loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araba Neden Siyah Duman Çıkarır?

blog_img

Araba neden siyah duman çıkarır? Sorusu çoğu araç sahipleri tarafından sorulan soruların başında gelmektedir. Araçlardaki siyah dumanların sebebi değişkenlik gösterebilmektedir. Siyah duman pek çok arabada ortaya çıkan sorunlardan birkaç tanesidir. Bizler de bu noktada arabadaki siyah dumanların sebebini açıklamak istiyoruz.

İlk olarak aracınıza çok fazla yüklenirseniz, siyah duman çıkabilir. Ancak bu durumda endişelenmenize gerek yok. Bu son derece normal bir durumdur. Motora – gaza çok fazla yüklendiğiniz zaman, gaz hava ile bütünleşmektedir. Bu da arabanın siyah duman atmasına sebep olur.

Yakıtınızı değiştirseniz bile, motorunuza ne kadar fazla yüklenirseniz yüklenin, aracınızdan siyah duman çıkması kaçınılmaz olacaktır. Bu durum, Araba neden siyah duman çıkarır? Sorusunun kısa bir cevabını vermektedir. Çünkü arabadaki siyah dumanın çıkması, kullandığınız yakıtın türü ile değil, yakıtın hacmi ile alakalı bir durumdur.

Arabadan Siyah Duman Çıkmasının Diğer Sebepleri Nelerdir?

Araba neden siyah duman çıkarır? Sorusunun bir diğer cevabını da şu şekilde verebiliriz: Motorunuzun hava filtresi tıkanmış olabilir. Hava yeteri kadar çıkmadığı için, motorunuz zorlanacaktır. Bu da dışarıya siyah duman olarak yansıyacaktır.

Enjeksiyon basıncının dengesiz olması da siyah duman çıkmasının bir diğer sebebidir. Az ya da çok enjeksiyon basıncı, siyah duman olarak karşımıza çıkar.

Bu konuyu son olarak şu şekilde ele alabiliriz: Aracınızda kullandığınız benzinin içerisinde yağ kaçarsa, araba siyah duman çıkartır. Ancak en temel sebebin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, bu noktada teknik bir yardım alabilirsiniz.

Siyah Duman

Araba neden siyah duman çıkarır? Sorusunun genel olarak cevaplarını vermeye çalıştık. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, arabadaki siyah dumanın sebepleri çok değişkenlik gösterebilir. Bu sıkıntının genel olarak dizel araçlarda görülmektedir. Benzinli araçlarda dizel araçlara geçen sürücülerin karşılaştığı bu durum, oldukça can sıkıcıdır. Diğer sebepleri ise şu şekilde açıklamamız mümkündür:

  • Hava durumu, siyah dumana sebep olabilir: Soğuk havalarda, aracınızı çalıştırdığınız zaman siyah dumanla karşılaşabilirsiniz. Özellikle bu durum, kış aylarında çok fazla görülür. Yakıt yanma kalitesi, kış aylarında biraz düşmektedir. Kısacası, bu sorunun kış aylarında fazla, yaz aylarında daha az olduğunu belirtebiliriz:

  • EGR Arızası: EGR arızası da, aracın siyah duman çıkartmasına neden olabilir. Bu arıza, aracın dengesiz çalışmasına sebep olabilir.
  • Aracın aniden hızlanması: Aracın fazla zorlanması, siyah duman çıkışına sebep olur. Aniden aracın hızlanması ya da gaza fazla yüklenmesi son derece sıkıntılı bir durumdur. Aslında kullanıcı hatası olarak görülmektedir. Tipik yakıt problemidir, aslında.

Araba neden siyah duman çıkarır? Sorununun genel olarak cevabını bu şekilde verebiliriz. Araçtan çıkan duman, aslında size aracın ne sorunu olduğunu söyleyebilir. Bu sebeple, aracınızın dumanına dikkat etmenizi öneriyoruz. Zira yukarıda da açıkladığımız gibi, dumanın sebebi, pek çok sorundan kaynaklanabilir. Acilen müdahale etmeniz gerekebilir. Ancak genel sorunun sebebi, motor yakıt sistemidir.

Egzozdan Çıkan Renkli Dumanlar Neyi Simgeler?

Araçlardan sadece siyah duman çıkmaz. Bunun dışında farklı renkteki dumanlarda çıkabilir. Bu renkli dumanların anlamlarını ve bu duruma neyin sebep olduğunu kısaca şu şekilde belirtebiliriz:

Beyaz Duman: Beyaz duman, çoğu kişinin sandığı gibi, soğuk havadan dolayı çıkmaz. Bunun genel olarak sebebi, soğutma sıvısının buharlaşması a da yanma odasına sızmış olmasından kaynaklanır. Bu durumda, bir teknik destek almanız yeterli olacaktır.

Mavi Duman: Bu durum çok fazla görülmemektedir. Ancak aracınızdan mavi duman çıkıyorsa, bunun sebebi, pistonlardaki motor yağı, yanma odalarına girer. Bu durumda da araç, kaçak yağı yakarak dışarıya mavi renkte atar.

Siyah Duman: Siyah dumanın pek çok sebebi olabilir. Bu sebepleri genel olarak detaylamasına yukarıda ele aldık. Kısaca aracın fazla yak yakmasının bu duruma sebep olduğuna söyleyebiliriz.

Gri Duman: Gri duman da aynı şekilde, siyah dumanla beraber, pek çok sebebi olabilir. Turbonun yağ yakması, dışarıya gri renk olarak çıkmaktadır. Bunun sebebi, aracınızın yağının eksilip eksilmediğine bakarak anlayabilirsiniz.

Bu durumlar genellikle 2. El araba alan kişilerin başına gelen sorunlardır. Bakım onarım işlemlerinin düzenli aralıklar yapılması son derece önemlidir. Bir araç alırken, mümkün olduğu kadar detaylı bir şekilde yapılması, daha sonraki hasarların önlenmesi açısından gereklidir.

Designed By Teknolojik bilişim