsiniz. Yeni ehliyetinizin de hazırlanıp, tarafınıza teslim edilmesi 10 ila 15 günü bulabilmektedir. Zaten geçici olarak ehliyet verilmesindeki en temel amaç, sürücülerin yeni ehliyetleri gelene kadar herhangi bir sıkıntı ya da zorluk yaşmamalarını sağlamak. Çünkü eğer ehliyetinizi kaybedip, herhangi bir başvuru da bulunmuyorsanız, kayıp ehliyet cezası alabilirsiniz. Ehliyetsiz araç kullanmanız bir takım cezaları bulunmaktadır. Bu cezalarla karşılaşmamak için mutlaka başvuru da bulunmanız gerekmektedir. Ödeyeceğiniz ücret, sadece ehliyet kayıp bedelini ödemek.

Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çalıntı ya da kayıp ehliyet için bir takım belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Gerekli olan belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

- Sürücü olur sağlık raporu almalısınız,
- Biyometrik fotoğraf çıkarttırmalısınız,
- nüfus cüzdanı
- Pasaport ya da avukatlık kimliği,
- Kart ücreti ödediğinize dair bir takım faturalar,
- Kan grubu kartını gösteren belge,
- Parmak izi,
- Dilekçe

Kayıp ehliyet için çıkartmanız gereken belgeler arasında bulunmaktadır. Bunun dışında ehliyetini kaybeden ya da çaldıran pek çok kişi ödemesi gereken ücretleri araştırmaktadır. Eski tip ehliyetini varsa, bu tip ehliyetinizin çıkartılması için 15 TL ödemeniz yeterli olacaktır. Ancak ehliyetiniz çipli yani yeni tip ise bu durumda ödemeniz gereken ücret biraz daha fazla olacaktır. Yeni tip kayıp ehliyet için ödemeniz gereken ücret yaklaşık olarak 237 TL olacaktır. Ödemeleri Vergi Dairelerinin veznelerine giderek direkt olarak yapabileceğiniz gibi belirtilen bankalar üzerinden online olara da yapabilirsiniz.

Ehliyet Kaybı İçin Bir Ceza Var Mı?

Kayıp ehliyet için cezaların ödemeyip ödenmeyeceği de çok fazla merak edilen ve araştırılan konuların başında gelmektedir. Ehliyetinizi kaybettiğiniz zaman tarafınızdan herhangi bir ceza ödemesi yapılmayacaktır. Sadece yukarıda belirttiğimiz kayıp ehliyet ücret için belirtilen ücretleri ödemeniz yeterli olacaktır.

Ancak şu şekilde farklı bir sistem bulunmaktadır. Ehliyetinizi kaybettiğiniz zaman ödemeniz gereken bedeli ödediğiniz zaman ehliyetinizi alabilirsiniz. Fakat 2. defa ehliyet kaybettiğiniz zaman ayriyeten bir ücret daha ödemeniz gerekecektir. Ehliyetinizi 2. defa çıkarttıysanız, artık biraz daha dikkatli olmanız gerekecektir. Aksi durumda fazladan ücret ödemeniz gerekecektir.

Kayıp ehliyet için gerekli olan belgeler ve işlenen prosedür bu şekildedir. Ehliyetiniz kaybolduğu anda işlemleri başlatmanız gerekmektedir.

Designed By Teknolojik bilişim