loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araç Muayenesi Randevu Alma

blog_img

Sorgulama işlemlerinin yapılmasının yanı sıra geçerlilik süresinin yaklaşmaya başlamasıyla araç muayenesi randevu alma için TÜVTÜRK internet sitesine girilebilir. İşlemler online bir şekilde gerçekleşirken ruhsat bilgisi ile birlikte işlemlere başlanır. Hali hazırda hemen her şehirde var olan araç muayene istasyonlarında herhangi bir karışık olmaması için süreçlerin tamamı randevu alınarak yapılır. Randevusuz bir şekilde aracın kontrol edilmesi ve işlemlerinin tamamlanması söz konusu değildir. Bununla birlikte TÜVTÜRK üzerinden süreçler yönetilir. Farklı bir site üzerinden bilgilerin verilmesi son derece yanlış sonuçlarda ortaya çıkarabilecektir.

Araç Muayenesi Randevu Alma Seçenekleri

Araç muayenesi randevu alma durumlarında internet ve telefon kullanılan iletişim seçeneklerindendir. İstasyon adı ve randevu tarihiyle birlikte araç plakası girilerek alım gerçekleşir. Hiçbir şekilde sıra bekleme durumu olmayacağı gibi zaman kaybının önlenmesi açısından da randevulu sistem oldukça elverişli bir kullanım sunar. Araç muayene randevusu alınmasının ardından var olan gerekli ekipmanların hazır edilmesi de ikinci bir aşamadır. Ayrıca araca dair tüm unsurların çalışır durumda olduğuna da bakılmalıdır. Muayene sırasında herhangi bir eksiklik tespiti durumunda kusurlu raporu verileceği unutulmamalıdır. Motorlu taşıtlarda bir adet ilk yardım çantası bulunması zorunlu olup içerisinde standart unsurların tamamı da yer almalıdır. Motorlu bisikletlerle motosikletler haricinde diğer araçlarda 2 adet üçgen reflektör olmalıdır. Yangın söndürme tüpü ve stepne de zorunlu tutulan araç muayene ekipmanları listesinde yer alır.

Araç Muayenesi Randevuları

Araçların kullanım durumuna göre diğer hususlar değişkenlik gösterir. Otobüs ve minibüslerle birlikte yetki belgesine sahip araçlarda çok daha farklı ekipmanlar talep edilir. Araç muayenesi randevu alma telefonla da olabilmektedir. Sonrasında ise belirtilen tarih ve saatte aracın ruhsatı ve kişiye ait nüfus cüzdanı ya da ehliyette süreçler başlatılır. Kayıt bölümünden sıra alınarak beklenilir. Herhangi bir eksiklik bulunmadığından mutlaka emin olunmalıdır. Sinyal ya da ışıklandırmaların tamamının çalışıyor olduğuna bakılabilir. Cam filmin TÜVTÜRK şartlarına uygun olması da önem taşır. Aracın kişiye ait olmaması durumunda ise işlemler vekalet üzerinden yapılır. Vekalet durumu bulunmuyorsa kişinin araç muayenesi randevu alma ve işlemleri takip edebilmesi söz konusu değildir. Bununla birlikte şirket araçlarında da birden fazla işlem aynı şekilde gerçekleştirilebilir. Araçlarda var olan tüm değişiklik durumlarını gösteren belgelerin yetkililere teslimi de zorunludur. İşlemler bu belgeler üzerinden onaylı hale getirilerek yapılır. Aksi durumda değişikliklerin belirtilmeden tespiti durumunda aracın muayeneden geçmesi mümkün olmamaktadır.

Araç Muayenesi Süreçleri

Araçların bakım süreçleri egzoz ölçümleriyle başlatılır. Egzoz sorununa sahip araçlar muayene başlamadan kusurlu kaydedilir. Muayene bölümüne giriş yapılması hem tehlikeli hem yasak olup dış bölümde kişiler bekletilir. Aracın gelmesiyle birlikte gerekli araç muayene belgeleri de kişiye takdim edilir ve durum bildirilir. Olası bir hata veya eksiklikten kaynaklı olumsuz rapor alınabilmektedir. Böyle bir durumda tekrardan Araç muayenesi randevu alma işlemi yapılarak 30 günlük sürede ücretsiz bir şekilde işlemlere tekrar başlanılır. Sürenin bir ayı aşması durumunda ücret talebi olmaktadır. Bu sürenin uzaması ya da süre değişkenlik durumlarının olmadığı da bilinmelidir. Araç muayenesi sonuçlarına göre sorgulama işlemleriyle tüm verilerin kontrolü internet ortamında da gerçekleştirilir. İşlemlere ilişkin tüm bilgiler TÜVTÜRK üzerinden öğrenilebilir.

Designed By Teknolojik bilişim