loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Arabada Sigara İçme Cezası Ne Kadar?

blog_img

Arabada sigara içme cezası çoğu kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Ne yazık ki, ülkemizde çok fazla sigara içen bulunmaktadır. Sigaranın özellikle de araç içerisinde içilmesine, devlet tarafından bazı cezalar getirilmiştir. Bu doğrultuda, internet üzerinden herkes, arabada sigara içmenin cezasını merak etmektedir. Bizler, araç içerisinde sigara içmenin cezasından bahsetmeden önce, sigaranın zararlarından bahsetmek istiyoruz:

Sigaranın insan vücuduna çok fazla zararı bulunmaktadır. Bununla beraber, peşinden pek çok hastalıkta getirmektedir. Ölümlere sebep olan sigara ne yazık ki, dünyada çok yaygın olarak tüketilmektedir. Hatta ne yazık ki küçük yaşlardaki çocukların bile sigara kullandığı görülmektedir. Sadece kalp ve akciğer diğer, vücuttaki diğer organlara bile çok büyük zararı bulunmaktadır. Bu durumda, yetişkinlerin bilinçlendirilmesi son derece önemlidir.

  • Sigaranın zararları aslında anne karnından başlamaktadır. Anne hamile iken, sigara kullanırsa, bebeğin zekâ geriliğine neden olabilmektedir. Bu sebeple, sigara kullanılıyorsa bile, hamilelik döneminde kullanılmaması önerilmektedir.
  • Kişinin, solunum yolu sisteminin hastalanmasına sebep olur. Bu hastalıkların en bilineni astımdır.
  • KOAH, sigaranın en çok sebep olduğu hastalıklardan bir tanesidir.
  • Kalp damar ve damar tıkanıklığını da tetiklemektedir.
  • Kişinin koku alma duysu azalır ve beraberinde, bayanlarda menapozun tetiklenmesine sebep olur. Aynı zamanda erkeklerde kısırlığa sebep olabilir. Sperm eksikliğini oluşturur.

Genel olarak sigaranın zararları bu şekildedir.

Araba Sigara İçme

Genel olarak sigaranın zararlarından bahsettiğimize göre, arabada sigara içme cezası hakkında merak edilenleri aktarabiliriz.

Son dönemlerde, devletin çıkarttığı yasakların ve cezaların başında, arabada sigara içme gelmektedir. Artık Emniyet Müdürlüğü tarafından bütün araçlar denetlenmeye başladı. Araç içerisinde sigara içen kişilere 153 TL para cezası kesilmeye başlandı. Bunun sebebi ise, dumansız hava sahası yaratmak. Emniyet, vatandaşları denetlemeye devam ediyor. 153 TL para cezası, şoför koltuğunda oturan kişilere verilmektedir. Bu şekilde hem trafikte dikkatin azalmasını önlemek, hem de dumansız hava sahası yaratmak. Polislerin yakalayamadığı sigaraları ise, artık radar kameralar yakalıyor.

Bununla beraber, yasak olan ürünler sadece sigara ile değil, aynı zamanda tütün ve nargile gibi ürünlerle de genişletilmiştir. Belirtilen bütün bu ürünler tütün kapsamına girdiği için, 153 TL para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Özel araçlarda sigara içmek hem sağlık hem de trafik açısından son derece zararlıdır. Bu noktada çıkan kanun maddesini sizlere şu şekilde belirtebiliriz:

4207 sayılı kanun ile sigara yasağı şu şekilde belirtilmiştir: “Sürücü koltuğunda bulunan ve taksi hizmeti verenlerle beraber bütün toplu taşıma araçlarında tütün içermese bile, tütünü taklit eden bütün ürünler tütün ürünü olarak kabul edilmektedir” Bu da aslında sigara, nargile ve elektronik sigaranın da bu kapsam içerisinde olduğunu bizlere belirtmektedir. Kanun Eylül ayında çıkmıştır. 2019 yılındaki ceza 153 TL iken, 2020 yılında cezanın artıp artmayacağı ya da kaldırıp kaldırılmayacağı bilinmemektedir.

Sigara İçmek Nerelerde Yasak?

Arabada sigara içme cezası konusunu araştıran pek çok kişi beraberinde, sigaranın nerelerde yasak ve cezalı olduğunu araştırmaktadır. Bizler de bu doğrultuda, sigaranın nerelerde yasak olduğunu şu şekilde belirtebiliriz:

  1. Koridorları da içerisinde olmakla beraber, brden fazla kişinin girebileceği kapalı alanlar,
  2. Okul öncesi kurumlar, eğitim kurumları ve dershaneler
  3. Lokantalar, kahvehaneler ve çeşitli kapalı alanlarda sigara içmek yasaktır ve kanuni cezası bulunmaktadır. 

Arabada sigara içme cezası çıktığında pek çok kişi, bu cezanın ertelenme özelliğinin olup olmadığını merak etmektedir. Ceza, ortaya çıktığı ilk zamanlarda 5 bin sürücüye 153 TL’lik ceza kesildi. Ancak şu anda bu cezaya itiraz etme durumu bulunmamaktadır. Bu cezaya ilgililer tarafından bir düzenleme getirileceği, konuşulan konular arasında bulunmaktadır.

Sigara, normalde zararlı bir madde iken, araç kullanırken kullanmak çok daha zararlı. Öncelikle sigara dumanı göze kaçtığı zaman gözler yanar ve görme bir süreliğine zorlaşır. Özellikle yoldaysanız, bu durum kazayla bile sonuçlanabilmektedir. Yolun puslu görülmesi, kaza olasılığını arttırmaktadır. Bununla beraber sigaranın yanlışlıkla araç içerisine düşmesi, araçta yanıklara ve lekelere sebep olabilmektedir. Bu durumun önüne geçilebilmesi amacıyla da arabada sigara içme cezası yürürlüğe girmiştir. Umarız ki, bu şekilde sigara kullanımı azalarak tamamen ortadan kalkar.

Designed By Teknolojik bilişim