loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araç Muayeneleri Ertelendi Mi?

blog_img

Tüm dünyayı çok kısa bir sürede şaşırtıcı derecede saran ve çoğu insana korkulu günler yaşatan Korona virüs salgın hastalığı normal hayatı oldukça derinden etkiledi. Bildiğiniz üzere salgın çok kısa sürede, çoğu ülke ve insan için her alanda olumsuz sonuçlar doğurdu. Birçok ölüme sebep veren salgının ise tedavisi hala aranmaktadır. Hastalığın en çok solunum yani hava yoluyla insandan insana bulaştığı belirtildi. İnsanların toplu halde veya belirli bir mesafeden daha yakın olması hastalık daha kolay bir şekilde bulaşılabilir olmasından kaynaklı daha hızlı bir yayılım gösterdi.  Bu salgın nedeniyle çoğu işletme kapatılarak salgının önüne geçilmesine çalışıldı. Ve salgının kolay bulaşabilir özellik göstermesi her alanda olduğu gibi araç muayene istasyonlarını da etkileyerek araç muayene yönetmeliği bazında da etkisini gösterdi ve yeni bilgilendirmeler yapıldı. Ulaştırma Bakanlığı araç sahiplerini ilgilendiren önemli açıklamasına göre araç muayene istasyonları için de önlem alınması gerektiği ve araç muayeneleri yönetmeliğinde bir değişikliğe gidilmesi kararı verildi. Ve yönetmelik gidilen değişikliklerle beraber Resmi Gazete’de yayınlandı. Gidilen değişiklik çoğu araç sahibi için bir rahatlamaya sebep oldu.

Araç Muayeneleri Ne Kadar Zaman İçin Ertelendi?

Araç muayeneleri ertelendi mi? Araç muayeneleriniz için 3 ay erteleme gerçekleşti. Araç muayeneleri hakkında yapılan açıklamaya göre yönetmeliğe madde eklenmiş ve araç muayeneleri için 3 ay erteleme gelmiş bulunmaktadır. Bu kararın ana sebebi gündemde olan korona salgını sebebiyle çalışanların ve diğer insanların sağlığını korumak amaçlıdır. Buna göre araç muayenesi geçmiş olan ve gelen araçlar için 3 ay sürenin bitiminde 45 gün verilecek ve bu süreçte araç sahiplerinin araç muayenesi geçmiş veya gelmiş olan muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Bu belirtilen süre gerekli duyulursa yine bakanlık tarafından uzatılabileceği bilinmektedir. Alınan bu önlemler en çok araç muayenesini geciktiren bireyler için rahatlatan bir düzenleme oldu. Araç muayenesi olmadığında uygulanan para cezalarının yüksek olması ve 2. seferde araç muayenesiz araç yakalanmasından sonra arabanın bağlanması ve uygulanan cezaya bir de çekici parası eklenmiş oluyor.

Araç Muayenesi İşlemi Yapımı

Araç muayenesini Tüvtürk araç muayene istasyonu ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu istasyon randevu sistemi ile faaliyet göstermektedir. Yani araç muayeneniz için bu istasyona gitmeden önce randevu almanız gerekmektedir. Randevu işlemini ücretsiz olarak telefonunuzdan arayarak veya internet erişimiz varsa internet sistesi üzerinden gerçekleştirebilmektesiniz.

Araç muayenesi için sahip olmanız gereken belgeler;

  • Kimlik belgesi
  • Aracın ruhsatı/ Trafik tescil dökümanı
  • Sigorta poliçesi
  • Egzoz emisyon ruhsatı
  • LPG’li araçlar için LPG ruhsatı

Bunlara ek olarak muayene öncesinde aracınızın eksik bir vergi ödemesinin olmamasına dikkat edin.

Araçlarınız İçin Muayene Zamanı

Kendinize ait hususi araçların veya resmi otomobiller için ilk üç senesinden sonra iki yıl süreyle muayeneye girmesi gerekmektedir.

Traktöre sahipseniz ilk üç senesinden sonra aracınızı üç yıl süreyle muayeneye sokmanız gerekmektedir.

Bunlar haricinde motorlu araçlara sahipseniz ilk 1 senesini doldurduktan sonra 1 yıl arayla aracınızın muayeneye girmesi gerekmektedir. Bunlara örnek olarak taksi, kamyon, otobüs gibi ticari kullanımı olan araçlar verilebilmektedir.)

İki ya da üç tekerleğe sahip araçlar ve römorkları ilk üç senesinden sonra yılda 1 kez muayeneye sokulmalıdır.

Designed By Teknolojik bilişim