loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araba Anahtarı Kaybolursa Ne Olur?

blog_img

Araç sahiplerinin başına gelebilecek en sıkıntılı olayları başında, araçlarını kullanmamak gelmektedir. Arabaların anahtarın kaybolması durumunda, araçlar kullanılamamaktadır. Peki, araba anahtarı kaybolursa ne olur? Bu duruma nasıl bir çözüm bulunabilir? Eğer gün içerisinde çok aktif bir çalışma hayatı sürüyorsanız, eşyalarınızı kaybetmeniz ya da bir yerlerde unutmanız çok normal.

Araba anahtarı kaybolursa ne olur sorusunu merak ediyorsanız, size bu konuda yardımcı olabiliriz. Bu durumda eğer bir yedek anahtarınız yoksa oto anahtarcılardan ya da oto çilingirlerden yardım alabilirsiniz. Bu firmalar araç sahiplerine hizmet vererek, araçların kapısını açmaktadır. Bu şekilde hem kapınız açılacak hem de aracınızın anahtarı yeniden yapılıp, size teslim edilecektir.

Oto Çilingirciler Nasıl Yardımcı Olabilir?

Günümüzde araba anahtarı kaybolursa ne olur sorusunu soran kişiler, bu noktada çözümü oto çilingircilerden bulmaktadır. Sadece anahtarlar kaybolduğunda değil, bunun dışında yıpranan anahtarlarda buralarda yaptırılmaktadır. Anahtarlarınız yıprandığında ne yazık ki gerekli işlevi yerine getiremezler. Bu durumda tercih edilen oto çilingirciler, anahtarların tamirini yapabilmektedir.

Araba Anahtarı Kaybolursa Ne Olur?

Araba anahtarı kaybolursa ne olur sorusunu belki de hiç sormamış olabilirsiniz. Benim başıma asla gelmez de diyebilirsiniz. Ancak hayatımızın bazı kısımlarında hızlı har bin TL ila eket etmemiz gerekebilir. Bu durumda anahtarlarınızı kaybedebilir ya da farklı yerlerde unutabilirsiniz. Ne yazık ki günümüzde pek çok kişi anahtarların yedeklerini yakınlarında tutmamakta ve hata yedek anahtarlara gerekli önemi vermemektedir. Hatta bazı kullanıcılar, yedek anahtarları, araçların torpido gözünde taşımaktadır. Bunun da bir faydası olmayacaktır.

Araba Anahtarlarınıza Gerekli Önemi Verin!

Yeni araç satın aldığınızda, tarafınıza 2 adet anahtar verilmektedir. Bu anahtarlardan bir tanesi sürekli kullanılır, diğeriyse yedek anahtar olarak saklanmaktadır. Eski zamanlarda kaybolan anahtarların hemen yenisi yaptırabiliyorduk. Ancak araçlara standart olarak bir uygulama getirildi. Bunun için ımmobilizer uygulaması kullanılmaktadır. Peki, ımmobilizer nedir?

Arabanızı farklı bir anahtar kullanılarak ya da düz kontak yapılarak aracın çalıştırılmasını engelleyen önemli bir sistemdir. Her araca özel bir kodlu bağlantı uygulanmaktadır. Bu bağlantı sayesinde, araçlar çalışmaktadır.

Araçlarınızın anahtarınızın kaybolmasını beklemeden gerekli önlemlerini almanız gerekmektedir. Çünkü anahtarların kaybolmasının sonuçları maddi ve manevi yönden ağır durumları beraberinde getirmektedir. Eğer anahtarınız kaybolursa, 3. Bir kişinin eline geçebilir. Bu da araçlarınızın çalınması anlamına gelmektedir. Ne kadar önlem alırsanız alın, başınıza bu olaylar gelebilir. Bu durumda eğer sigortanız varsa, sigortacınızla iletişime geçebilir ve polise başvurabilirsiniz.

Otomobillerin Anahtar Fiyatları Nedir?

Şu ana kadar bu anahtarların kaybolmasında manevi anlamda alabileceğiniz hasarlardan bahsettik. Ancak yeni bir anahtar çıkarmak istediğinizde son model araçlar için  90 bin TL ila 300 bin TL arasında ödeme yapmanız gerekebilir.

Araba Anahtarımı Kasko İle Güvence Altına Alabilir Miyim?

Araba anahtarı kaybolursa ne olur sorusunu bu şekilde detaylı bir şekilde cevaplandırdıktan sonra, durumun kasko ile bağlantısına değinmek istiyoruz. Eğer anahtar kaybolmadan önce, aracınıza kasko ile koruma altına aldıysanız, endişelenmenize gerek yok. Kasko sigortalarının içerisinde anahtar kabı bulunmaktadır. Bu anahtarın kaybolması ve ele geçirilmesi olarak ifade edilmektedir.

Eğer aracınız kaskoluyken, anahtarınız kaybolduysa, bunun için sigortadan yardım talep edebilirsiniz. Kaskonun bu durumda kapsadığı teminatlar şu şekilde ifade edilmektedir:

  • Araba anahtarları, kapalı bir alanda bulunur, bu mekânlara zora ve şiddetle girilmesiyle kaybolması,
  • Araç anahtarının gasp yoluyla kaybolması ya da kaybolmasına teşebbüs edilmesi

Bu durumlar araba anahtarı kaybolursa ne olur sorusunu soran kişilere kolaylık sağlamaktadır. Bu durumlarda, araç anahtarı kasko ile teminat altına alınmaktadır. Bunun dışında bir de sigortanın kapsamadığı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar da şu şekilde ifade edilmektedir:

  • Anahtarların, araç üzerinde unutulması durumunda kaybolması,
  • Sigortalı olan kişilere güven oluşturan bir yaklaşımla yaklaşılarak, anahtarların ele geçirilmesi,
  • Aracın bir kişiye emanet edilmesi sonucu, anahtarlarının kaybolması,
  • Sigortalı olan kişinin algılama yeteneğinin zayıf olması sebebiyle, anahtarının kaybedilmesi gibi durumlar, ne yazık ki kaskonun kapsamında bulunmamaktadır.

Anahtarınız kaybolursa, bu durumda eğer kaskonuz varsa, kolaylık elde edebilirsiniz. Her şeyden önce dikkatli olmalı ve anahtarlarınızın kaybolmaması için gerekli olan özeni göstermelisiniz. Çünkü aracınızın anahtarının kaybolması durumu eğer sizin dikkatsizliğiniz sebebi ile olduysa, bu durumda, hasarınızın karşılığını alamazsınız.

Designed By Teknolojik bilişim