loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

R43 Cam Filmi Nedir ve Kaç Numaradır?

blog_img

Araç sahiplerinin isteğine bağlı olarak kullanılan cam filmleri veya R43 cam filmi çoğu insan tarafından estetik amaçlı olarak yapıldığı düşünülüyor olsa dahi tercih edilmesi başka sebeplere de dayanıyor olabilir. R43 cam, araçlara takılan renkli cam işlemine verilen addır. Bu cam türü aslında araçların fabrika çıkışı takılan karartılmış bir cam uygulamasıdır. R43 cam yönetmeliğinin amacı asıl amacı camın araçtaki kişilerde yaralanmalara neden olduğunu doğrulayarak nasıl bir testin uygulanması gerektiğini ve hangi test sonucunun alınması gerektiğini ifade etmektedir. Ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirtilen bu cam çeşidinin yönetmelik amacı aracın yol alırken oluşabilecek bazı kazalarda bireylere gelebilecek zararları en aza indirgeyerek camın sağlam bir direnç sergilemesidir. Yine yönergeye göre hava şartları ve aşınma durumlarına öncelik verilmektedir. Yönetmeliğe göre R43 cam ciddi bir ışık iletimi sağlayabilmekte olduğu bildirilmiştir.

Araç camında kullanılan bu çeşit cam optik bozulmalar karşısında direnç sağlamıştır. Araçlardaki normal cam filmlerinin ana maddesi polyesteri temel alan şeffaf bir malzemeden meydana gelir. UV koruması, çizik hasarlarına karşı koruyucu olması, güvenli ve yapışkan olması ve folyo koruması da ilave edilmesi durumunda güvenlik ve izolasyon durumu için kullanılabilmektedir. Güneş ışınlarının öncelikle bireylerin ciltlerine sahip oldukları araç içerisinde bile zararı olabileceği bilinmektedir. Bu durum sadece yaz aylarını değil aynı zamanda kış aylarının da dahil edildiği tüm zaman dilimleri içinde meydana gelebilmektedir. İnsanların kapalı hava durumlarda bile güneş tarafından zarar görebilmektedir. Araç sahipleri r43 cam veya renkli cam filtrelerini sadece görsel olarak değil aynı zamanda da yukarda bahsettiğimiz güneşin doğurabileceği bazı olumsuz sonuçlardan da korunabilmek için bu yöntemleri tercih edebilmektedir

R43 Cam Işık İletimi

Uygulanan R43 cam yönetmenliğine göre en önemli konulardan biri camın ışık iletimidir. Araç cam filmlerinin ışık iletimi yüksek bir şekilde optik bir bozulmaya neden olmamalıdır. Karayolları Trafik Yönetmenliğine göre 63. Madde baz alındığında bu konuyu şu şekilde belirtmiştir "Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır”.

Araç Camında R43 Bulunduran Araca Ceza Yok

Cam filmi uygulaması daha önceden cam filmine sahip olan araçlara uygulanamaz bir sistemdir. Yani aracınızın camı önceden filmli ise bu durumda size herhangi bir ceza yazılmayacaktır. Araç camınızda R43 var ise herhangi bir şekilde cezai durum uygulanamamaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim