loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araç Muayenesi Sorgulama

blog_img

TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayenesi sorgulama işlemleri internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Aracın plakası ve muayene numarası ile hızlı bir şekilde sorgulama yapılırken tüm dökümlere ulaşılır. Aracın hangi tarihte nerede muayene olduğu ve çıkan sonuçların bilinebilmesi bu şekilde mümkün olmaktadır. Hali hazırda tek yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK tarafından tüm işlemler gerçekleştirilir. 2007 yılı sonrasına ait tüm kayıtların bulunabilmesi de söz konusudur. Araç muayene durumuna ilişkin bilgiler saniyeler içinde online şekilde alınabilmektedir.

Araç Muayene Sorgulama İşlemleri

İnternet üzerinden araç plakası ve ruhsat bilgisiyle randevu alınarak yapılan muayene işlemlerinin her an sorgulanmasına olanak tanınır. Muayene numarası ve birlikte plakanın yazılmasıyla ilgili bilgiler alınır. Aracın hangi tarihte muayene olduğuna göre yeni muayene bilgileri de paylaşılır. Muayene durumunun geçersiz olmasından önce ise mutlaka tekrardan işlemlerin başlatılması gerekir. TÜVTÜRK internet sitesi üzerinden istenilen gün ve saat için randevu işlemleri yapılmaktadır. Randevuya gelmeden önce belirli kontrollerin yaptırılması ve araca ait tüm belgelerin hazırlanması da önem taşır. Birçok farklı eksikliğin olması durumunda muayeneden olumsuz rapor alınabilir, ağır kusurlu olarak kayıtlara geçilebilir. Böyle bir durumda ise eksikliklerin tamamlanmasının ardından tekrar muayeneye girme şansı bulunur. Araç muayenesi sorgulama yaparak istenen araçların hali hazırda ne durumda olduğu bilgisi de alınabilir. Kiralama ya da satın alma durumlarında araçların güvenilir olup olmadığı da bu şekilde öğrenilebilir.

Araç Muayene Öncesi İşlemleri

Muayene öncesinde araca ait ruhsatın bulundurulması zorunludur. Ayrıca aracın sahibine ait nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport ile de işlemler yapılabilmektedir. Aracın kişiye ait olmaması halinde ise kişiden alınmış olan vekaletle işlemler yapılır. Trafik sigorta tarihinin muayene öncesinden kontrol edilmesi ve geçerliliğin sahip olması istenir. Muayene işlemlerine başlanılmadan önce yapılması gereken ne önemli durumlardan bir tanesi de Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü olmaktadır. Geçerli ölçüm belgelerinin bulunmaması durumunda “Ağır Kusur” raporu verilir. Ayrıca aracın LPG bulunduruyor olması halinde marka ve seri numaraları kısmının okunabilir olması istenir. Araçta olabilecek tüm tadilat durumlarına ilişkin belgelerin hazır bulundurulması ve takdim edilmesi muayeneden geçilmesini sağlar. Aracın ön ve arka aydınlatma durumlarıyla birlikte sinyaller ve iç aydınlatma parçalarının çalışıyor olduğu kontrol edilmelidir. İlk yardım çantası ve yangın tüpüyle birlikte araç donanımlarının tam olması da şartlardandır. Araç muayenesi sorgulama işlemlerine göre de ne zaman ve ne şekilde süreçlere dahil olunması gerektiği bilgisi alınabilir. Yapılacak hazırlık işlemlerinin ardından araç muayenesi yaptırılabilir, online sorgulamayla bilgi alınabilir.

Araç Muayene Süreçleri

Aracın uygun yere park edilmesiyle birlikte sıra numarası alarak işlemler yapılır. Evrakların görevliye teslim edilmesiyle birlikte tüm borçlarda ödenir. Vergi borcu, trafik cezası ya da OGS borcu bulunan araçların muayene süreçleri başlatılmamaktadır. Geçerli bir trafik sigortası olması da istenenlerdendir. Araçların içerisinde olması gereken tüm ekipmanların bulunduğunun kontrol edilmesinin ardından değerli eşyalar alınır. Aracın teslim edilmesiyle muayene süreci başlatılır. Kanal çıkışında beklenilmesi gerekli olup içeriye girilmesine izin verilmemektedir. Aracın çıkış yapmasıyla birlikte muayene raporu ilgili kişilerden alınarak işlemler tamamlanır. Aracın herhangi bir sebeple muayeneden geçmemesi, kusurlu olması durumunda ise 30 günlük süre içinde ücretsiz bir şekilde işlemleri yapılır. Araç muayenesi sorgulama üzerinden çok daha ayrıntılı bilgilere de sahip olunabilir. Ayrıca son muayene durumu görülebilir, hangi tarihte muayeneye gidilmesi gerektiği de öğrenilebilir.

Designed By Teknolojik bilişim