loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Trafik Kazası Sonrası Ne Yapılmalı?

blog_img

Günümüzde ne yazık ki bilinçsiz sürücüler sebebiyle, çok fazla trafik kazası yaşanmaktadır. Trafik kazası sonrası ne yapılmalı sorusuna cevap arıyorsanız, kesinlikle doğru adrestesiniz! Eğer trafik kazanız, maddi bir hasarla sonuçlanıyorsa, yapabileceğiniz bazı işlemler bulunuyor. Ancak bu işlemi yapmadan önce, hayati anlamda bir sıkıntının olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer hayati anlamda bir yararlanma vb. durum yoksa şu işlemleri uygulamanız gerekmektedir:

Mutlaka trafik kazasını tespit eden tutanağının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu tutanağı düzenleyene kadar iki aracında kesinlikle hareket etmemesi gerekmektedir. Eğer kaza yapılan diğer taraf ile anlaştıysanız, bu durumda da maddi hasar trafik kazası tespit tutanağı düzenlemeniz gerekmektedir.

Kaza yapıldığında kesinlikle bölgeye göre jandarma ya da polise haber verilmesi gerekmektedir. Gelen bu kişiler olay yerinde, resmi olarak trafik kazası tutanağı düzenlemektedir. Son olarak da aracınızı sigorta yaptırdığınız şirkete bu durumu haber vermeniz önemli.

Kaza Tespit Tutanağı Hangi Durumda Düzenlenir?

Kaza tespit tutanağı her durumda düzenlenmez. Düzenlemesi gereken durumları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sürücünün yaşı küçük ise,
  • Sürücü kaza sırasında alkollü ya da madde almışsa,
  • Kaza yapan kişilerden bir tanesinin sigortası yoksa,
  • Kaza sırasında kamu kurumlarına ait araca zarar verilmişse,
  • Kaza ölüm ya da yaralanma ile sonuçlandıysa.

Kaza tespit tutanağının düzenlenebilmesi için şu belgelere ihtiyaç duyulmaktadır: Ruhsat, ehliyet, alkol raporu, resmi trafik kazası tespit tutanağı, sigorta eksperi gibi belgelerin olması gerekiyor. Bu belgelerden eksik olursa tespit tutanağı düzenlemez.

Trafik Kazası Neden Olur?

Trafik kazasını medyana getiren bazı olaylar bulunmaktadır. Trafik kazası bir ya da birden fazla aracın karıştığı ölüm ya da yaralanmalarla sonuçlanan olaylardır. Ne yazık ki ülkemizde her gün saat başına 27 tane trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazalar sonucunda maddi hasarlar dışında, yararlanma ya da ölümler meydana gelebilmektedir. Bu kazaların bir takım sebepleri bulunmaktadır. Genel olarak sebepleri şu şekilde ifade edebiliriz:

Araç devrilmesi, yayalara çarpılabilir, araca yandan çarpma, aracın bir hayvana çarpması, araçtan cisimlerin düşmesi, sabit cisme çarpa, karşılıklı araçların çarpışması, araca yandan çarpmak gibi durumlar meydana gelmektedir.

Bunların dışında trafik kazaların en temel sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Aşırı Hızdan Dolayı Meydana Gelen Trafik Kazaları: Aşrı hız, ne yazık ki bu kazaların en temel sebepleri arasında bulunmaktadır. Araç kullanan kişiler bir an önce varmak istedikleri yerlere varmak istedikleri için birçok ağır hasarlı kazalar meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda araç kulanlar sinirli ve agresif oldukları için de gaza yüklenebiliyorlar.

Dikkatsizlik Sebebi ile Meydana Gelen Trafik Kazaları: Araba kullanmak için kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Hem ruhsal hem de fiziksel anlamda hazır olmak gerekiyor. Yola odaklanarak, trafiğe çıkmanız gerekmektedir.

Bilinçsizlik Sebebi ile Meydana Gelen Trafik Kazaları: Araç sürmek için ehliyet almak gerekiyor. Ancak ehliyeti alan her kişi, ne yazık ki araba kullanmasını bilmiyor. Ehliyeti almış olsanız bile, araba ve trafik hakkında temel bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde hem kendiniz hem de çevrenizdekilere zarar vermeden trafiğe çıkmanız gerekmektedir.

Trafik Kurallarına Uymamak: Trafik kurallarını bilmeden, trafiğe çıkılmaz. Kırmızı ışıkta geçmemek, sigortasız yola çıkmamak, emniyet kemeri takmadan yola çıkmamak gerekiyor. Bunlar en temel trafik kurallarının başında geliyor. Aynı zamanda yola çıktığınızda önünüzde araçla takip mesafenizi korumanız son derece önemli.

Trafik Kazaları Kimden Kaynaklanıyor?

Trafik kazaları sadece tek taraflı olmuyor. Kazaların meydana gelmesinde hem sürücüler hem de yolcular rol oynayabiliyor. Sürücülerin meydana getirdiği trafik kazalarının altında, aşırı hız yapma, alkollü araç kullanma, bilinçsiz trafiğe çıkma ve araç kullanırken kurallara uymama gibi önemli noktalar bulunuyor.

Bunun dışında yolcular da belirli kurallara uymadığında trafik kazalarına sebebiyet verebiliyor. Yolcuların sebep olduğu trafik kazalarının sebepleri arasında: yola aniden çıkma, kaldırım yerine araç yolunda yürümek, kırmızı ışıkta geçmek ya da hareket halindeki araca asılarak yola devam etme gibi noktalar bulunuyor. Yolcular bu şekilde hareket ettiği sürece, trafik kazaları artmaya devam etmektedir.

Trafik kazalarında ortalama her yıl 10 bin civarında insanlar hayatını kaybediyor. Trafik kazalarını azalmak ve ortadan kaldırmak için kurallara uygun hareket etmek yeterli.

Designed By Teknolojik bilişim