loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

A2 Motor Ehliyeti Nasıl Alınır?

blog_img

Karayollarında motorlu araçlar sınıfında yer alan motosiklet araçlarını kullanmak isteyen sürü adayları özel sürücü kursları aracılığıyla ehliyet almaları gerekmektedir. Daha önce motosiklet ehliyeti olmayanlar mevcut ehliyeti olup büyütmek isteyenlerin başvuru işlemleri, teorik ve uygulamalı sınavlarda nelerle karşılaşacağını motor ehliyet fiyatlarını bu yazımızda sizler için derledik. A2 motor ehliyeti hakkında detaylı bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz. Unutmayın ki, motor kullanımı için bile ehliyet alınması gerekiyor. Motorlar için özel olan A2 ehliyeti hakkında merak edilenler:

A2 Motor Ehliyet Sınavı

Motor gücü 35 kilovatı geçmeyen ve 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli sepetli ya da sepetsiz motosiklet kullanıcılarına verilir. A2 sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Ehliyet almak isteyen sürücü adayları için en az ilkokul mezuniyeti şartı aranmaktadır.

Sınavlar Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlılığının belirlediği tarihlerde yazılı ve uygulamalı sınava gireceklerdir. Teorik ve direksiyon eğitimini sürücü kurslarından almak şartı ile. Teorik sınav sürücü kurslarından yeterli eğitimleri alan sürücü adaylarına belirlenen yer ve tarihlerde e-sınav ya da yazılı olarak yapılan sınav türüdür. Teorik sınavda araç tekniği, ilk yardım ve trafik bilgisi konularından 50 soru gelmektedir. 100 tam puan üzerinden değerlendirmeye alınan bu sınavda en az 70 puan alan başarılı sayılıp direksiyon sınavına girmeye hak kazanmış olur. Direksiyon sınavında ise kayıtlı olduğu sürücü kursunun araçlarıyla direksiyon eğitimini tamamlayan ve teorik sınavda başarılı olan sürücü adaylarının girecekleri sınav türüdür. Motosiklet ehliyeti alacak kişiler direksiyon sınavına iki aşamalı olarak girmektedir. Aynı tarihte hem özel parkurda hem de trafik akışının olduğu güzergâhta motosiklet kullanmaları gerekmektedir. Direksiyon sınavı 35 dakika olup 5 dakikalık özel parkur etabından başarılı bir şekilde geçen adaylar 30 dakika civarında trafik akışının olduğu güzergâhlarda motosikletler kullanırlar. Her iki parkurda da istenen kriterler çerçevesinde geçen sürücüler başarılı bir şekilde ehliyet almaya hak kazanmış olurlar.

Motor Ehliyet Maliyetleri Ne Kadar?

A1 ehliyet alacak olanlar için bu ücret 1250 TL, A2 ehliyet alacaklar için 1500 TL A sınıfı ehliyet alacaklar için ise 1850 TL olarak belirlenmiştir. A1,A2 ve A sınıfı için ödenecek harç ücretleri ise 249,30 TL+200 TL +37=486,30 TL olarak belirlenmiş olup tüm motor sınıfları için aynı ücret geçerlidir. A1,A2 ve A sınıfı teorik sınav ve direksiyon ücretleri de Teorik sınav 90 TL, Direksiyon sınav ücreti 120’TL olarak bilinmektedir.

Ehliyet Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Daha önce ehliyeti olmayıp ilk kez motosiklet ehliyeti alacak sürücü adayları MEB’e bağlı olan özel sürücü kurslarına başvuru yaparken aşağıda yer alan evrakları eksiksiz olarak sunmaları gerekir.

  1. Kimlik fotokopisi(Nüfus Cüzdanı veya pasaport)
  2. Mezuniyet diploması veya öğrenim belgesi
  3. Adli sicil kaydı(Ehliyet almasına engel olmayan suçları içermiş olmalı.)
  4. Uzman veya hekim tarafından verilen sağlık raporu(Aile hekimleri tarafından alınan raporlarda geçerlidir.)
  5. Son altı ay içinde çektirilmiş olan iki adet biyometrik fotoğraf.
  6. Sınav ücretini kurslara veya sürücü kursları aracılığıyla yatırılması ve makbuzu kendi dosyasına ekletmesi.
  7. 18 yaşını doldurmamış olanlardan veli veya muvafakat namesi olması.

Designed By Teknolojik bilişim