loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araç Çizikleri Nasıl Giderilir?

blog_img

Araç çizikleri nasıl giderilir sorusu, araç sahiplerinin en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Araçlar çok çabuk zarar görebilen araçlardır. Bu sebeple meydana gelen çiziklerinde kısa süre içerisinde kapatılması gerekmektedir. Araçlardaki çizikler çeşitli sebeplerden ötürü olabiliyor. En sık karşılaşılan sebeplerin başında park ederken, karşılaşılan aksiliklerdir.

Çizikler ne yazık ki, araç ne kadar güzel olursa olsun, güzelliğine gölge düşürmektedir. Aynı zamanda bu araç satılıyorsa, ne yazık ki değerini de düşürmektedir. Bizler de bu noktada, araçtaki çiziklerin nasıl giderileceğini aktarmak istiyoruz. Araç çizikleri nasıl giderilir? Tercih edilebilecek yöntemlerin, kesinlik vermediğin en başta belirtmek istiyoruz. İşte Araç çizikleri nasıl giderilir sorunun cevabı şu şekildedir:

Araçtaki Çizik Kısımlar İçin Diş Macunu Kullanabilirsiniz

Evet, yanlış duymadınız. Araçta meydana gelen çizikler için diş macunu oldukça etkili bir yöntemdir. İlk olarak çiziğin ne derecede olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çiziğin üzerinden yavaşça tırnağınızı geçirin. Eğer tırnağınızın çiziğe takılmıyorsa, endişe etmeyin. Çizik derinde değil. Diş macunu bu noktada kurtarıcı olabilir. Ancak tırnağınızın çiziğe takılıyorsa, o zaman çiziğin daha derinde olduğunu söylememiz gerekiyor. Ve diş macunu bu noktada o kadar da etkili olmayacaktır.

İlk olarak çizik olan kısmı temizleyin. Yıkayın ve kurutun. Diş macunu uygulamadan önce, çizik ve etrafının temiz ve kuru olduğundan emin olun. Eğer temizlemeden yaparsanız, aracınız çok daha kötü bir görünüme sahip olabilir. Bunun için aracınızı kendiniz yıkayabileceğiniz gibi, yıkata da bilirsiniz. Diş macunun dörtte birini aracınızın çizik kısmına sürün. Bunun için mikrofiber bir bez kullanın. Çiziğin boyutuna göre, kullanacağınız diş macunun boyutunu değiştirebilirsiniz. Diş macununun araca zara vermesini istemiyorsanız, kullandığınız bezin temiz ve yumuşak olduğundan emin olun. Macunu çizik yerine, daireler çizerek uygulayın. Hafif baskı uygulayabilirsiniz. Daha sonra temiz bir bez ile, diş macununu araçtan temizleyebilirsiniz. Bu işlemi sadece bir kere yapmanız yeterli olmayacaktır. 2 ya da 3 defa uygulama yapmanız gerekebilir. Ancak daha fazla uygulamak, aracın kaplamasına zarar verebilir.

Çizik Giderici Ürünler Kullanabilirsiniz

Araç çizikleri nasıl giderilir sorusunun bir diğer cevabı, çizik giderici ürünler kullanmaktadır. Kullanılan bu ürünler, çiziğin boyutuna göre yarar sağlayabilir. İlk olarak aynı şekilde aracınızda hiçbir kirin kalmaması için aracınızı güzel bir şekilde temizleyin, ya da temizlettirin. Sabun kullanmayın. Bu ürünlerden satın aldıktan sonra, uygulama aşamasına geçebilirsiniz. Mikro fiber bezlerle bu tür ürünleri çok rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz. Ürünü az miktarda yayın. Ürünü iyice çiziğin üzerine dağıtmaya çalışın. Ve genellikle tek bir hareket yönü tercih edin. Hafif baskı uygulayabilirsiniz. Üründen geriye kalanları, farklı bir bez ile temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde bu yöntemi 2 ya da 3 defa kullanabilirsiniz.  Fazla kullanmak, diş macunundaki gibi aracınıza zarar verebilir.

Aracınızı Boyatabilirsiniz

Araç çizikleri nasıl giderilir sorusunun bir diğer cevabı da aracı boyatmaktır. Derin çizikler ile başınız dertteyse, bunun en temel çözümü aracı boyatmaktır. Arabanızı aynı şekilde düzgün yıkamayı ya da yıkattırın. Tamir edilmesi gereken kısmı daha özenli yıkayabilirsiniz. Oto şampuanı bu noktada işiniz oldukça kolaylaştıracaktır. İlk olarak aracınızın hasarlı kısmını zımparalamanız gerekiyor. Kırı bir zımpara kâğıdı yerleştirdikten sonra, çizilen kısım için zımparalama işlemine başlayın. Çok fazla güç uygulamanıza gerek yok. Zımparanın tırtıklı yüzü, işlemini yerine getirecektir. Çizik yönünün dışına çıkmayın. Bu durum, çiziklerin daha derin olmasını ve baka alanlara sıçramasına sebep olacaktır. Daha sonra 2000 kumlu zımpara kullanabilirsiniz. Etrafta taş ya da kum olmadığına dikkat edin. Bu aracınızın daha fazla hasar görmesine sebep olacaktır. Eski kıyafetleri kullanmayın. Bu da aracınıza daha fazla hasar verebilir. Zımparalanan ve temizlenen kısma artık boya püskürtebilirsiniz. Boya için 5 dakika bekleyin. Kuruduktan sonra 2. Katmanı sürebilirsiniz. Mümkünse, arabanızın rengine yakın ya da aynı renkte bir boya tercih edin. Aksi durumda, kötü bir görüntüye sebebiyet verebilirsiniz.

Bu şekilde 2 ya da 3 kat atmaya devam edin. Boyanın eşleştiğinden emin olmanız gerekiyor. Bunun için teknik bir ekipten yardım alabilirsiniz. Bu boyayı, yetkili yerden alabileceğiniz gibi, aksesuar mağazalarından da temin edebilirsiniz. Son olarak boyanızı cilalayarak, işlemi tamamlayabilirsiniz.

Designed By Teknolojik bilişim