loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Akü Bittiğinde Ne Yapılır?

blog_img

Araçların en önemli parçalarının başında aküler geliyor. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü aküler bitebiliyor. Akü bittiğinde yola yeni çıkıyor ya da yolda olmuş olabilirsiniz. Bu noktada akü bittiğinde ne yapılır? sorusuna cevap vermemiz gerekiyor.

Özellikle kış aylarında, karşılaşılan en büyük sorunların başında akünün bitmesi geliyor. Yolda kalmamak için aracınızın aküsünü sık sık kontrol ettirmeniz yararınıza olacaktır. Peki, kış aylarında neden aküleri sık sık kontrol ettirmek gerekiyor? Kış aylarında araçların kaloriferlerinin ve sileceklerin daha çok çalıştığını biliyoruz. Bu çalışma için de aküye çok fazla yük binmektedir. Bu da akünün sağlıklı bir şekilde kullanılmasına engel olur.

Araçların Aküsü Neden Biter?

Araçların aküsünün bitmesinde çok fazla sebep bulunmaktadır. Bu sebeplerden bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Araçlarınız çalışmadığı zamanlarda rayda, kalorifer ya da iç ışıkların sürekli açık kalması
 • Aracın belirli bir süreden fazla çalışmaması
 • Düşük sıcaklıklarda akü donabilir
 • Akünün şarjı sırasında çıkan teknik sorunlar
 • Araç çalışmıyorken, havalandırmanın kullanılması

Belirtilen bu sebepler ya da daha fazla, akülerin bitmesine sebep olmaktadır. Akü bittiği zaman kesinlikle paniğe kapılmayın. Yapabileceğiniz ve tercih edebileceğiniz çok fazla seçenek bulunuyor. Her şeyden öne ilk olarak yardım istemeye bakın. Çevrenizdekilerden, arkadaşlarınızdan, ailelerinizden ya da çekiciden yardım isteyebilirsiniz.

Akü Takviyesi Yapılır Mı?

Akü bittiğinde en sık kullanılan yöntemlerin başında akü takviyesi gelmektedir. Aküsü biten bir araca akü takviyesi yapılabilmektedir. Bunun için, çalışan başka bir aracın olması yeterli olacaktır. Çalışan araçtan elektrik alarak, kendi aracınızın aküsünü şarj ettirebilirsiniz. Bunun için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

 1. Aracınızın farları birbirine bakacak şekilde kafa kafaya getirin.
 2. Araçların kaputunu açın. Yangın söndürme tüplerini yakınınıza getirin.
 3. Takviye yapacağınız aracı çalıştırın.
 4. Kullanacağınız kabloları çalıştırın
 5. Takviye kablosunda artık kısımları artıya, eksi kısımları eksiye takın.
 6. Aracınız belirli bir sürede rolantide çalışsın. Daha sonra gaza basın.
 7. Aküsü biten aracınızı belirli bir süre daha çalıştırmaya devam edin. Eğer çalışmıyorsa, bekleyin biraz daha şarj olsun.
 8. Aküsü biten aracı stop ettirmeyin. 20 dakikada düşük devirde sürmeye devam edin. Bu şekilde aracınızın aküsü kendi kendini şarj edecektir.

Akünün Bakımı

Akü, araca bağlı olsa bile, elektronik bir cihazdır. Çeşitli durumlardan etkilenerek, bitebilir. Yukarıda da araçların aküsünün nasıl bittiğini açıkladık. Ancak bu durumlara gelmeden önce, akü bakımını yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Akünün ömrünü uzatabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Bunun için karşılaşacağınız ilk yöntem gres yağıdır. Bu şekilde elektrik kaçaklarının önüne geçebilirsiniz

Akü başlarının düzenli olarak temizlenmesi ya da silinmesi, akü bitimini önler. Aynı şekilde akü başlarını da kontrol edebilirsiniz. Artı ve eksi kısımlarının zarar görüp görmediğini kontrol etmek, karşılaşabileceğiniz kötü durumların önüne geçecektir. Eğer kısa mesafeli yollara çıkıyorsanız, kalorifer ya da radyo kullanmamaya özen gösterin.

Aküm Bitti Mi Bozuldu Mu?

Akünüzün bitip bitmediğini anlamanızın bir yolu bulunuyor. Bazen aküler sadece bitmiş olabiliyor. Ancak aküden tam olarak anlamayan sürücüler, ne yazık ki akülerin bozulduğunu zannedip 0 akü satın alıyorlar. Bu da maddi anlamda onları oldukça fazla yoracaktır.

Satın alınan bir akünün maksimum olarak ömrü 5 ya da 6 yıldır. 5 – 6 yıl içerisinde akülerin düzenli olarak değişmesi son derece normaldir. Akünüzün tamamen değişmesi için gerekli olan işlemleri aküyü aldığınız yer size detaylı olarak aktaracaktır.

Aküm Bozulduğunda Ne Olur?

Aracın hareket etmesini sağlayan bu önemli parça, bozulduğu zaman araç çalışmayacaktır. Akülerin bozulmasının en temel sebebi, genel olarak 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar fabrikasyon kaynaklı arızalar ve kullanıcı kaynaklı arızalar olarak 2 grupta incelenebilir. Aracınız çalışmadığında şu kontrolleri yapabilirsiniz:

 • Akünün kutup başları tam olarak takılmamış mı?: Takılmamış ya da gevşemişse sıkılmalıdır.
 • Akünün kutup başları temiz olmalıdır: Temiz değilse, sıcak su ile temizleyebilirsiniz.
 • Akünün indikatörü yeşil ışık yakmıyorsa: Siyah ışık yandığında, akünün şarja ihtiyacı olduğunu gösterir.

Buna göre aracınızın nasıl bir sorunu olduğunu anlayabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, aracınıza aktarma yaptıysanız, belirli bir süre çalıştırmanız gerekecektir. Aktarmaya rağmen aracınız çalışmıyorsa, akünüz bozulmuş demektir. Bunun için de yeni bir akü satın almalısınız.

Designed By Teknolojik bilişim