loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araç Radyatör Temizleme Nasıl Yapılır?

blog_img

Araç radyatör temizleme işleminin nasıl yapıldığını anlatmadan önce, ilk olarak radyatör nedir ve ne işe yarar bu soruların cevabını vermek istiyoruz. Araçların vazgeçilmez eşyaların arasında radyatör bulunmaktadır. Radyatör aslında, oto radyatör olarak bilinmektedir. Bu da otomobilin motor hareketlerini kontrol etme noktasında oldukça yardımcı olmaktadır. Otomobillerde bulunan radyatör suyu alarak, aracın her yerine yararak sirkülasyona neden olmaktadır. Ve dünya üzerinde bu sistemi yapacak başka bir araç da bulunmaktadır.

Herkesin bildiği gibi, aracın motor kısmında silindir bulunuyor. Bu silindirlerde sürekli olarak birbirlerine temas etmelidir. Bu sürtünmeden kaynaklı müthiş bir ısı ortaya çıkmaktadır. Bu ısı da motora ne yazık ki zarar vermektedir. Ancak zarar verdiği durumlarda, sıcaklık normalden daha fazla olmaktadır. Bu noktada ise, radyatör devreye girmektedir. İçeride bulunan suyu kullanarak, motorun bu aşırı ısınmasını önlemektedir. Aslında işlevi son derece önemlidir.

Araç Radyatörü Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Eğer radyatör çok fazla ısınırsa, büyük sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Bu noktada radyatörlerin nasıl çalıştığına dair bilgi vermeniz gerekmektedir. Aracın motorunun çok fazla zarar görmemesi için ilk olarak bu sistem kullanılmaktadır.

Radyatör Çeşitleri Hakkında

Radyatör temizleme, beraberinde birçok konuyu getirmektedir. Isıtıcı sisteminin parçası arasında olan radyatör, son derece önemlidir. Genel olarak radyatör çeşitlerini şu şekilde belirtebiliriz:

 1. Alüminyum radyatörler
 2. Panel radyatörler
 3. Çelik radyatörler
 4. Dökme demir radyatörler şeklindedir.

Radyatörlerinizin temizliğini yaparak, araçlarınızdaki sorunlardan kısa süre içerisinde kurtulabileceğiniz gibi, oluşabilecek sorunların da önüne geçebilirsiniz. Motor arızalarını önlemek ve motor ile ilgili sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, mutlaka radyatör bakımını yapmanız gerekiyor. Eğer radyatörünüzde problem varsa, ne yazık ki motorunuzda da problem vardır. Ancak endişelenmeyin.  Radyatör temizleme işlemi sayesinde kısa sürede oluşabilecek sorunların önüne geçiş sağlayabilirsiniz.

Araç çalışmaya başlarken, içerisine radyatörlerden hava çekmeye başlayacaktır. Ancak zamanla radyatörün içerisine toz, kir, böcek ve yaprak gibi yabancı cisimler girmektedir. Bu da motorun zamanla bozulmasına yol açacaktır. Aşırı ısınma sorununu ölmek için de düzenli olarak Radyatör temizleme işleminin yapılması gerekmektedir. Basınçlı ve sert maddeler, ile temizleme yapmak, radyatöre zarar vermektedir. Bu sebeple, aşınma olmaması için biraz daha nazik hareketlerle temizlik yapmanız daha doğru olacaktır.

Radyatör temizlik işlemini yapmanız, çeşitli sorunlarda kurtulmanıza yardımcı olacağı gibi, para anlamında da sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Radyatör Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlk olarak şunu belirtmek istiyoruz. Radyatör temizliği hakkında çok fazla bilginiz yoksa, bu konu hakkında profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Radyatörlerin sadece iç değil aynı zamanda da dış kısımlarının da temizliğe ihtiyacı olabilir. Buralardaki aşırı kirlenme ve kir zaman içerisinde radyatörlerin performansını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Peki, radyatör temizliği doğru bir şekilde nasıl yapılır? Bizler, radyatör temizliği noktasında nelerin yapılması gerektiğini sizlere açıklıyoruz:

 • Radyatör temizliği yaparken, ilk olarak aracınızın bulunduğu yer son derece önemlidir. İyi havalanan, temiz olan bir yere park etmeniz önerilmektedir. Park etikten sonra hemen motor ile çalışmaya başlamayın. İlk olarak motorun soğumasını bekleyin. Daha sonra işleme başlayabilirsiniz.
 • Radyatörde bulunan tahliye vanasına ulaşın. Burada fazla su varsa boşaltın. Daha sonra da açtığınız vanayı tekrar kapatın.
 • Radyatör kapağını açtıktan sonra içerisine temiz su koyun.
 • Arabanızı çalıştın. Ortalama 10 dakika kadar çalıştıktan sonra motoru hemen kapatın. Burada bizim için önemli olan şey motorun ideal çalışma sıcaklığına ulaşmak.
 • Su ısındığı için kirlenecektir. Tekrar vanayı açın ve içerisindeki kirli suyu boşaltın.
 • Yıkama ve temizlenme işlemi bittikten sonra radyatörün içerisine yeni antifiriz suyu ekleyebilirsiniz.
 • Bütün kullandığınız yerlerin kapağını düzgün bir şekilde kapattıktan sonra artık aranız kullanıma hazırdır. Ancak arabayı kullanacaksanız, ilk olarak motoru çalıştırın. Daha sonra olduğunuz yerde 3 ya da 4 dakika kadar daha bekleyin. Bu durumda sızıntının olup olmadığını kontrol edin.

Radyatör temizleme aslında, görüldüğünde çok daha kolay bir işlemdir. Ancak işlemlerin doğu yapılabilmesi son derece önemlidir. Araç çalışırken sıcaklık değerlerini kontrol etmeyi ve gözden geçirmeyi de unutmayın. Bizler bu noktada radyatör temizliği için merak edilen noktaları sizler için derledik.

Designed By Teknolojik bilişim