loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Araç Temizliği Nasıl Yapılır?

blog_img

Araç temizliği nasıl yapılır? Sorusunun cevabı sadece dış temizlik olarak algılanmamalıdır. Genel yanılgı olarak bilinen araç temizliğinin sadece dış temizlik olmasıdır. Araç temizliği nasıl yapılır? Sorusuna iç ve dış temizlik olarak bakmamız gerekmektedir. Aracınızın genel olarak bakım rutini ve sizin kendi sağlık açınızdan aracınızın iç temizliği dış temizliğinden daha önemli olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Örneğin araç içinde yerlerde veya gösterge panelinizde olan kirler sürüş rahatlığınızı oldukça engellemektedir. Bir başka örnek olarak tozlu pis camlarınız görüş alanınızı daraltmakta ve bunun sebebiyet verebileceği birçok kaza meydana gelebilmektedir. Aracınızın iç temizliğine öncelik vermek bu rahatsızlıkların önüne geçmeye yardımcı olabilmekle beraber size daha temiz bir iç alanla kaliteli bir hava sunabilmektedir. Araç temizliğinde önemli olan noktalar ve aracınızın temizliği nasıl yapılır gelin birlikte inceleyelim.

Araç İçi Temizliği

Temizlikten önce ön hazırlık olarak aracınızda ihtiyacınız olmayan eşyalarla beraber kirlilik yaratan kullanılmayan çöp gibi eşyaları araçtan uzaklaştırın. Gösterge paneli gibi araçta sürüş için önem taşıyan direksiyonu, vitesi dikkatli bir şekilde temizlemeye özen gösterin. Bu işlem için kullanılan özel yapım ıslak mendillerden yardım alabilirsiniz. Ve en çok kullanılan iç kapı kollarını gözden kaçırmayın. Konsol temizliği yapılırken normal evde de kullanılan spreylerden ve özel temizleme bezlerinden yardım alabilirsiniz. Ve bu işlemi yaparken bezi temiz tutmaya ve sık sık bezi de temizlemeye özen gösterin. Buna dikkat etmemeniz bir yerdeki tozların başka bir yere taşınmasına olanak sağlayacaktır. Eğer ulaşamadığınız noktalar var ise bir çubuk ucuna koyacağınız mendil de size yardımcı olacaktır. İç cam temizliğinde mikrofiber bezlerden ve yine camlar için özel olan spreylerden yardım alabilirsiniz. Cam spreylerinde ise dikkat etmeniz gereken cama oldukça zarar verebilen amonyak maddesinin içeriğinde bulunmamasıdır.

Araç yerlerindeki temizliği içinse herhangi vakum içerikli bir araç veya süpürge kullanabilirsiniz. Paspasları araç içinden çıkararak bir fırça yardımıyla temizlemeniz mümkündür. Aynı zamanda temizlik için araç koltuklarının ileri geri hareketlerinden yararlanabilirsiniz. Araç koltuklarının temizliği için özel maddeler piyasada uygun fiyata bulunmaktadır. Araç koltuklarınızın korunması için bu özel solüsyonları kullanabilirsiniz. Araç içini havalandırmakta basit olduğu kadar gerekli bir durumdur. Hava şartlarının güzel ve uygun olduğu bir zamanda tüm aracın içini havalandırmak doğru bir tercih olacaktır. Araç kokuları piyasada oldukça kolay bulunabilen çok çeşitli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer aracınızda hoş bir koku ve ferahlık istiyorsanız bu kokulara yönelmeniz yine doğru bir tercih olacaktır.

Araç Dışı Temizliği

Araç dışı temizlik ise araç içi temizliğe göre daha kolay bir işlem olarak görülmektedir. Bunun için makul fiyatlı oto yıkama servis yerleri olduğu gibi benzin istasyonlarında da araç yıkama sistemleri bulunmaktadır. Eğer yine kendiniz kendi imkanlarınızla aracınızı temizlemek istiyorsanız isteğe bağlı olarak aracınıza uygun amonyak içermeyen veya özel deterjanlar ile fırça yardımıyla aracın dış temizliğini yapmanız mümkündür. Araç dışını temizlemek oldukça kolaydır. Özellikle erkekler için aracın dış ve iç temizliği büyük önem taşımakta ve bu temizlik yaparken kendileri de çoğunlukla oldukça rahatlamış hissetmektedirler.

Designed By Teknolojik bilişim