loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araba Mavi Duman Atarsa Ne Olur?

blog_img

Arabaların egzozundan çeşitli sebeplerden dolayı duman çıkabiliyor. Çıkan bu dumanlara göre aracınızdan bir arıza olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bizler de bu noktada, araba mavi duman atarsa ne olur sorusuna cevap vermek istiyoruz.

Araçtaki dumanların rengine göre, ustaya gitmeden de kendiniz, sorunun neyden kaynaklandığını tahmin edebilirsiniz. İşte mavi duman çıkaran bir arabada meydana gelen durumlar şu şekilde olabilmektedir:

Arabadan Mavi Duman Çıkması

Arabadan beyaz, mavi, siyah gibi dumanlarda renk atımı meydana gelebilmektedir. Mavi renk atan bir arabada ilk olarak yağ yakıldığını söyleyebiliriz. Mavi duman, yağ kaçağına sebep olan bir pigmentten oluşmaktadır. Yana n mavi duman, aynı zamanda koku oluşumuna da sebebiyet verebilmektedir.

Bunların dışında egzozda mavi duman çıkmasının çok fazla sebebi olabilir. Ancak genel olarak sorun şudur denilememektedir. Bunun için ustaların, aracınızı detaylı olarak incelemesi gerekecektir. İlk olarak aracınızdaki sorunu anlamak istiyorsanız, mavi dumanın ne zaman çıktığına dikkat etmelisiniz.

Mavi dumanlar genellikle ya aracınız hareket halindeyken, ya da durağan haldeyken çıkabilmektedir. Aşağıda, araba mavi duman atarsa ne olur sorusunun cevabı ayrıntılı olarak verilmektedir.

Araç Çalıştığında Mavi Duman Çıkartıyorsa

Arabanızı bir yere park ettiniz ve çalıştırmak istediğinizde, çıkan ilk dumanın mavi olduğunu gördünüz. Bu genel olarak aracınızın motorundan kaynaklı bir arıza olduğunu ya da aracınızın yağ yaktığını göstermektedir.

  • Kaçıran Sübap Keçeleri: Yağ keçelerinden kaynaklı bir sorundan dolayı, aracınızdan mavi duman çıkıyor olabilir. Motor parçalarının içerisinde egzoz sübap ve emme sübapları bulunmaktadır. Yağın yanma odasına girmesini, buradaki parçalar engellemektedir. Bu yağ keçelerinde meydana gelen aşınmalar, ne yazık ki aracın mavi duman çıkarmasına sebep olacaktır. Yağın yanma odasına girmesi engellenemediği için, yağlar kaçak olarak giriş yapacaktır.

Sübap keçeleri tamir edilebilen parçalar arasında bulunmaktadır. Maliyetinin son derece düşük olduğu bu tamir yönteminde silindir kapağının sökülmesine gerek yoktur. Tamir edilen bu parça, mavi dumanın ortaya çıkmasını engelleyecektir. Eğer bunu kendiniz tamir etmek istiyorsanız şu yolu izleyebilirsiniz:

İtecekler ve eksantirik parçalar alındıktan karşınızda değiştirmeniz gereken parçalar uç kısmı çıkacaktır. Aynı zamanda ortaya çıkan yaylara bastırdığınız zaman sübap aşağıya doğru inecektir. Burada ön tarafa çıkan pistonu ölü noktaya çekebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınız zaman yağ sıkışacak ve aşağıya kaçak olarak inemeyecektir. Tırnaklarını yavaşça oynattığınızda yay ve sübap birbirinden ayrılacaktır. Bu aşamada dilediğiniz parçanın değişimini yapabilirsiniz. Ancak bu işlemleri yapabilmeniz için yukarıda da belirttiğimiz gibi sıraları bir şekilde yapmanız gerekecektir. Aksi durumda, aracınızın parçalarına zarar verebilirsiniz.

  • Kızdırma Bujisi Arızası: Kızdırma bujisi arızasından dolayı da araçta mavi duman çıkabilmektedir. Kızdırma bujisi bozulduğunda ilk olarak aracınızdan mavi duman çıkabilmektedir.

Bütün bunların dışında aracınız seyir halindeyken de mavi duman çıkarabilmektedir. Aracınız ilk olarak mavi duman çıkardığında, bazen hareket ettikten sonra mavi duman kesilebilmektedir. Ancak bazı araçlarda hareket halindeyken de mavi duman çıkabilmektedir. Bunun sebepleri de şu şekilde olabilmektedir:

  • Karter Havalandırma Bölgesinde Meydana Gelen Arızalar
  • Aşınmış Motor Parçaları
  • Turbo Arızalarının Yağ Yakması
  • Şanzıman Yağından Kaynaklı Arızalar

Aracın motorundan sadece mavi renk çıkmaz. Bunun dışında siyah ve beyaz dumanlar da çıkabilmektedir. Diğer dumanlarla karşılaşıyorsanız, genel olarak şu arızalarla karşılaşabilirsiniz:

Beyaz Renkli Duman Ne Anlama Gelmektedir?

Yakıtın içerisinde su kaçmış ise, yakma aşamasında, aracın egzozundan beyaz duman çıkacaktır. Bunun sebebi suyun yanmasından kaynaklanmaktadır.

Siyah Renkli Duman Ne Anlama Gelmektedir?

Bunun en temel sebebi, aracın içerisinde fazla yakıt olmasından kaynaklanmaktadır. Motorda meydana gelen hava ve yakıtın karışımı, dışarıya siyah duman olarak çıkabilmektedir.

Mavi Renkli Duman Ne Anlama Gelmektedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, mavi renkli dumanın çıkması için pek çok sebep bulunmaktadır. Ancak bunun en sık karşılaşılan arızası, motorda yakılan yağdır. Motordaki yağ da çeşitli parçalara göre yanabilmektedir. Bu da karşımıza mavi duman olarak çıkacaktır.

Genel olarak motordan çıkan pek çok duman, çeşitli arızaların işaretçisi olabilmektedir. Arızaların tespitinin yapılması için, mutlaka bir uzmandan yardım almanız son derece önemli. Uzman, aracınızdaki sorunun neyden kaynaklandığını çözecek ve aracınızın tamirini yapacak.

Designed By Teknolojik bilişim