loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

  • ANASAYFA
  • BLOG
  • Trafikte Telefonla Konuşma Cezası ve Ceza Sorgulama

Trafikte Telefonla Konuşma Cezası ve Ceza Sorgulama

blog_img

Trafik kuralları özelinde hemen her gün yapılan en sık yapılan yanlışların başında gelen trafikte telefonla konuşma cezası 73.madde gereğince yasaktır. Araç kullanımı sırasında çeşitli şekillerde gerçekleştirilen telefon konuşmaları büyük bir risk içerir. Kişinin dikkatini dağıtmasının yanı sıra trafikte var olan diğer araçların zarar görme durumları da açığa çıkar. Bu duruma ilişkin ise yetkili denetimler yapan trafik polisleridir. Tespit durumunda trafik cezaları araç sürücüsü tarafından mecburi olarak ödenir. 2019 yılı itibariyle trafik halinde iken telefonla konuşulmasının tespiti durumunda cezası 291 TL’dir. Son zamlarla birlikte trafikte telefonla konuşma cezası bu şekilde yükseltilmiş olup erken ödeme halinde indirimli fırsat verilir. Erken ödeme yapılabileceği gibi araç sürücüsüne ise -10 puan kesinti de yapılır.

2019 Trafik Cezaları

2019 yılı içerisinde var olan trafik cezalarında park yasağının ihlal edilmesi, emniyet kemeri kullanılmaması, kırmızı ışıkta geçilmesi artış bulunur. Aracın eksikliği, sürücü hataları ya da kullanım durumunun farklılıkları cezaları ortaya çıkarır. Kontrol ve denetimlerin ardından trafikte telefonla konuşma cezası da çokça verilenler arasındadır. Bununla birlikte ödemelerde farklı seçenekler mevcut olurken tespit sonrasında ödemeler yapılmak mecburiyetindedir.

Trafikte Telefonla Konuşma Cezası Ödemeleri

Hali hazırda çeşitli durumlarda ortaya çıkabilecek telefonla konuşma cezalarının sorgulanması online şekilde yapılır. EGM üzerinden trafik cezaları sayfasında görüntülenmesi mümkündür. E-Devlet ile de ceza sorgulama yapılabilmektedir. Var olan kullanıcı girişinin sonrasında kayıtlı araç için trafik cezaları sorgulaması bölümünden görülebilir. Trafikte telefonla konuşma cezası ödemeleri farklı şekillerde yapılabilir. Doğrudan yönlendirilen resmi kurum sayfasından kredi kartı bilgileriyle yapılabileceği gibi mobil ya da internet bankacılığı da kullanılabilir. Kredi kartlarına taksitlendirme avantajı kullanılabilirken var olan ceza sorgulama bölümlerinde tüm ayrıntılarda bulunur. Ayrıca nakit olarak ödeme durumları da PTT şubelerinden yapılır. Vergi Dairesi üzerinden de trafikte telefonla konuşma cezası ödemesi alınmaktadır. Hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde nakit ödeme yapılarak makbuz alımında bulunulur. Banka şubelerine giderek de trafik cezası ödenebilir. Verilecek kimlik ve plaka bilgilerinin ardından işlemler kısa süre içinde tamamlanır.

Araç Plakasından Trafikte Telefonla Konuşma Cezası Sorgulama

EGM menüsü ile girilerek “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” kısmı içerisinden trafikte telefonla konuşma cezası olup olmadığına bakılır. Bunun dışında Gelir İdaresi Başkanlığı resmî sitesinden üzerinden de kolaylıkla ceza durumlarının sorgulanması söz konusudur. “Borç Sorgulama ve Ödeme” bağlantısıyla aktarılan bölüm üzerinden hemen ödeme yapımı da çıkarılır. Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden ise kimlik bilgileriyle ceza sorgulama yapılmasına olanak tanınır. Var olan cezai işlemlere ilişkin ise ödemelerin hızlı yapılması indirimi de beraberinde getirir.

Trafik cezalarına ilişkin tebligat durumları adreslere gönderilmektedir. Ancak bu durum uzun bir süre aldığı için doğrudan trafik ceza sorgulamaları yapılarak plaka kaydından işlemler gerçekleştirilebilir. Çok daha hızlı bir şekilde yapılacak ödeme sayesinde ceza tutarlarında da önemli oranda değişiklikler görülmektedir. Trafikte telefonla konuşma cezası içinde aynı durumun geçerli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Var olan indirimli ceza ödemeleri ise 15 günlük süreyi kapsamaktadır. Bu sürenin aşılması halinde cezanın tamamı tahsil edilerek işlemler tamamlanır.

Designed By Teknolojik bilişim