loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araç Muayenesinde Cam Filmi Geçer Mi?

blog_img

Farklı gerekçelere göre istenilen film işlemlerinde en çok merak edilen konuların başında araç muayenesinde cam filmi geçer mi gelmektedir. Var olan yönetmeliklerin yeniden düzenlenmesinin ardından cam filmi süreçleriyle ilgili çok daha net bilgiler ortaya çıkmış durumdadır. Yasaklı ya da yasaklı değil durumlarının her zaman değiştiği cam filmlerle ilgili muammalar giderilirken belirli sınırlandırmalarda getirildi. Buna göre belirli geçirgenliğe sahip cam filmlerin muayenelerde engel teşkil etmemektedir. Ancak birçok yönden cam filmi özelliklerin incelemesi yapılırken TÜVTÜRK şartlarını yerine getirmesi gerekiyor.

TÜVTÜRK Araç Muayenesinde Cam Filmi Geçer Mi?

Dışarıdan net bir şekilde iç kısmın görülmemesi ya da güneş ışınlarının rahatsızlık vermemesi için cam filmi yapılabilmektedir. Oto cam filmleri farklı kalitelere sahip olabilirken özellikleri de değişkenlik gösterir. Araçlarda çokça kullanılan r43 cam filmi türünün hiçbir engel oluşturmamasından dolayı kullanımına izin verilir. Herhangi bir yasak ve ceza durumu olmazken görüşün engellenmediği de doğrudur. Bununla birlikte diğer cam filmlerinde ise sürücünün 180 derecelik görüş açısının ne durumda olduğu sorusuna göre incelemeler yapılır. Buna göre 1 ve 2 numaralı cam film türlerinin kullanımı söz konusudur. 1 numaralı cam filmi %85 geçirgenlik sağlarken son derece rahat bir şekilde sürücü kontrolünü sunuyor. 2 numaralı cam film ise %70 geçirgenliğe sahip olmasıyla sınıfı geçiyor. Geçirgenlik durumunda %70 en alt sınırı oluştururken diğer cam filmi seçeneklerinin kullanımları yasaklı durumdadır. Bununla birlikte araç muayenesinde cam filmi geçer mi sorusuna TÜVTÜRK şartlarının verilmesi de büyük öneme sahiptir.

Araç Muayenesinde Geçerli Cam Filmi Özellikleri

Hali hazırda TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen muayene süreçlerinde işlemler birçok farklı aşamadan oluşmaktadır. Online randevu alınarak gelinen muayenelerde egzoz ölçümleri yapıldıktan sonra araç muayenesi başlatılır. Cam filmlerde AİTM onay alınmış olması ilk şart olurken cam filmin iç kısmından yapılıp yapılmadığına da bakılır. Ayrıca aracın ön camında herhangi bir film olması da istenmemektedir. Dıştan ışık yansıtma durumlarında ise %15’lik sınırın aşılmamış olması belirleyici hususlar arasındadır. Cam film kalınlığına bakıldığında ise araç muayenesi için en çok 80 um olmalıdır. %98 UV korumalı yapıya sahip olması da cam filmi özelliklerinden arasındadır. Sürücünün arka görüşünde bulunan camlarda ise geçirgenlik durumunun %20 sınırının üstünde olup olmadığı da kontrol edilir. Yan ve arka görüş sistemleri bulunması da araç muayenesinde geçişi kolaylaştırmaktadır. PVC malzeme kullanımlarının olmaması da cam filmlerinde muayene sırasında bakılan unsurlardandır. Kaplamada ise akrilik esaslı yapıştırıcıların kullanıldığı cam filmler tercih edilir.

Araç Muayenesinde Cam Film Geçersizliği

Araç muayeneleri sorgulama yapılarak ne zaman işlemlerin başlatılması öğrenilebilir. Ardından randevu gününde gidilerek kayıt yapılır ve işlemlere geçilir. Araç muayenesinde cam filmi geçer mi sorusuyla birlikte işlemlerde ağır kusurlu olup olmama durumu da netlik kazanır. Ön camda cam filmi bulunması veya diğer camlarda geçirgenliği düşük cam filmlerinin kullanılmasıyla geçersiz bir muayene raporu alınabilir. Böyle bir durumda ise 30 günlük süre zarfında cam filmlerin çıkarılması ya da değiştirilmesi sonrasında tekrar muayeneye girilebilir. Ücretsiz bir şekilde aracın muayeneden geçmesi bu şekilde sağlanabilir. Cam filmi standartlarında oluşturulan yönetmeliğe göre ceza kodu ise 30/1-b olup işlemlere buna göre yapılır. Aracın içerisinde ve dışarısında var olabilen görüş açısının engelleyecek aksesuarlar sınıfına cam filmleri de girmektedir. Bundan dolayı görüşün engellenmesi ve çevrenin rahatsız edilip edilmediği araç muayenelerinde bakılan ilk husustur. Araç muayenesinde cam filmi geçer mi sorusu da bu çerçevede yanıt bulmaktadır.

Designed By Teknolojik bilişim