loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

LPG`li Araç Muayene Şartları Nelerdir?

blog_img

Tüm motorlu taşıtlar için periyodik olarak yaptırılması zorunlu tutulan LPG’li araç muayene şartları diğerlerine kıyasla çok daha detaylıdır. TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen işlemler öncesinde online randevu alınır. Ardından gerekliliklerin sağlanmasıyla muayene için belirtilen gün ve saatte süreç başlatılır. TÜVTÜRK muayene işlemlerinin gerçekleşmesi için öncelikli olarak araca ait hiçbir şekilde borç kaydı bulunmamalıdır. Aracın sahibi tarafından işlemler yapılabileceği gibi farklı bir kişide LPG’li araçların muayene işlemlerini yürütülebilir. Trafik ceza durumları, OGS-HGS cezaları ya da MTV ödemelerinin bulunmaması durumunda muayene alımı söz konusu değildir. LPG kullanan araçlarda var olan tüm güvenlik donanımları sağlanmalıdır. İşlemlere ait kayıt belgeleri bulundurulmalıdır. Yakıt sistemlerinin değiştirilmesi veya yeni tadilat durumlarında belgeler istenir. Ayrıca aracın yeni LGP taktırması halinde muayene süresi var olmasına rağmen yine de yeni muayene işlemlerini hemen başlatmalıdır. Değişen durumla ilgili olan bir kez daha muayene geçerliliğine sahip olması gerekir.

LPG Tank Belgeleri Kontrolleri

LPG tanklarına dair gaz sızdırmazlık raporu talepleri hali hazırda kaldırılmış olup gerekli görülmemektedir. Bununla birlikte yakıt sistem montaj belgesi istenenler arasında ilk sırada gelir. İşlemlerde bulunan mühendis tarafından oluşturulan tadilat projesi ve hesaplarda muayene sırasında istenir. Muayene öncesinde tank değişimi yapılmış ise ona dair de montaj belgeleri talebi oluşur. Ayrıca muayene işlemlerinin başlatılmasıyla birlikte tankın değişmesi gerektiği belirtilirse kusurlu raporu verilir. 30 günlük sürede araç içi LPG tank değişimi yapılarak bir kez daha muayene için gelinir. LPG’li araç muayene şartları çok daha hassas yapılı ve güvelin sorunları olmasından ötürü birtakım ek maddeleri içerir. Aracın sahip olabileceği diğer durumlarının yanı sıra LPG seri bilgilerinin bulunduğu etiketin okunabilir olması da sağlanmalıdır.

LPG’li Araç Muayene Şartları Neye Göre Belirler?

LGP tanklarına sahip araçlarda yakıt sisteminin sızdırma yapmaması gerekir. Tüm ünitelerin doğru ve güvenli bir şekilde takılmış olması, ayrı olarak tip onayları bulunması da istenir. Çalışamaz durumda olan hiçbir parçanın olmaması da gereklilikler arasındadır. Tüm bağlantılarıyla ünitelerin hepsi ısı kaynaklarından 10 cm uzakta bulunacak şekilde ayarlanmalıdır. Elektrik tesisatıyla araç gövdesi arasında koruma sağlama amacıyla izolasyon bulunması da önem taşır. Araç bütünlüğü ve boyutunun değiştirilmesine neden olacak şekilde bir montaj yapılmasına da izin verilmemektedir. Bunların sağlanması durumunda LPG’li araç muayene şartları ile geçerli rapor alınabilir.

LPG’li Araç Muayeneleri

LPG’li araç muayene şartları var olan olanaklara göre değerlendirilmekle birlikte birçoğu anlamında yerine getirilmelidir. Yerine getirilmeyen şartlara bağlı olarak araçların muayeneden geçmeleri söz konusu olmamaktadır. Böyle bir durumda muayenesiz araçlar için gecikme ücretleri bulunmakla birlikte çok daha ağır yaptırımları da mevcuttur. Bundan dolayı araçların süresi dolmadan muayene süreçlerinin başlatılması önerilir. Var olan güvenilir olmayan durumların ortadan kaldırılmasıyla çok daha iyi performans alınacağı da söylenebilir. Araç muayenelerin sorunsuz ve sağlıklı olması için randevu sonrasında mutlaka ön hazırlık listesi oluşturulmalıdır. Buna göre eksikliklerin tamamlanması ve LPG’li araç muayene şartları ile ilgili tüm detayların bilinmesi yararlı olacaktır. 2 yılda bir yapılan muayene süreçlerinin kaçırılması için birkaç ay öncesinden tüm yeterlilikler hazır bir hale getirilmelidir. Bununla birlikte aracın ticari olarak kullanılıyor olması halinde yıllık olarak muayeneleri yaptırılmalıdır. LPG tank değişimleri ya da montaj durumlarında ise beklemeksizin muayene başvuruları başlatılır.

Designed By Teknolojik bilişim