loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Muayenesiz Araç Satılır Mı?

blog_img

Muayenesiz araç konusu, sürücülerin en sıkıntı yaşadığı konuların başında gelmektedir. Aslında araç kullanan ve trafiğe çıkan her sürücünün dikkat etmesi gereken konuların başında araçların muayenesi gelmektedir. Trafiğe çıkan bütün araçların, araçlarını muayeneli olması gerekmektedir. Muayenesiz olan araçlar hem TUVTÜRK muayenesinden geçemez, hem de satışları hiçbir şekilde gerçekleşmez. Bununla beraber eğer bir kontrol noktasında polisler sizi çevirirse, muayenesiz araç kullanmaktan tarafınıza ceza yazılır. Görüldüğü gibi araçların muayenesi çok önemlidir. Kesinlikle aksatılmamalı ve özel olarak da takip edilmesi gerekmektedir.

Trafikte sürücüler sadece kendilerini değil, aynı zamanda ailesini ve trafikteki diğer kişileri de korumak, sağlıklarını düşünmesi gerekmektedir. Trafiğe çıkacak olan herkes bu sorumlulukla hareket ederse oldukça sağlıklı sürüşler elde edilebilmektedir.

Araçların Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Araç muayenesi hakkında bilmeniz gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Araç kullanan ve trafiğe araçlarıyla çıkan her sürücü muayenesiz araç kullanmanın ne kadar tehlikeli ve yasak olduğunun bilincinde olması gerekmektedir. Araçların muayenesi hakkında merak edilen pek çok noktayı şu şekilde sıralayabiliriz:

- Araçların muayene ve raporlama işlemleri TUVTÜRK firması tarafından yapılmaktadır.
- Trafiğe çıkan her araç 2 yılda bir muayene girmeli ve muayeden geçer not almalıdır.
- Ağır kusurlu olan araçların 1 ay içerisinde kusurlarını düzelterek yeninden muayene katılması gerekmektedir. Aksi durumda araçları için yeniden muayene ücreti ödemesi gerekmektedir.
- Muayenesiz araç için yapılacak olan muayene ücretleri TUVTÜRK şubeleri üzerinden nakit bit şekilde gerçekleşmektedir.
- 2020 yılı için muayenesiz araç kullanmanın cezası 288 TL olarak ifade edilmektedir. Cezaların her yıl düzenli olarak arttığını ve caydırıcı bir boyuta ulaştığını söyleyebiliriz.
- Muayenesiz araç olarak trafiğe çıkan araçlar eğer trafik polisleri tarafından yakalanırsa, bu noktada araçları trafikten men edilir. Hem 288 TL muayenesiz araç kullanma cezası, hem çekici parası hem de aracın park ücretlerini ödemek durumundadır. Eğer muayene yaptırmak isterseniz, bu durumda daha az ücret ödeyebileceğinizi ifade edebiliriz.

Araç Muayenesinde Hangi Evraklar İstenmektedir?

Araç muayenesi çok kıs süren ve bir günden daha az bir süre içerisinde tamamlanan bir işlemdir. Genellikle sistem randevulu bir şekilde işlediği için herkesin aracının ne zaman muayene gireceğini bilmektedir. Bu sebeple zamansız beklemelerin ve kalabalığın önüne geçilmektedir. Araç muayenesi yaptırmak isteyen kişilerin bir takım belgeleri hazırlaması ve ona göre başvurması gerekmektedir. Genel olarak istenilen belgeler ve evraklar şu şekilde ifade edilmektedir:

- Ruhsat
- Egzoz muayenesi yaptıranların, egzoz muayene belgesi
- Ruhsat sahibinin kimlik belgesi
- Trafik sigorta poliçesi

Belirtilen bu belgelerin araç muayeneleri için hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Araç muayenesinin yapılması gereken en son gün ruhsat üzerinde yazmaktadır. Eğer son gün 1 Nisan 2020 olarak ifade edilmişse, 2 Nisan 2020'ye bırakılmaması gerekmektedir. Aksi durumda araç muayene gecikme cezası uygulanmaktadır. Kuralların bu şekilde keskin olması, esneklik olmayacağını göstermekte ve herkesin aynı şekilde hareket etmesini gerekli kılmaktadır. Görüldüğü üzere araç muayenesi ciddiye alınması ve bütün araçların zorunlu olarak yaptırması gereken bir işlem türüdür. 2 yılda bir yaptırdığınız bu işlem sayesinde, araçlarınızın sorunlarını öğrenebilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim