loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Muayenesiz Araç Satılır Mı?

blog_img

Günümüzde hemen hemen herkesin araç alıp satmışlığı bulunuyor. Hatta bazı kişiler al sat yaparak, bu işe devam ediyor. Bunu yaparken de pek çok kişinin aklına muayenesiz araç satılır mı? sorusu gelmektedir.

Bir aracın muayenesi yoksa kesinlikle trafiğe çıkmamalıdır. Muayenesiz araç, kontrol edilmemiş araç anlamına gelmektedir. Bu da trafikte oldukça sıkıntılı bir duruma sebebiyet vermektedir. Aracın muayeneli olması sadece araç sahibini değil, aynı zamanda araç içerisindeki kişilerin de güvenli bir şekilde seyahat edebilmesini sağlamaktadır. Düzenli aralıklarda yapılan araç bakımları, araçların daha verimli olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda araç içerisinde çıkabilecek arızaların önceden tespit edilmesi noktasında da son derece önemlidir.

Muayeneler genel olarak TÜVTÜRK tarafından yapılmaktadır. Ülkemizde her araç buraya muayene olmaktadır. Buranın kriterlerinden geçemeyen araçlar ne yazık ki, muayeneden de geçemeyecektir. Bu şekilde de trafiği çıkılması suçtur.

Muayenesi Olmayan Araçlar Satılır Mı?

Bu noktada Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu noktada yaptığı açıklamaya göre muayenesi olmayan araçların satışının yapılamaması yönünde. Araç almak isteyen kişiler, ilk olarak araçların muayenesinin olup olmamasına dikkat etmesin gerekmektedir. Muayenesi yapılmayan araçlarda ne yazık ki, satış sırasında bir takım sorunlar meydana gelebilmektedir. İkinci bir duyuruya kadar muayenesi olmayan araçların satışı olmayacaktır. Ancak bazı kişiler, muayenesi olmayan araçların satışını yapabiliyor.

Noterlerde satış için bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler sayesine aracın borcunun olup olmadığı, trafik cezasının ya da muayenesini olup olmadığı görülmektedir. Araç bu noktada eksik olarak kabul edilmektedir. Satış işlemi gerçekleşmediği için, muayenesiz olarak aracın satışı gerçekleşmemektedir.

Aracın muayenesi bittikten sonra da hemen satışı yapılamıyor. Bunun için araç çekme belgesini almanız gerekiyor. Bunu alarak noterden satış yapabilirsiniz. Bu belgeyi de andan emniyet müdürlüğünün trafik bölümünden temin edebilirsiniz.

Egzoz Muayenesi

Aracınızın geçer not alması için hem genel muayene hem de egzoz muayenesinin olması gerekmektedir. Egzoz muayenesi farklı zamanlarda da yapılabilir. Bunun için belirli bir zaman olmamaktadır. Ancak aracınızın egzoz muayenesi yoksa aynı şekilde satışını gerçekleştiremezsiniz. Bunun için muayenenizin tam olması gerekmektedir.

Araçlara Neden Düzenli Olarak Muayene Yaptırmak Gerekiyor?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, araçların muayenesinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ancak bazı araç sahipleri için düzenli olarak muayene yapılması son derece önemli. Araçtaki muayane sadece araç sahiplerini değil, aynı zamanda araçtaki kişileri de koruma altına almaktadır. Düzenli olarak yapılan araç muayenesi, aracınızın değerini yükselteceği gibi, satış konusunda da size kolaylık sağlayacaktır.

Satıştan Önce Muayenesiz Araç

Muayenesi olmayan araçlar eğer trafiğe çıkarsa, bunun için 235 TL ödeme yapması gerekmektedir. Araç muayenesi yapılmazsa bunun için de 488 TL ödeme yapılmalıdır. Araçların 2 yılda bir düzenli olarak muayeneden geçmesi gerekmektedir.

Notere gittiğiniz zaman aracınızın hiçbir şekilde muayenesi yapılamamış olursa, burada noter işlemi yapılamayacaktır. Bu sebeple de aracınızın satışı gerçekleştiremezsiniz. Eğer bu konu hakkında sorun yaşamamak istemiyorsanız, bu konuda kesinlikle önlemenizi anlamanız gerekmektedir. Satıcıların, satıştan önce araç muayenesini eksiksiz olarak yaptırmalıdır.

Noter İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Araç alıp satmak çoğu kişi için zor gibi gözükmektedir. Ancak bu konuda doğru adımları izlerseniz, işlemlerin o kadar da zor olmadığını sizler de görebilirsiniz. Aracınızın gerçek değerini öğrenmek bu konuda yapacağını ilk adımdır. Gerçek alıcıları bularak, aracınızın gerçek değer üzerinden pazarlığa girebilirsiniz. Ülkemizdeki bütün noterlerde, alım satım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Hafta içi mesai saatlerinde satış işlemini tamamlayabilirsiniz. Ancak ülkemizde belirli zamanlarda çalışan nöbetçi noterler de bulunmaktadır. Nöbetçi noterler sayesinde de hafta sonu satışınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Bunun için Türkiye Noterler Birliği’nin sitesinden nöbetçi noterlerin yerini öğrenebilirsiniz.

Noter Öncesi MTV Sorgulaması Nasıl Yapılır?

MTV sorgulamasının mutlaka yapılmış olması gerekmektedir. Eğer bir aracın geçmiş döneme ait borcu varsa, kesinlikle satışı yapılmaz. Bu sebeple araçların MTV borcunun ödenmesi gerekiyor. Bunun için internet üzerinden ya da çeşitli bankalardan bu ödemeyi yapabilirsiniz. Noter işlemleri, borçlu araçlarda işlemi başlatmamaktadır. Bunun dışında şu araçların satışı yapılmamaktadır:

  • Haciz ve rehinli araçlar
  • Araç muayene kontrolü yoksa
  • Trafik cezaları bulunuyorsa

Bu araçlara kesinlikle satış yapılmamaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim