loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Trafik Cezası Ödenmediğinde Ne Olur?

blog_img

Sürücülerin en çok sıkıntı duyduğu konuların başında trafik cezası gelmektedir. Ancak trafik cezalarının uygulanmasında da bir takım amaçlar bulunmaktadır. Her şeyden önce trafik cezalarının uygulanmasının en temel amacı, kazaların, can ve mal kayıplarının en aza indirilmesidir. Kurallara uymayan kişilerin kurallara uydurulmasını sağlamak için hem maddi anlamda bir ceza verilmekte ve hem de ceza puanı uygulaması yapılmaktadır. Ceza puanı uygulaması, sürücülerin ehliyetlerine el koyulmaya kadar gidebileceği için kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Trafik Cezası Ödenmezse

Trafik cezası yiyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında trafik cezalarının ödenmesi gerekmektedir. Trafik cezaları yazıldığı tarih itibariyle 30 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Ödenmeye trafik cezaları ne yazık ki bir takım ciddi sıkıntılara sebep olabilmektedir. Trafik cezalarının ödenmediği durumda zaman aşımı devreye girecektir. Bu da her ay cezalarınıza faizin işlendiğini göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, tarafınıza 108 TL trafik cezası kesildi. Normalde sizlerin 30 gün içerisinde bu cezayı ödenmesi gerekecektir. Ancak ödemediğiniz durumda yüzde 5'lik bir zam gelecektir. Bu şekilde ödemeniz gereken miktar 108 TL2Den 113,40 TL'ye çıkacaktır. Bir sonraki ay da ödemediğinizde yine yüzde 5'lik bir zam gelecektir. Görüldüğü gibi trafik cezası ödenmediği her an zamlanarak artacaktır.

Trafik Cezası Taksitlenir Mi?

Trafik cezalarının taksitlenmesi mümkündür. Ancak trafik cezası aldığınız zaman eğer ilk 15 gün içerisinde ödemeye karar verirseniz yüzde 25'lik bir indirimden faydalanabilirsiniz. Bu da ödemeniz gereken ceza miktarının daha da azalacağı anlamına gelmektedir. Cezayı yediğiniz tarihten itibaren ilk 30 gün içerisinde ödemek isterseniz 4 taksit yapmak hakkınız bulunmaktadır. Taksitlendirme işlemi çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak küçük meblağlar için bu çok da önemli bir işlem değildir. Bu taksitlendirme işlemi genel olarak daha büyük cezalar için tercih edilmekle beraber, vatandaşlara ödeme kolaylığı getirmektedir.

Trafik Cezalarını Nasıl Öderim?

Trafik cezası aldığınız zaman bu cezaları ödeyebileceğiniz pek çok platform bulunmaktadır. Genel olarak tercih edebileceğini platformdan bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz:

- İnternet bankacılığı aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz.
- Gelir İdaresi Başkanlığı'nın web sayfasına girerek ödeme yapabilirsiniz.
- Anlaşmalı banka şubelerine giderek ödeme yapabilirisiniz. Ya da ATM'leri kullanarak ödeme yapabilirsiniz.
- PTT şubelerine giderek ödeme yapabilirsiniz.

Görüldüğü gibi trafik cezası ödemeniz için pek çok seçenek bulunmaktadır. Size en yakın ve en kolay gelen seçeneği tercih ederek ödemenizi yapabilirsiniz. Trafik cezalarını, size belirtilen süre içerisinde ödemeniz sizin yararınıza olacaktır. Aksi durumda, yukarıda belirttiğimiz gibi cezalarınız her ay daha da faizlenerek, bütçenizi zorlayacak bir hale gelebilir.

Trafik Cezalarını Nerden Sorgulayabilirim?

Trafik cezalarını sorgulayabilmeniz için 2 güvenli kanal bulunmaktadır. Sizin için sırlamış olduğumuz bu kanalları kullanarak, adınıza kesilmiş olan bir trafik cezasının olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 

1. E-Devlet Sistemi: E-devlet sistemine giriş yaparak adınıza ya da araç plakanıza kesilen cezaları görüntüleyebilirsiniz. Trafik cezalarının ne zaman kesildiğini de görüntüleyebilirsiniz.

2. EGM: Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sayfasından da istenilen bilgileri girdikten sonra kesilen cezaları görüntüleyebilir, cezaların ne zaman kesildiğini inceleyebilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim