loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Lastik Patladığında Ne Yapılmalı?

blog_img

Araçlar için doğru lastik seçimi son derece önemli. Ancak ne kadar doğru lastik seçerseniz seçin, çeşitli sebeplerden ötürü lastiklerini patlayabilir ya da arızalanabilir. Bizler de bu noktada lastik patladığında ne yapılmalı sorusunun cevabını vermek istiyoruz.

Lastik değiştirmek genel olarak zor bir iştir. Hele de tekeriniz seyir halindeyken patladıysa, işiniz daha zor olacaktır. Bir aracın olmazsa olmaz parçaları arasında lastikler bulunmaktadır. Lastikler yolda gidebilmenize ve otomobilin kontrol edilmesi için son derece önemlidir. Aslında lastikler hayati derece bir önem sahiptir. Lastiklerin patlaması, kontrolsüz giden bir araçta kazaya sebebiyet verebilmektedir.

Düzenli aralıklarla yapılan lastik kontrolleri, lastikleri uzun süre kullanmanıza yardımcı olacaktır. Ancak burada lastiklerin neden patladığını ifade etmemiz gerekiyor. Peki, lastikler neden patlar?

  • Aracın tekerleğine yabancı bir cisim batarsa, bu lastiğin patlamasına neden olur. Bu lastik patlamasında karşılaşılan en sık sebepler arasında bulunmaktadır. Eğer burada batan cisim küçükse, aracın havası hemen sönmez. Zaman içerisinde lastiklerin patladığı gözükür.
  • Araç lastiklerinin darbe alması da patlamanın bir diğer sebepleri arasında bulunmaktadır. Aracın çukura girmesi, engellerden ve kasislerden geçmesi, lastik yanağının şişmesine sebep olur. Daha sonra yeniden darbe alan lastikler, bütün havasını boşaltarak patlamaya sebep olur. Ancak bu durumda lastiğin neden patladığı çok fazla bilinmemektedir.

Özellikle, bayan şoförler için lastiklerin değiştirilmesi son derece zor ve zahmetli bir iştir. Bu iş için yardım alınması son derece mantıklıdır. Çünkü lastiklerin değiştirilmesinde, fiziki güç kullanılmaktadır. Eğer lastiğiniz yolda patladıysa, aracı yerinden oynatamıyorsanız, yardım almak daha doğru bir hareket olacaktır. Bu hem sizin hem de trafikteki diğer araçların can güvenliği için çok daha önemlidir.

Araç Lastiği Patlarsa Ne Yapılabilir?

Araç tekeri düzenli olarak kontrol edilmezse, çeşitli kazalara neden olabilmektedir. Ancak yine de ne kadar bakım yaptırırsanız yaptırın, yoldaki aşınmalardan ya da sert cisimlerden dolayı, aracınızın lastiği patlayabilmektedir.

Bir lastiğin ömrü ortalama 30 bin km’dir. Bu da yaklaşık 5 yıla denk gelmektedir. Ancak 70 – 80 bin km’yi aşan yollarda, lastikler risk oluşturmaktadır.

Araç tekeri yolda patlarsa, ilk olarak hemen dörtlüleri yakmalısınız. Bunun için imkânınız varsa, uygun bir yere yanaşmanız daha doğru olacaktır. Trafikte tatsız durumlar herkesin başına gelebilmektedir. Önemli olan bu durumda soğukkanlılığı koruyarak olaylara müdahale etmek.

Araç Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?

Yolda lastiğiniz patlarsa, neler yapabileceğinizden bahsettik. Ancak yine de aracınızın lastiğini doğru bir şekilde tercih etmeniz gerekmektedir. Lastiğinizi tercih ederken, ilk olarak hangi mevsimde olduğunu ön plana almalısınız. Çünkü normal bir lastik ile kış aylarında yola çıkamazsınız. Araçlar için lastik seçimi son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Hatta ehliyet sınavına girecekseniz, sınav anında yapmanız gereken işlerden bir tanesi, arabanızın çevresinde dolaşarak, lastik kontrolü yapmak. Ancak genellikle kişiler, bu işlemi tamamladıktan sonra, bu bilginin ne kadar önemli olduğunu unutuyor. Doğru lastik kullanmamak sadece sizlerin değil, aynı zamanda diğer yolcuların da hayatlarını ciddi ölçüde tehlikeye atıyor.

Lastik seçiminde en sık karşılaşılan hataların başında aracın jantına uygun olarak tercih edilmemesi gerekmektedir. Genel olarak önden çekişli olan araçların sadece öndeki 2 tekeri değiştirilmektedir. Fakat sadece araçların ön lastikleri değil, aynı zamanda arka lastikleri de büyük zarar görmektedir.

Tercih edeceğiniz lastiklerin üretim yılının üzerinde 5 yıl geçmiş ise, bu lastikleri kesinlikle kullanmayın. Lastikler ne kadar iyi olursa olsun, rafta bekleyen lastikler sertleşecektir. Bu da lastiklerin ömrünü azaltacaktır.

Bazı araç markalarının lastikleri bütçeyi zorlayabiliyor. Ancak bu noktada, lastik markalarından ziyade, ürünlerin aracınıza uygun olup olmadığına bakmanız daha doğru olacaktır. Bununla beraber ürünlerin kaliteli olması da son derece önemlidir. Lastik seçimi yaparken şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Lastiğinizin ebatlarının doğru olması gerekiyor. Eğer aradığınız doğru lastik yoksa en yakın ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Markadan ve fiyattan ziyade ürünlerin kaliteli oluşu da son derece önemli bir noktada
  • Orijinal boyutundan büyük lastikler tercih edilmemelidir.
  • Aşırı geniş tabanlı lastik ürünlerin olmaması gerekiyor.

Belirtilen bu kriterlere uygun lastik seçimi yapabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim