loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

blog_img

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. Maddesi gereğince, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların trafik yeterliliğini tespit amacıyla muayene edilerek belgelendirilmesi araç muayenesi olarak adlandırılıyor.

2020 Araç Muayene Ücretleri

Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork: 342,20 TL

Otobüs, Kamyon, Çekici: 462,56 TL

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet:174,64 TL

Araç muayenesi ücretleri sadece nakit olarak kabul edilmektedir. Muayenenin geciktirilmesi halinde ise araç sahibi, gecikmenin yaşandığı her ay için araç muayene tutarının %5’i oranında ceza ödemektedir. Araç muayene cezaları ise aracın cinsine göre belirlenen muayene ücretleri üzerinden hesaplanmaktadır.

Araç Muayenesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Araç muayenesi yaptırmak isteyen sürücülerin ilk olarak muayene randevusu alması gerekmektedir. Muayene randevusu alarak, muayene istasyonlarına giderek aracınızın muayenesin yaptırabilirsiniz. Sizlerin de bildiği gibi trafiğe çıkacak olan her aracın mutlaka araç muayenesi yaptırması gerekmektedir. Bu bir zorunluluktur. Eğer aracınızı muayene ettirmeden trafiğe çıkartıyorsanız, çevirmede bunu fark eden emniyet güçlerinizi aracınıza el koyarak, trafikten men edebilir. Bunun için hem muayene ücreti ödemeli, hem tarafınıza kesilen cezayı ödemeli hem de aracınızı çekmeniz gereken park yerine park ücreti ödemeniz gerekmektedir. Görüldüğü gibi muayene yapılmadığında aracınızın başına gelebilecek pek çok durum olabileceği gibi maddi anlamda da sizleri büyük sıkıntılara sokabilmektedir.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılmalıdır?

Araç muayenesinin ne kadar sürede bir yapılacağı da çok fazla araştırılmaktadır. Araç muayenesinin ne kadar sürede yapılacağı, aslında aracın türü ile alakalı bir durumdur. Ancak genel olarak araçların muayene süreleri hakkında şunları ifade edebiliriz:

  • Binek otomobiller, resmi otomobiller, araçların römorkları ilk 3 yaştan sonra 2 yılda bir muayene edilmelidir.
  • Lastik tekerlekli olan traktörler ve römorkları ilk 3 yaştan sonra her 3 yılda bir muayene edilmesi gerekmektedir.
  • Diğer bütün motorlu araçların ilk 1 yaşlarından sonra, yılda 1 kere muayene edilmesi gerekmektedir.

Belirtilen araçlar muayenelerini yaptırdıktan sonra mutlaka süreleri dolduğunda yeniden muayene ettirmeleri gerekmektedir. Peki, bu muayene neden bu kadar önemlidir?

Araç Muayenesinin Önemi

Araç muayenesi, araçlar için çok önemlidir. Çünkü araçlarda yapılan bu muayeneler, araçlarda meydana gelen bir takım sorunları önden görmenize yardımcı olmaktadır. Muayeneler meydana gelen en ufak yağ kaçakları bile ifade edildiği için hasarları anında fark edebilirsiniz.

Araç Muayenesi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç muayenesi yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bir takım önemli noktalar bulunmaktadır. Sürücülerin bu noktalara dikkat ederek muayene istasyonlarına gitmeleri çok önemlidir. Her şeyden önce aracın bir borcu varsa, bu borç ödenmeden araç muayeneye girememektedir. Borçlar arasında trafik cezası, kaçak geçiş cezaları, OGS ya da trafik sigortasının yapılması gerekmektedir.

Aynı zamanda egzoz gaz ölçüm olmayan araçlar da muayeneden ağır kusurlu olarak geçmektedir. Bu da muayeneden geçmenizi etkileyecektir.

Muayeneden önce aracınızda bir değişiklik yaptıysanız ve bunları ruhsata eklettirmediyseniz sorun yaşayabilirsiniz. Değişikliklerin mutlaka ruhsata eklenmesi gerekmektedir.

Randevu süresi öncesinde en az 2 saat öncesinde mutlaka muayene yerinde olmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Designed By Teknolojik bilişim